Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

26 maja 2023

Uczniowie odwiedzili potulickie więzienie. Edukacja prawna młodzieży

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

fot. ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

W ramach programu "W Służbie Prawu" funkcjonariusze potulickiej jednostki penitencjarnej #poprowadzili zajęcia dla młodzieży z Zespołu Szkół im. prof. E. Chroboczka w Szubinie.

Zadania Służby Więziennej

Ustawa z dnia 22 lipca 2022 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe zadania Służby Więziennej: edukację prawną młodzieży związaną z prewencją przestępstw, a także edukację młodzieży związaną z kształtowaniem postaw obywatelskich, proobronnych i patriotycznych. W potulickiej jednostce od dawna prowadzono współpracę z placówkami oświatowymi czy innymi instytucjami, zwłaszcza w zakresie prewencji przestępstw wśród młodzieży, obecny program stanowi kontynuację podejmowanych wcześniej aktywności w tym zakresie. Nierzadko odbywały się wizyty szkół w potulickim więzieniu i nierzadko gościliśmy w placówkach szkolnych edukując młodzież. Dzięki nowej regulacji działania edukacyjne mogą zostać skoordynowane na szczeblu ogólnopolskim.

Wizyta młodzieży

Tym razem potulickie więzienie mieli okazję "zobaczyć od środka" uczniowie klasy I z Zespołu Szkół im. prof. E. Chroboczka w Szubinie. Czym jest prawo? Co to jest więzienie? Czy bez wyroku można trafić do więzienia? Czy można odbywać karę pozbawienia wolności poza więzieniem? Od jakiego wieku ponosi się odpowiedzialność karną? To tylko niektóre z wybranych pytań na które odpowiedzi udzielali funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach.

Poznanie struktury zakładu

W towarzystwie funkcjonariuszy, którzy podzielili się doświadczeniami zza więziennego muru, uczniowie zostali oprowadzeni po terenie Zakładu Karnego w Potulicach. Młodzież miała okazję zobaczyć jeden z pawilonów mieszkalnych, gdzie mogła zajrzeć do cel, zobaczyć jak wyglądają warunki odbywania kary pozbawienia wolności, ale także warunki pracy fuknkcjonariuszy oraz halę produkcyjną, gdzie realizowany jest program ministerialny "Praca dla więźniów".

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 224 12

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)