Dziś mamy 16 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 stycznia 2022

Trzeci dzień Trafionych Ferii za nami. Uczestnicy się nie nudzą

fot. pow.

fot. pow.

Za nami kolejny dzień Trafionych Ferii, dzień wypełniony do maksimum wiedzą, współzawodnictwem oraz działaniem pod presją.

Dzień zaczął się od zbiórki i omówienia dzisiejszych zadań. Po dołączeniu nowych kolegów i koleżanek i przydzieleniu ich do drużyn Marka, Zuzy i Julki zaczęła się rywalizacja. Każdy z uczestników Trafionych Ferii stawał się dowódca drużyny i pod okiem pozostałych był oceniany z poprawności wydawania komend w tym przypadku 12 osobowej drużynie kadetów Oddziału Przygotowania Wojskowego i Edukacji Wojskowej w czasie musztry. Poziom był bardzo zróżnicowany, a mimo wszystko dość wysoki. Były osoby o naprawdę rokującym rozwoju gdyby swoją przyszłość chciały związać z mundurem. W czasie kiedy trwały zmagania z musztry drużyna Zuzy pod okiem majora Witolda Błasiaka wieloletniego przyjaciela ZS Szubin przygotowywała system antenowy z zakresu fal krótkich i fal ultrakrótkich. Było to swoiste niepowtarzalne doświadczenie gdyż własnoręcznie stawiali maszty na terenie szkoły aby móc jutro nawiązać łączność z innymi stacjami. Major Witold Błasiak w przerwie miedzy poszczególnymi konkurencjami przestawił także przedmioty codziennego użytku o wartości poznawczej i estetycznej które nie wymagają nakładów finansowych a dziś tak rzadko zbieranych czy kolekcjonowanych.

Wśród bogatej kolekcji można było zobaczyć takie rzeczy jak:
- breloczki do kluczy,
- karty telefoniczne,
- pocztówki i karty Świąteczne,
- monety okolicznościowe i wiele innych naprawdę ciekawych rzeczy.
Mjr. Witold Błasiak od lat najmłodszych marzył o lataniu, marzenie to zrealizował wyszkolenie szybowcowe czy tez spadochronowe nadało bieg i drogę ku ,,Szkole Orląt’’ w Dęblinie. Ukończony kurs nawigatora i kontrolera ruchu lotniczego stał się pasją która kreowała jego karierę zawodową. Do dziś zaraża młodzież łącznością radiową która kiedyś może naprawdę być bardziej przydatna niż dzisiejsze środki komunikacji. Wracając do zajęć jutro czyli w czwartek będziemy nawiązywać łączności z całym Światem a jak przeczytacie jutro. Dzisiejsze zmagania które były niby proste jak dla uczestników ferii z rozkładania i składania broni były utrudnione przez kadetów którzy działając presją słowną podczas składania broni utrudniali uczestnikom tą czynność. Jednak czasy niektórych były nagradzane naprawdę gromkimi oklaskami, czas 29 s rozłożenie i złożenie karabinu szkoleniowego robi wrażenie nawet na kadetach pomimo presji jaka wywierali, aby utrudnić i przybliżyć zachowanie się w takich sytuacjach.

W ramach pierwszej pomocy uczestnicy Trafionych Ferii doskonalili umiejętności w zakresie RKO oraz czynności ratownicze w sytuacji zadławienia u niemowlęcia. Część ósmoklasistów ćwiczyła zakładanie opatrunku stabilizującego ciało obce w skórze.

Dziś wiedzą podczas zajęć dzielili się: Izabela Bodnar, Piotr Jamróg i zaproszony gość- przyjaciel szkoły – mjr r. Witold Błasiak.
Kadeci, którzy zabezpieczali zajęcia: Klasa 3 TA Jakub Konieczny, Jakub Komorowski, Klasa III TB Dominika Hejnicka, Anna Pęczek, Martyna Popielarz, Tobiasz Nowicki, Patryk Wojtczak, Klasa II OPW Sara Sitterlee, Szymon Rybarczyk, Piotr Zieliński, Klasa I OPW Marta Witkowska, Wiktoria Formella, Oliwia Janowska, Hubert Gwit, Kamil Napierała, Wiktor Dominiak, Filip Bartkowiak, Oskar Kula.

Czas zdaje się coraz szybciej płynąć każdego dnia zmagań, trudno jest opisać emocje uczestników dlatego też zapraszamy abyście sami ocenili i zobaczyli nasze Trafione Ferie. Jutro dzień strzelnic i łączności zatem zapraszamy oceńcie sami.


Materiał: Alicja Jaśkowiak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

W restauracji za przyjęcie komunijne zapłacimy od 120 do 400 zł od osoby

Pierwsza komunia to niezwykły moment w# życiu katolickich rodzin. Niemniej zorganizowanie przyjęcia komunijnego może być nieco stresujące. Aby móc w pełni cieszyć się tym dniem, warto wcześniej zaplanować szczegóły przyjęcia i ceremonii. Nie musisz organizować drogiej imprezy w restauracji, aby świętowanie komunii Twojego dziecka okazało się sukcesem. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby zadbać o wszystkie szczegóły.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Niezapomniany grill bez mięsa. Postaw na serowe przekąski i warzywa!

Majówka to niepisana data graniczna rozpoczynająca sezon grillowy. Wielu z nas# z radością na to czekało. Posiłek na łonie przyrody jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Niektórzy jednak tracą zapał, na myśl o ciężkostrawnych potrawach. A przecież grillowanie nie musi opierać się wyłącznie na mięsie. Tak naprawdę to łatwy i szybki sposób na dodanie smaku prostym i zdrowym warzywom czy zaserwowanie produktu w innej niż zwykle postaci. Poniższe wskazówki pomogą Ci przygotować ucztę zarówno dla Twoich wege znajomych, jak i dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość mięsa w swojej diecie lub oprócz niego chętnie wypróbują nowe, ciekawe smaki. Bezmięsne grillowanie wciąż dla wielu brzmi jak oksymoron. Jeśli jesteś przyzwyczajony do steków i hamburgerów, być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością, jeśli chodzi o to, co i jak grillować jako wegetarianin, weganin lub jako gospodarz, który zaprasza na grilla wegetarian lub wegan. Niemniej przygotowanie serowych przekąsek czy grillowanych warzyw może się okazać niezwykle ciekawą przygodą kulinarną. I kto wie – być może nowe smaki pokochają nawet najbardziej zagorzali mięsożercy.

(czytaj więcej)