Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 listopada 2021

Szubińskie liceum odwiedzili uczniowie z różnych krajów. Realizacja projektu

fot. pow.

fot. pow.

Od 2 do 5 listopada 2021 roku I Liceum Ogólnokształcące im.# Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie gościło partnerów projektu „Teen Einsteins” realizowanego w ramach programu Erasmus+. Szkołę odwiedzili uczniowie z Grecji, Chorwacji, Włoch i Bułgarii, którzy wraz z opiekunami, poznawali m.in. tajniki zawodu technika kryminalistyki. „Teen Einsteins” bowiem to projekt, który dotyczy wykorzystania nauk ścisłych i przyrodniczych w dziedzinach takich jak: kryminalistyka, robotyka, biotechnologia, kosmetologia i gastronomia.

Pierwszy dzień wizyty zdominowali policjanci z Laboratorium Kryminalistycznego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, którzy przybliżyli uczestnikom projektu tajniki swojej pracy i poprowadzili warsztaty z daktyloskopii, analizy plam krwi i chemiluminescencji. Uczniowie klasy IIIb przeprowadzili zaś lekcję ćwiczeniową na temat DNA i budowy ludzkiej krwi.
Drugiego dnia pobytu odbyły się zajęcia przygotowane przez Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W trakcie warsztatów, prowadzonych przez pracowników naukowych toruńskiego uniwersytetu, uczniowie dokonywali m.in. identyfikacji tuszu z wykorzystaniem chromatografii cienkowarstwowej. Wysłuchali także wykładu "Born criminal type of human being - Cesare Lombroso theory”, po którym rozpoznawali profile przestępców oraz zwiedzili Muzeum Wydziału Chemii.

Kolejnym etapem pobytu w Toruniu była wizyta w Studium Politechnicznym UMK. Rozpoczęła się ona wykładem wprowadzający w zagadnienia związane z automatyką i robotyką oraz opowieścią o pracach badawczych prowadzonych w Instytucie Nauk Technicznych. Po zajęciach teoretycznych, uczniowie wzięli udział w pokazach robotów mobilnych oraz zwiedzili laboratorium maszyn sterowanych numerycznie, gdzie oglądali nie tylko obrabiarki, ale także drukarki 3D, roboty przemysłowe (manipulatory, co-boty) czy komputerowe systemy sterowania (sterowniki PLC i PAC, SCADA, systemy rozproszone). Wizytę w grodzie Kopernika zakończono spacerem po gotyckiej Starówce.

Dzień trzeci rozpoczął krótki spacer po Starówce Poznania, bo było to kolejne miasto odwiedzane przez naszych gości. Po zapoznaniu się z zabytkami stolicy Wielkopolski, mł. asp. Tomasz Węgrzak poprowadził, w Wyższej Szkole Bankowej, warsztaty z daktyloskopii. W czasie ich trwania wyjaśnił uczniom rolę daktyloskopii w kryminalistyce oraz przećwiczył z nimi sposoby ujawniania śladów przy użyciu argentoratu. Zapoznał ich także z metodami utrwalania śladów odcisków palców na folii daktyloskopijnej.

Ostatni dzień wizyty upłynął w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, gdzie uczniowie poznawali tajniki kosmetologii oraz na Wydziale Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej, gdzie uczestniczyli w wykładzie „Herbal plants – culinary, phytotherapy and cosmetic uses” i w warsztatach laboratoryjnych zorganizowanych przez Pracownię Mykologii Molekularnej, Fitopatologii i Entomologii oraz Katedrę Biotechnologii Rolniczej.

Koordynatorką projektu „Teen Einsteins” jest p. Magdalena Piekarska a program wizyty opracowany został przez p. Arletę Marchlewską.

Materiał: B. Kaźmierczak - I LO w Szubinie 

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 14 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)