Dziś mamy 19 września 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

28 czerwca 2021

Skrzaty zorganizowały piknik. Najmłodsi świetnie się bawili

fot. pow.

fot. pow.

W 2015r. Polskie Stowarzyszenie Dalton przyznało# Samorządowemu Przedszkolu nr 2 w Szubinie Certyfikat Przedszkola Daltońskiego. To ogromny zaszczyt, ale i zobowiązanie, które z zaangażowaniem i odpowiedzialnością staramy się wypełniać.

W grupie Skrzaty z Samorządowego Przedszkola nr 2 odbył się kolejny już piknik daltoński. Przygotowaniom i realizacji przyświecały filary planu daltońskiego: samodzielność, odpowiedzialność, współpraca i refleksja.

Helen Parkhurst twórczyni koncepcji planu daltońskiego mówiła: „to nie nauczyciel jest centrum, a dziecko – to za nim należy podążać, za jego zdolnościami i talentami”.

W myśl tych słów oduczamy dziecko myślenia, że we wszystkim pomaga dorosły, że wyręczy i rozwiąże problemy. Nauka samodzielności oznacza, że dziecko samo poszukuje rozwiązań, musi stać się aktywne i zmotywowane do podejmowania aktywności. Nauka odpowiedzialności polega na przekazaniu dzieciom odpowiedzialności za jego proces uczenia się oraz wyniki tego procesu. Nauka współpracy polega na poszukiwaniu rozwiązań przez parę dzieci lub zespół . Dzieci wzajemnie udzielają sobie pomocy, wyjaśniają, wspierają.

Refleksja powoduje, że dziecko zastanawia się nad wykonaną pracą, ocenia swoje osiągnięcia, dostrzega postępy. Skrzaty kilka dni wcześniej planowały piknik. Żywo dyskutowały o swoich oczekiwaniach i planach. Samodzielnie przygotowały propozycje, mówiły, co chciałyby zrobić, czego się dowiedzieć. Dzieci zaangażowane w odkrywanie i poznawanie zjawisk podczas licznych eksperymentów i doświadczeń ustaliły, że eksperymenty, to jest to! Roztaczające się wokół zapachy lata, ciepło i zaglądające w każdy zakątek promienie słońca stały się inspiracją, by przyjrzeć się kolorom, które teraz najpiękniej nas inspirują. Piknik zorganizowaliśmy w ogrodzie przedszkolnym. Maluchy ubrane w kąpielówki, bo zakładaliśmy, że może być brudno i mokro znalazły miejsce pikniku i tam się rozłożyły na wielobarwnej chuście. Przywitały się piosenką Daltonką. Podążając za instrukcjami zadań daltońskich rozpoczęły ich realizację. Obserwowały kolorowy deszcz, tworzyły bańki mydlane w najróżniejszych kształtach, rzucały balonami wodnymi do celu, malowały obrazki kolorową pianą i za pomocą spryskiwacza z wodą, wypłukiwały z piasku kolorowe kryształki, przelewały lejkami i wężykami kolorową wodę na wodnym stoliku, rozprowadzały farby w woreczkach sensorycznych. Dzieci we wszystkich działaniach obserwowały przenikanie i tworzenie nowych barw. Zachwytom nie było końca!

Był też czas na rozpakowanie przygotowanych z rodzicami plecaków i wspólny poczęstunek . Skrzaty wspaniale troszczą się o siebie, potrafią się dzielić, stosują zwroty grzecznościowe. Dzieci były bardzo zadowolone, a to nie był jeszcze koniec atrakcji!

Maluchy ubrane w kąpielówki i mocno przygrzewające słoneczko, to i kąpiel w muszlach wypełnionych wodą była wymarzoną ochłodą i niesamowitą radością. Po kąpieli Skrzaty samodzielnie wycierały się , przebierały, pakowały swoje rzeczy. Radziły sobie doskonale!

To ogromna przyjemność obserwować zmiany, jakie nastąpiły w trzylatkach, które jeszcze nie tak dawno oczekiwały pomocy rodziców i z niepewnością wkraczały do przedszkolnego świata.

Piknik daltoński stał się wspaniałą atrakcją na chwilę przed wakacjami. Jednocześnie umożliwił dzieciom przejęcie odpowiedzialności za wykonane zadania, przestrzegając zasady współpracy w parach lub w zespole, dał poczucie, że rosną dojrzewają, wkraczają w nowy etap. Wiemy, że wypracowane umiejętności będą procentowały w przyszłości.

Realizując założenia planu daltońskiego mamy przekonanie, że budujemy u naszych przedszkolaków poczucie, że zdobywanie nowych umiejętności to coś, co zależy wyłącznie od nich. Plan daltoński doskonale przystosowuje się do zmieniającej rzeczywistości i jest tak samo aktualny dziś, jak był na początku XX wieku.

Materiał: Anna Kluska - Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie
Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 79 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Agresja 17 września 1939 r. Prezes IPN o przyczynach, przebiegu i skutkach napaści na obywateli

17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania# wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy. Nim Władimir Putin lub Aleksandr Łukaszenko ponownie skłamią na temat sowieckiej agresji z 17 września 1939 r., warto przypomnieć przyczyny, przebieg i skutki tej bezceremonialnej napaści na obywateli polskich.

(czytaj więcej)
0

Jesień z pupilem i w domu wszędzie jest czysto? Sprawdź jak to zrobić

Przed właścicielami czworonogów jeden z najtrudniejszych# okresów w roku pod względem utrzymania czystości w domu. Piach, błoto i liście przyniesione na łapkach pupila z deszczowego spaceru, a także sezonowe linienie sierści to nie lada wyzwanie. Tej jesieni bądź przygotowany i wyposaż się w zestaw do utrzymania czystości w domu, którego współlokatorami są psy i koty.

(czytaj więcej)
0

Zuzanna i Antoni, a może Mercedes i Romeo Znamy najpopularniejsze imiona!

Po babci, wujku, przyjaciółce, a może po# ulubionej piosenkarce lub bohaterze literackim? Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Śpiesząc Wam z pomocą na dane.gov.pl opublikowaliśmy zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych od stycznia do czerwca tego roku.

(czytaj więcej)