Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

16 czerwca 2021

Senat uczcił prezydenta Raczkiewicza. Odsłonięto jego pomnik

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki odsłonił dziś w siedzibie izby# wyższej parlamentu w Warszawie popiersie Władysława Raczkiewicza, prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1939-1947, a wcześniej m.in. urzędującego w Toruniu wojewody Wielkiego Pomorza (1936-1939). W uroczystości uczestniczył wicemarszałek województwa Zbigniew Sosnowski.

Był jedną z najwybitniejszych postaci II Rzeczypospolitej i polskiego wychodźstwa lat 1939-1947. Urodził się w 1885 roku i wychowywał w inteligenckiej rodzinie o patriotycznych tradycjach; w 1911 roku ukończył prawo na słynnym uniwersytecie w Dorpacie (obecnie Tartu, kulturalna i intelektualna stolica Estonii). Uczestnik pierwszej wojny światowej i wojny bolszewickiej, brał udział w organizowaniu struktur odradzającej się w 1918 roku ojczyzny. Jako skuteczny polityk był później m.in. ministrem spraw wewnętrznych w czterech przedwojennych rządach, a także senatorem i marszałkiem Senatu (1930-1935).

Samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego jako pierwsze postanowiły przypomnieć tę interesującą sylwetkę. W 2010 roku przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu stanął pierwszy i do niedawna jedyny pomnik Władysława Raczkiewicza. Rok 2017 obchodziliśmy jako Rok Raczkiewicza, wtedy też nadano jego imię sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego i toruńskiej Trasie Średnicowej, a także jednej z sal w Senacie.

Pomnik w formie popiersia, który został dziś odsłonięty na II piętrze senackiej części kompleksu parlamentarnego przy ul. Wiejskiej w Warszawie, powstał z inicjatywy Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego. Autorem jest związany z gdańską Akademią Sztuk Pięknych rzeźbiarz Tomasz Sobisz.

W dzisiejszej ceremonii w Senacie uczestniczyli też wicemarszałek Senatu VIII kadencji Jan Wyrowiński, który jest prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, oraz senator Ryszard Bober.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)