Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

27 listopada 2020

Rozmowa z Magdaleną Karwecką. Najlepszy terapeuta województwa

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Rozmowa z Magdaleną Karwecką, terapeutką w Warsztacie Terapii Zajęciowej# Pod Dębem w Paterku w powiecie nakielskim, laureatką nagrody zarządu województwa dla najlepszych terapeutów województwa.

Wykonuje pani bardzo potrzebny, choć często niedoceniany zawód. Kim są pani podopieczni?

Moja specjalność zawodowa jest rzeczywiście bardzo potrzebna. W naszym powiecie, podobnie jak w całym kraju, funkcjonują placówki dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami, a także seniorom, w których na co dzień prowadzona jest terapia zajęciowa. Jest coraz więcej zainteresowanych taką terapią.

Jestem terapeutą zajęciowym w Warsztacie Terapii Zajęciowej Pod Dębem od 2003 roku. Obecnie prowadzę zajęcia w pracowni obsługi urządzeń biurowych dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, w tym zespołem Downa i autyzmem. Moi podopieczni uczą się obsługi komputera, drukarki, aparatu fotograficznego, laminatora i bindownicy, a także zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Robimy też cieszące się powodzeniem kartki okolicznościowe; ich wykonywanie sprzyja poprawie motoryki.

Można powiedzieć, że wspólnie doświadczamy radości i smutków, mamy wspólne wzloty i upadki. Doskonalimy mocne strony, wzmacniamy słabsze, uczymy się czynności dnia codziennego. W programie są też wyjścia do kina, basen, spotkania integracyjne, wyjazdy na wydarzenia artystyczne i sportowe.

Co jest celem takiej terapii?

W mojej pracy terapeutycznej chodzi o rehabilitację społeczną i zawodową. Jako terapeuta muszę mieć na uwadze poprawę sprawności podopiecznych - by stawali się bardziej samodzielni, zaradni i aktywni. Osiągnięcie takiego celu jest niekiedy bardzo trudne. Nasi podopieczni to osoby, które często mają problemy z radzeniem sobie w życiu codziennym, nawet z najprostszymi czynnościami, które dla zdrowych i sprawnych są rutynowe i błahe.

Żyjemy w czasach bardzo szybko rozwijającej się technologii. Komputer i internet są podstawowymi narzędziami pracy i środkami komunikacji dla wielu ludzi. Także moi podopieczni próbują na zajęciach z nich korzystać używając poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych (na przykład Skypa) i serwisów społecznościowych. Stają się dzięki temu bardziej samodzielni, a mam nadzieję, że też bardzie zadowoleni z życia. Wiadomo bowiem, że kontakty i współpraca z innymi ludźmi podnoszą poczucie własnej wartości.

Ważnym celem terapii jest też kształtowanie obowiązkowości, odpowiedzialności, cierpliwości, dokładności i wytrwałości – cech ważnych także przy wypełnianiu ról zawodowych.

Co pani daje satysfakcję zawodową?

Każdy dzień pracy z moimi podopiecznymi jest dla mnie wielką satysfakcją. Nie jest to łatwa praca, na jej efekty trzeba czasem długo czekać. Jest to proces wymagający czasu i cierpliwości.

Moi podopieczni, tak jak każdy człowiek, chcą czuć się potrzebni w społeczeństwie. Bardzo chętnie przychodzą na zajęcia, mają ogromny zapał do pracy. Czasem efekty przychodzą bardzo szybko, mają jednak i gorsze dni. Wtedy muszę zachęcić i zmotywować. W takim dniu będzie dla mnie wielkim sukcesem to, że pomimo obniżonego nastroju, w którym rozpoczynają pracę, kończą ja z uśmiechem na twarzy. Właśnie to - radość na ich twarzach, której czuję się częścią - daje mi wiele satysfakcji i mobilizuje do działania.

Czym jest dla pani nagroda zarządu województwa?

To dla mnie ogromne wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że nasza praca została w końcu doceniona. Doroczne nagrody dla najlepszych terapeutów zajęciowych to wspaniała inicjatywa, która podnosi prestiż naszego zawodu. Pozwolę sobie zacytować słowa piosenki Stanisława Sojki: „...Życie nie tylko po to jest, by brać/ Życie nie po to, by bezczynnie trwać/ I aby żyć, siebie samego trzeba dać..."

Materiał: Urząd Marszałkowski w Toruniu

Oceń artykuł: 12 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Seba, w dniu 27-11-2020 21:00:29 napisał:

    Brawa dla Pani Magdy. Skromna, miła. Więcej takich osób a świat byłby lepszy. Pozdrawiam

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Beata, w dniu 28-11-2020 13:06:55 napisał:

    Pani Magda to jest strzał w dziesiątkę jako najlepszy terapeuta.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)