Produkty odstraszające komary i kleszcze. Czy są bezpieczne?
fot. GIS
Produkty przeznaczone do odstraszania komarów i kleszczy są #kluczowym elementem ochrony przed ugryzieniami oraz związanymi z nimi zagrożeniami zdrowotnymi. Należy jednak pamiętać, że są to produkty biobójcze, które muszą spełniać określone przepisy prawne, aby były skuteczne i bezpieczne.
Wszystkie produkty biobójcze muszą posiadać pozwolenie i być wpisane do Wykazu Produktów Biobójczych[3], który jest dostępny na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele form repelentów przeznaczonych do odstraszania komarów, kleszczy i innych owadów. Najpopularniejsze z nich to:
- olejki
- emulsje
- aerozole
- płyny.
Ponadto, coraz częściej spotykane są innowacyjne formy repelentów, takie jak:
- plastry
- bransoletki zawierające olejki eteryczne.
Kluczowe informacje dotyczące właściwego wyboru repelentów:
- Tylko produkty biobójcze posiadające pozwolenie mogą być obecne w sprzedaży. Mają one udowodnione działanie odstraszające owady i są bezpieczne dla użytkowników.
- Repelenty, które nie posiadają pozwolenia, niezależnie od ich formy, mogą być nieskuteczne, a ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Szczególną ostrożność należy zachować przy zakupach przez Internet, oraz w nieoficjalnych kanałach dystrybucji.
- Wszystkie produkty biobójcze należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.
Repelenty to ważne środki ochrony przed komarami i kleszczami, jednak powinniśmy kupować je z rozwagą. Korzystanie z produktów biobójczych posiadających pozwolenie gwarantuje ich skuteczność i bezpieczeństwo.
Źródło: GIS
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Żołnierze z pomocą powodzianom. Oczyszczanie zalanych terenów
Decyzją Dowódcy WOT około 200 żołnierzy #8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz ze specjalistycznym sprzętem wydzielono do pomocy powodzianom na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Fala kulminacyjna przemieszcza się w głąb kraju, w związku z czym w gotowości do stawiennictwa w jednostce i wyjazdu do działania pozostają kolejni terytorialsi.
(czytaj więcej)Szkodliwe treści w internecie. Jak chronić najmłodszych?
Ministerstwo Cyfryzacji dalej pracuje nad tym, aby wzmocnić# ochronę dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w internecie. W sierpniu i wrześniu br. odbyły się kolejne spotkania nieformalnej grupy roboczej. W spotkaniach uczestniczą przedstawiciele administracji publicznej, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Celem dyskusji jest opracowaniem skutecznych rozwiązań, które będą chronić młodych ludzi przed negatywnym wpływem treści dostępnych w sieci.
(czytaj więcej)Koncert z okazji 25 lat Polski w NATO. Zbiórka dla powodzian
W tym roku przypada rocznica – 25 lat #od wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji Bydgoszcz przygotowała specjalne wydarzenia, które odbędą się w sobotę - 21 września.
(czytaj więcej)Zakazane praktyki sztucznej inteligencji. Nowe przepisy
Jakie systemy AI będą zakazane? Poznaj nowe przepisy #na wydarzeniu online. Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, zaprasza 27 września o godz. 13.00 na wydarzenie online, podczas którego zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Stary człowiek a może, w dniu 09-07-2024 18:23:19 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!