Dziś mamy 16 maja 2022, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 stycznia 2022

Oni nie będą się nudzić. Sztuka kamuflażu pod okiem kadetów

fot. pow.

fot. pow.

Pierwszego dnia trafionych ferii uczniowie klas VIII mieli# okazję zapoznać się z pomocami dydaktycznymi służącymi do ćwiczenia pierwszej pomocy na lekcjach i zajęciach dodatkowych. Wykonać pierwsze strzały na strzelnicy wirtualnej oraz sprawdzić swoje umiejętności na strzelnicy pneumatycznej. Opiekunami podczas zajęć byli: Alicja Jaśkowiak, Izabela Bodnar, Piotr Jamróg i ks. Krzysztof Barczyński. Wsparci udzielili kadeci: Klasa III TB Dominika Hejnicka, Anna Pęczek, Tobiasz Nowicki, Miłosz Małek, Patryk Wojtczak, Klasa II OPW Szymon Rybarczyk, Piotr Zieliński, Klasa I OPW Marta Witkowska, Hubert Gwit, Kamil Napierała, Wiktor Dominiak, Filip Bartkowiak, Magda Zielińska, Oliwia Janowska, Oskar Kula.

W ramach pierwszej pomocy każdy uczestnik wykonał uciśnięcia ratownicze na fantomie niemowlaka i dorosłego, niektórzy ćwiczyli użycie defibrylatora zewnętrznego. W kolejnych dniach będzie możliwość przećwiczyć zakładanie opatrunku uciskowego, opaski uciskowej, szyny Kramera oraz prowadzenia tlenoterapii czynnej.

Zapoznanie uczestników z możliwościami technicznymi w kreowaniu scenariuszy treningu strzeleckiego było przewodnim tematem pierwszego dnia "Trafionych Ferii",prowadzonych na strzelnicy wirtualnej, korzystającej z systemu "POJEDYNEK".

Uczestnicy zapoznali się na samym wstępie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującego na strzelnicach, prawidłowym przyjmowaniu postaw strzeleckich, zasad pracy na przyrządach celowniczych, pracy na języku spustowym danej broni. Następny punkt zajęć zaznajomił uczestników z wyposażeniem uczniów klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego, którym dysponują w ramach programu nauczania. Możliwość założenia oporządzenia cieszyła się dużym zainteresowanie wśród uczestników, dodatkową atrakcją prowadzoną pod czujnym okiem przez kadetów była sztuka kamuflażu. Kadeci przedstawili sposoby jakimi można wtopić się w środowisko, w którym prowadzone są ćwiczenia. Osoby chętne skorzystały z możliwości kamuflażu i w tym dniu z barwami na twarzy przystąpiły także do zajęć z musztry wojskowej. Każdy chętny po przeszkoleniu mógł stać się dowódcą drużyny i przez chwilę sprawdzić się w roli instruktora musztry. W tym dniu trening strzelecki był wstępem który dał przedsmak dalszej rywalizacji i walki o lepszy wynik nabywanych umiejętności. Uczestnicy mogli sprawdzić się w roli żołnierzy jednostki specjalnej której zadaniem było zlikwidowanie celów na peronie metra, uwolnienie z rąk terrorysty zakładnika poprzez jego likwidacje. Dodatkowym atutem jest fakt że wszyscy zdrowi, cali zakończyli zmagania z zapowiedzią dalszego treningu i walki w dniu następnym.

Na strzelnicy pneumatycznej odbyło się krótkie przeszkolenie z posługiwania się bezpiecznego bronią, wytłumaczono zasady postawy strzeleckiej i pracy na przyrządach optycznych. W ramach pierwszego spotkani przećwiczono strzelanie z karabinu pneumatycznego w postawie stojącej i leżącej.

Zapraszamy serdecznie na kolejne dni zabaw strzeleckich na obiektach Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie. W środę wyjątkowe spotkanie z przyjacielem szkoły mjr r. Witoldem Błasiakiem, a w piątek – ostatni dzień ferii – swoją służbę przybliżą przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bydgoszczy. Działania w ramach TRAFIONYCH FERII wspiera Powiat Nakielski - organ prowadzący szkołę.

Materiał: Alicja Jaśkowiak - dyrektor ZS Szubin

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

W restauracji za przyjęcie komunijne zapłacimy od 120 do 400 zł od osoby

Pierwsza komunia to niezwykły moment w# życiu katolickich rodzin. Niemniej zorganizowanie przyjęcia komunijnego może być nieco stresujące. Aby móc w pełni cieszyć się tym dniem, warto wcześniej zaplanować szczegóły przyjęcia i ceremonii. Nie musisz organizować drogiej imprezy w restauracji, aby świętowanie komunii Twojego dziecka okazało się sukcesem. Warto jednak poświęcić trochę czasu, aby zadbać o wszystkie szczegóły.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Niezapomniany grill bez mięsa. Postaw na serowe przekąski i warzywa!

Majówka to niepisana data graniczna rozpoczynająca sezon grillowy. Wielu z nas# z radością na to czekało. Posiłek na łonie przyrody jest doskonałą okazją do spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Niektórzy jednak tracą zapał, na myśl o ciężkostrawnych potrawach. A przecież grillowanie nie musi opierać się wyłącznie na mięsie. Tak naprawdę to łatwy i szybki sposób na dodanie smaku prostym i zdrowym warzywom czy zaserwowanie produktu w innej niż zwykle postaci. Poniższe wskazówki pomogą Ci przygotować ucztę zarówno dla Twoich wege znajomych, jak i dla tych, którzy chcą ograniczyć ilość mięsa w swojej diecie lub oprócz niego chętnie wypróbują nowe, ciekawe smaki. Bezmięsne grillowanie wciąż dla wielu brzmi jak oksymoron. Jeśli jesteś przyzwyczajony do steków i hamburgerów, być może będziesz musiał wykazać się kreatywnością, jeśli chodzi o to, co i jak grillować jako wegetarianin, weganin lub jako gospodarz, który zaprasza na grilla wegetarian lub wegan. Niemniej przygotowanie serowych przekąsek czy grillowanych warzyw może się okazać niezwykle ciekawą przygodą kulinarną. I kto wie – być może nowe smaki pokochają nawet najbardziej zagorzali mięsożercy.

(czytaj więcej)