Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

31 maja 2022

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Mamy kilka wskazówek

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Sezon rowerowy w pełni! Wraz z polepszającą się# pogodą na drogach i ścieżkach rowerowych pojawia się więcej jednośladów. Wraz z większą liczbą miłośników dwóch kółek rośnie ryzyko kradzieży rowerów. Aby nie dać złudzeń potencjalnemu złodziejowi, pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu jednośladu. Dbaj o swoje mienie i nie pozostawiaj go bez nadzoru. Nie daj szansy przestępcy i nie pozostawiaj swojego roweru bez nadzoru.

Na przestrzeni lat, policjanci zaobserwowali, że do kradzieży jednośladów najczęściej dochodzi w okolicach sklepów, klatek schodowych czy na korytarzach piwnicznych. Złodziej za każdym razem wykorzystuje naszą nieuwagę, a pozostawiony bez zabezpieczenia i nadzoru jednoślad staje się dla niego łakomym kąskiem. Zdarza się, że do kradzieży rowerów dochodzi również w okresie jesiennym czy zimowym w trakcie ich przechowywania po intensywnym sezonie. Dlatego co jakiś czas należy sprawdzić, czy zastosowane zabezpieczenia nadal znajdują się na swoim miejscu, a nasz rower stoi tam, gdzie go wcześniej pozostawiliśmy.

Kupujesz używany rower? Sprawdź, czy nie pochodzi z przestępstwa!

Przy zakupie jednośladu, który pochodzi z tzw. drugiej ręki, możesz sprawdzić legalność jego pochodzenia, a na pewno to, czy przypadkiem nie figuruje on w policyjnych systemach jako utracony. Każdy jednośladu posiada wybity indywidualny numer identyfikacyjny znajdujący się na ramie. Sprawdź przed zakupem czy nie jest on zatarty i czy nikt nie próbował w niego ingerować. Najprostszym rozwiązaniem są dokumenty, które powinniśmy otrzymać wraz z zakupem jednośladu. Ostatecznie, aby sprawdzić, czy rower nie figuruje jako utracony, przyjedź nim do najbliższej jednostki Policji i poproś o sprawdzenie numeru identyfikacyjnego w policyjne bazie rzeczy utraconych lub pochodzących z przestępstwa.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Najczęściej łupem złodziei padają niezabezpieczone jednoślady, bądź te pozostawione bez nadzoru. Złodziej, widząc dwa rowery, z których jeden zabezpieczony jest cienką linką, a drugi zabezpieczeniem trudnym do pokonania, za cel wybierze z pewnością ten pierwszy. Nie ułatwiajmy złodziejom życia i wyposażmy swoje jednoślady w solidne i trudne do usunięcia w krótkim czasie zabezpieczenia. Przy ich zakupie należy pamiętać, że nie zawsze grubość całej linki mówi nam o jej solidności. Najczęściej to sama osłona linki z tworzywa sztucznego powoduje złudzenie jej grubości, a umieszczona w środku metalowa linka jest na tyle cienka, że szybko podda się nożycom. W związku z tym wybieraj tylko sprawdzone zabezpieczenia. Nawet jeżeli nie są najtańsze, to ich zakup jest i tak wielokrotnie tańszy niż zakup nowego roweru. Pamiętajmy, aby nie przypinać roweru za samo koło, gdyż jego zdjęcie zajmuje tylko kilka-kilkanaście sekund. Najlepiej przypiąć rower jednym zapięciem za koło i ramę jednocześnie. Ponadto pamiętaj, że na nic się zda solidne zabezpieczenie, jeżeli przypniesz swój pojazd do słabo zamocowanych elementów, które po kilku szarpnięciach, bez trudu dają się wyjąć z podłoża, czy ściany budynku. Elementy, do których przypinamy rower, muszą być solidne i trwale przymocowane. Uważaj także na przypinanie roweru do niskich słupów, na których zamontowane są np. znaki drogowe. Tarczę takiego znaku można szybko odkręcić i zdjąć, a rower wraz z zabezpieczeniem zostanie zdjęty górą. Pamiętaj także, że łupem sprawców padają nie tylko rowery, ale także i ich osprzęt, jak na przykład liczniki, pompki, czy zawieszone torby.

Pamiętajmy, aby zabezpieczyć rower zawsze, gdy się od niego oddalamy. Chwilę naszej nieuwagi może wykorzystać potencjalny złodziej. Mamy świadomość, że rower to nie tylko wartość materialna, ale często do jednośladu przywiązani jesteśmy sentymentalnie. W przypadku zgłoszenia kradzieży zadbajmy o dostarczenie organom ścigania dokumentów świadczących potwierdzających naszą własność. Pomocnym w odnalezieniu skradzionego roweru mogą okazać się zdjęcia lub informacje o znakach szczególnych, o których tylko my wiemy.

Materiał: policja.gov.pl

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)