Dziś mamy 3 lipca 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

06 maja 2025

Przedsiębiorco pamiętaj! O rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej

fot. pow.

fot. pow.

Do 20 maja 2025 r. część płatników składek# musi przekazać do ZUS-u roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok – w dokumentach rozliczeniowych za kwiecień.

Obowiązek ten dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane na zasadach ogólnych (skala podatkowa lub podatek liniowy) albo w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenie pozwala ustalić kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne należnej za dany rok na podstawie osiągniętych w nim przychodów/dochodów.

Osoby, które miały zawieszoną działalność przez cały 2024 rok, nie muszą składać rocznego rozliczenia składki zdrowotnej. Wyjątkiem są sytuacje, gdy działalność została wznowiona w styczniu 2025 r., a przedsiębiorca rozlicza się na zasadach ogólnych – wtedy trzeba złożyć rozliczenie za 2024 rok, żeby ustalić składkę zdrowotną za styczeń 2025 r. Roczne rozliczenie musi też złożyć przedsiębiorca, który rozpoczął działalność w styczniu 2025 r. i rozlicza się na zasadach ogólnych, a także osoba, która zawiesiła lub zakończyła działalność w 2024 r., ale była wówczas objęta ubezpieczeniem zdrowotnym – nawet przez jeden dzień.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej
Jeśli z rocznego rozliczenia wynika nadpłata, a płatnik nie ma zaległości, na jego profilu na PUE/eZUS będzie dostępny wniosek RZS-R. Wniosek należy zweryfikować, wskazać rachunek bankowy, podpisać i odesłać do 2 czerwca 2025 r. ZUS wypłaci nadpłatę do 1 sierpnia 2025 r. Brak złożonego wniosku oznacza rozliczenie nadpłaty na koncie płatnika do końca roku.

W sytuacji, gdy z rozliczenia wyjdzie niedopłata składki zdrowotnej, należy ją dopłacić razem ze składką za kwiecień 2025 r. – najpóźniej do 20 maja 2025 r.

Do kiedy można skorygować miesięczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne?
Przedsiębiorca, który zamierza skorygować wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne za poszczególne miesiące 2024 r. powinien złożyć dokumenty korygujące najpóźniej w dniu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Jeśli nie składa takiego wniosku, ma czas na przekazanie korekty do
1 lipca 2025 r.

Więcej informacji na temat rocznego rozliczenia:
• Roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność gospodarczą
• Specjalny dyżur telefoniczny: 8 maja, godz.11:00-13:00, tel. 800 170 755.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalna rzecznika prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 8 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    katarzyna, w dniu 14-05-2025 16:23:17 napisał:

    Czy ci co teraz narzekają na jakość drogi to na swoje budowy nosili piasek w przykrytych wiaderkach. Zapomniał wół ...

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Pascal, w dniu 19-05-2025 20:19:21 napisał:

    Dzień dobry, Jesteśmy grupą prywatnych inwestorów poszukujących przedsiębiorstw lub osób fizycznych z dochodowymi projektami, które potrzebują środków inwestycyjnych do realizacji swoich projektów lub rozwoju działalności gospodarczej. Inwestujemy we wszystkie sektory działalności (handel, przemysł, nieruchomości, energetyka, rolnictwo itp.) Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt: Adres e-mail: sp.consultinginvest@gmail.com Whatsapp: 0033773579580

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Rejestracja BDO
500PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
KOBIZE
500PLN
0

Jak bezpiecznie przetrwać upały? Narażone dzieci i osoby starsze

Wg prognoz pogody, przed nami upalne dni.# Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.

(czytaj więcej)
0

Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów rodzinnych#. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis SA - operatorem komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network SA, począwszy od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 r., będzie prowadziło akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.

(czytaj więcej)
0

Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.

(czytaj więcej)
0

Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.

(czytaj więcej)