Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

20 marca 2019

Najwyższa Izba Kontroli z uznaniem o inwestycjach w naszych szpitalach

fot.NIK

fot.NIK

Kujawsko-Pomorskie jest jednym z krajowych liderów w dziedzinie dostosowania szpitali# wojewódzkich do norm i standardów pozwalających zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów – wynika z upublicznionego wczoraj raportu Najwyższej Izby Kontroli.

NIK podkreśla w nim bardzo pozytywne znaczenie naszego medycznego pakietu stulecia. To dzięki tym inwestycjom w lecznicach podległych samorządowi województwa osiągnęliśmy w latach 2010-2017 największy postęp.

Zgodnie z prawem polskie szpitale muszą zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne hospitalizowanych przez odpowiedni standard przestrzeni w budynkach i wyposażenie. Chodzi m.in. o rozplanowanie pomieszczeń, wyposażenie sal, właściwe oświetlenie, wentylację i klimatyzację, stałe zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną (placówki muszą posiadać alternatywne źródła wody i energii na wypadek awarii sieci miejskich). Szczegółowe zasady, obowiązujące od 1991 roku, zostały opisane w rozporządzeniach ministra zdrowia. Lecznice dostały 10 lat na dostosowanie, potem termin ten kilkakrotnie przedłużano. Programy naprawcze i modernizacyjne powinny się były ostatecznie zakończyć do końca 2017 roku. Niestety, jeszcze w połowie ubiegłego roku standardów tych nie spełniała połowa szpitali w całej Polsce.

Kujawsko-Pomorskie: największy postęp modernizacyjny
Na tym tle pozytywnie wyróżnia się nasze województwo, które w latach 2010-2017 - dzięki inwestycjom składającym się na pierwszy etap programu modernizacji wszystkich szpitali wojewódzkich, który słusznie określiliśmy mianem medycznego pakietu stulecia - dokonało wręcz skoku cywilizacyjnego w dziedzinie szpitalnictwa.

Kiedy w 2009 roku startowaliśmy z programem, wymogów nie spełniała żadna z naszych siedmiu lecznic. Po siedmiu latach intensywnych prac modernizacyjnych, w wyniku kilkusetmilionowych nakładów, osiągnęliśmy sukces – trzy nasze lecznice (43 proc.) można już stawiać innym za wzór. To Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, bydgoskie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy. Osiągnęliśmy w ten sposób drugi najlepszy wynik w kraju. Gorzej radzą sobie m. in. Mazowieckie, Pomorskie, Wielkopolskie i Dolnośląskie.

NIK chwali pakiet stulecia
NIK chwali w raporcie m. in. stworzony przez nas spójny program inwestycyjny oraz system jego realizacji i finansowania. Jak wiadomo, do realizacji medycznego pakietu stulecia samorząd województwa powołał spółkę celową Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, a zasadniczym źródłem finansowania jest kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EBI). NIK wyliczył, że w latach 2010-2016 zaangażowanie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w inwestycje w szpitalach było wśród 16 regionów najwyższe.

Kontrolerzy izby wyliczyli, że program modernizacyjny (pierwszy etap medycznego pakietu stulecia) pozwolił na realizację w wojewódzkich lecznicach łącznie 56 zadań inwestycyjnych wartych łącznie blisko pół miliarda złotych. Największą inwestycją była budowa nowego kompleksu bydgoskiego Szpitala Dziecięcego, następne w kolejności było Centrum Onkologii, w którym powstał m.in. Park Aktywnej Rehabilitacji i Sportu.

Co ważne, efektem programu modernizacyjnego są wyższe przychody z tytułu świadczeń medycznych zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ale nie tylko – Szpital Dziecięcy i Centrum Onkologii są w swoich klasach najlepszymi placówkami w Polsce. 

• Nasze szpitale są znakomite (https://kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/33655-nasze-szpitale-sa-znakomite)

• Materiał na temat raportu oraz raport na stronie NIK(https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/bezpieczny-szpital-bezpieczny-pacjent.html )

materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 6 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 6 (6)

    Pacjent , w dniu 20-03-2019 18:00:17 napisał:

    W Nakle też byli

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Lech, w dniu 20-03-2019 18:44:11 napisał:

    A co z Nakłem, co z Wyrzyskiem ?

    odpowiedz

    • 5 (5)

    Longin, w dniu 20-03-2019 21:08:22 napisał:

    Kontrolujący byli po mefedronie .

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Monia, w dniu 21-03-2019 11:51:11 napisał:

    wow

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Hendryk, w dniu 25-03-2019 21:15:35 napisał:

    Ktoś nieźle zapłacił za taką decyzje na papierze cud miód konfitury w rzeczywistości umieralnia z poczekalnia na zwłoki.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)