Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

16 września 2017

Żywa historia Oflagu 64. Bramy byłego obozu otwarte

fot. LK

fot. LK

W sobotę 16 września 2017 roku w Szubinie, na terenie byłego obozu jenieckiego # Oflag 64 a obecnie Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej, miało miejsce niecodzienne wydarzenie - pokazy historyczne, przedstawiające historię obozu w scenach rodzajowych z życia jeńców wraz z historycznym komentarzem.

To jedyne takie wydarzenie w Polsce.
Bramy obozu (wejście od strony zachodniej) zostały otwarte już o godzinie 10.00, zaś oficjalne powitanie gości nastąpiło o godzinie 13.00 O godzinie 13.30, 14.30 oraz 16.00 odbyły się trzy główne pokazy. Żywą lekcję historii rozpoczęto od pokazu „Przybycia jeńców”, który przybliżył, jak wyglądały chwile w obozie nowego kontyngentu jeńców. Pierwsi oficerowie sił lądowych Armii Stanów Zjednoczonych trafili do obozu w czerwcu 1943 roku. Sukcesywnie do obozu napływały kolejne transporty oficerów, a po lądowaniu aliantów w Normandii populacja obozu zwiększyła się o ponad 1000 oficerów. W styczniu 1945 roku Oflag 64 liczył ponad 1550 jeńców.

Drugi z pokazów pt.: „Pijacka burda – geniusze podstępu” przedstawił zmyślny plan ucieczki wdrożony przez pięciu jeńców. Trzeci, główny pokaz historyczny „Ucieczka brytyjskiego lotnika”, również nawiązywał do historycznego wydarzenia, tyle że sięgającego wstecz do okresu, kiedy w Szubinie w obozie o nazwie Oflag XXI-B przetrzymywani byli lotnicy sił alianckich Wspólnoty Narodów, których później przeniesiono do Stalagu Luft 3 w Żaganiu. Można stąd domniemywać, że jedna ze scen z holywoodzkiego filmu pt.: „Wielka Ucieczka” mogła być bezpośrednio zainspirowana tym wydarzeniem. Porucznik Robert H. Edwards (RAF) zaraz po śniadaniu 26 września 1942 roku, po prostu wstał, zapalił papierosa i oznajmił, że jest już zmęczony niewolą. Skierował swoje kroki ku ogrodzeniu z kolczastego drutu. Został rozstrzelany podczas próby ucieczki przez drut kolczasty. Pochowano go na cmentarzu w Szubinie, a obecnie spoczywa na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej w Poznaniu.

Poza głównymi pokazami rekonstruktorzy odtworzyli sceny z życia codziennego jeńców, związane zarówno z pracą, jak i rozrywką. Za sprawą oprawy muzycznej z epoki na terenie byłego obozu zapanował klimat jak sprzed ponad 70 lat. Wybrzmiały także oryginalne dźwięki zarejestrowane w obozie czerwcu 1944 roku przez Henry’ego Söderberga, delegata YMCA (Związek Młodzieży Chrześcijańskiej). W holu głównym Zakładu Poprawczego można było zobaczyć makietę obozu jenieckiego. Muzeum Ziemi Szubińskiej przygotowało dwie premierowe wystawy plenerowe, które zostały zaprezentowane podczas imprezy. Pierwsza wystawa pt.: „Sceny z życia obozowego” przedstawia akwarele namalowane w niewoli przez Yves-Marie le Bot, francuskiego jeńca Oflagu XXI-B w Szubinie w latach 1940-41. Druga wystawa pt.: „Stalag XXI-B, Oflag XXI-B oraz Oflag 64 w obiektywie delegatów Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża” prezentuje fotografie z archiwum biblioteki audiowizualnej Czerwonego Krzyża w Genewie.

Stało się już tradycją, że Szubin regularnie odwiedzają potomkowie byłych jeńców. Nie zabrakło ich i tym razem. Wśród gości zza oceanu pojawiły się dzieci i wnuki byłych jeńców Oflagu 64: Susanna Connaughton, córka byłego jeńca podporucznika Seymoura R. Boltena, Dave Stewart, syn byłego jeńca kapitana Donalda B. Stewarta, oraz Cindy i Glenn oraz Laureen Burgess wraz z mężem i wnuczką, córka byłego jeńca podporucznika Wilbura B. Sharpe’a, jednego z niewielu jeszcze żyjących weteranów.
Rekonstrukcja na terenie byłego obozu jenieckiego została sfilmowana na potrzeby powstającego w USA filmu dokumentalnego. Reżyser i producent filmu to David H. 'Wino' Weinstein. Polska prapremiera dokumentu pt.: „Feldman, Portrait of a POW” („Feldman, portret jeńca”) jest spodziewana w Szubinie.

Relację filmową można obejrzeć tutaj.

Oceń artykuł: 16 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (12) Zgłoś naruszenie zasad

    • -3 (21)

    Tadeusz, w dniu 16-09-2017 21:14:45 napisał:

    Brawo Mariusz. Świetna inicjatywa. Ogromne podziękowania też do dzialaczy SIS-u za wsparcie inicjatywy.Tak trzymać Pnie Mariuszu. SiSowi też należą się ogromne podziękowania.

    odpowiedz

    • -4 (20)

    urżędnik , w dniu 16-09-2017 21:53:27 napisał:

    Świetna inicjatywa Pana Mariusza. Bardzo fajnie zrobiona inscenizacja. Ogromny szacunek dla odtwórców. Kolejna historyczna lekcja za którą Panu Mariuszowi należą się brawa. Oczywiście też ogromne podziękowania dla Pań i Panów z Szubinskiej Inicjatywy Samorządowej. Ogromna praca,ale efekt wspaniały.

    odpowiedz

    • 1 (5)

    Ja, w dniu 16-09-2017 22:54:01 napisał:

    Brawo Panie Mariuszu! Coś niesamowitego, piękna lekcja historii. Jeszcze małe sprostowanie - obecnie na terenie byłego obozu jenieckiego Oflag 64 jest Zakład Poprawczy, a nie Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -3 (15)

    Gosia, w dniu 17-09-2017 09:34:20 napisał:

    Panie Mariuszu. Genialny pomysł i realizacja. Obserwuje Pana i Pana działania. Może przemysli Pan i zechce coś jeszcze zrobić dla Szubina. Osobne podziękowania dla Radnych z Szubinskiej Inicjatywy Samorządowej. Świetnie dzialacie. Wykonują Państwo ogromną pracę.

    odpowiedz

    • 3 (7)

    historyk, w dniu 17-09-2017 10:17:10 napisał:

    Fajna impreza. In minus zbyt, długie przerwy między scenkami co powodowało iż wielu najzwyczajniej rezygnowało z dotrwania do końca imprezy. Generalnie duży plus.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -4 (22)

    Szubiniak, w dniu 17-09-2017 11:17:24 napisał:

    Brawa dla Burmistrza Szubina jak zawsze godnie reprezentuje Szubin swoim strojem. WSTYD!!!!

    odpowiedz

    • -3 (9)

    gta, w dniu 17-09-2017 13:27:42 napisał:

    Jedna wielka KICHA z tym oflagiem a ciekawe co dzisiaj muzeum pokaże w rocznicę napaści Rosji na Polskę.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Konstrukcje stalowe
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Strażacy zaatakowani podczas akcji. "Apelujemy o szacunek i wsparcie"

27 marca 2024 roku o godz. 20:30, strażacy z Komendy Powiatowej #Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej zostali wezwani do pożaru na jednym z osiedli w m. Koszary.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)