Dziś mamy 24 września 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

25 marca 2020

Zostań w domu! Za narażenie życia i zdrowia innych osób grożą surowe kary

Każdego dnia policjanci w całym kraju wspierając służby sanitarne sprawdzają, #czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ciążący na nich obowiązek. Liczba osób, które powinny przebywać w wyznaczonym miejscu, z dnia na dzień rośnie. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby. Wszyscy ci, którzy nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań. Policja kolejny raz apeluje o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich.

Resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Policja codziennie otrzymuje też zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewają, że ich sąsiedzi łamią obowiązek kwarantanny. Stróże prawa sprawdzają każdą taką informację. W większości przypadków, osoby poddane domowej izolacji stosują się do postanowień decyzji, jednak zdarzają się również przypadki bardzo nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy opuszczają miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie innych osób.

Przypominamy, że przepisy obowiązują również wszystkich przedsiębiorców. Zdarzają się bowiem również interwencje dotyczące łamania przez nich prawa. Właściciele czasami nie rozumieją powodów policyjnych czynności, wyrażając swoje niezadowolenie. Podkreślamy raz jeszcze - lokale wymienione w ustawach i rozporządzeniach będą zamykane, a wobec łamiących kwarantannę - wyciągane konsekwencje prawne oraz finansowe.

Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. W tym trudnym dla wszystkich momencie ważne jest, aby stosować się do poleceń wszystkich funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nawet nie z przymusu prawnego, ale społecznego obowiązku dbania o innych współobywateli, poddać się rygorom izolacji. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową. Wobec takich nieodpowiedzialnych osób policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł.

Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób! Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro!

Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.

Materiał: KGP

Oceń artykuł: 11 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (22) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (21)

  Realista, w dniu 25-03-2020 18:26:13 napisał:

  Najpierw ściągnęli nam zarazę z zagranicy a teraz każą w domu siedzieć. Parodia jakaś

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (9)

  Jarek , w dniu 25-03-2020 20:30:16 napisał:

  Pytanie na które nie potrafią odpowiedzieć służby. Czy jeśli jestem teraz bez pracy a chciałbym pojechać na spotkanie w sprawie pracy to złamie zakaz? Czy mogę pojechać na ryby? Skoro ktoś może jechać do sklepu lub pracy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (5)

  Kokaina nakielska, w dniu 26-03-2020 09:18:35 napisał:

  No to pieski nakielskie będą miały pożywkę słupki statystyczne poprawione xD

  odpowiedz

  • 4 (6)

  r-ek, w dniu 26-03-2020 09:22:16 napisał:

  Moim zdaniem. Niepotrzebnie ściągano ludzi z zagranicy. Służby dobrze wiedzą kto jest w kwarantannie . Na drzwiach czy innych punktach winna być informacja "KWARANTANNA" wówczas jeden drugiego by kontrolował a tak ja wiem ,ze ktoś wrócił z zagranicy ale nie wiem czy obowiazuje go kwarantanna i po zgłoszeniu moge tylko sobie wroga kupić.Poza tym nic nie daje zamykanie wyrywkowe poszczególnych sklepów czy firm .Wszystko powinno być zamknięte na jakiś okres i można wówczas coś zrobić. Dzieciaki zachowują się jak na kolonii,Rodzice i wytrwałości

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -5 (7)

  Juli, w dniu 26-03-2020 09:40:03 napisał:

  Pod markę Tami i w mieście głównie osoby 50 plus, najpierw idą do kościoła później na zakupy, markety non stop oblegane.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (11)

  Janusz biznesu, w dniu 26-03-2020 12:37:47 napisał:

  Chętnych do pracy z zagranicy przyjmę do pracy, stawka dzienna miska ryżu ( jak będzie dostępny)

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Nakielanka, w dniu 26-03-2020 22:38:01 napisał:

  Ludzie te wasze komentarze są żałosne naprawdę nie macie co robić i piszecie byle co

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Zenek , w dniu 26-03-2020 23:09:14 napisał:

  A dzisiaj w tesko ludzi jak na codzień to jest chore powini madaty dawać odrazu po 5 tyś gdzie policja

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  Jurek , w dniu 26-03-2020 23:11:26 napisał:

  Powini zamknąć te markety na ten czas

  odpowiedz

  • 0 (0)

  00, w dniu 27-03-2020 17:34:00 napisał:

  Niech zrobią porządek pod tesko z gowniarzami !

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Sprawdzanie świateł
Usta - powiekszanie
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Meble kuchenne - na zamówienie
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)