Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 stycznia 2015

Zmarł Kazimierz Mendyk

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

Z przykrością zawiadamiamy, że w piątek 16.01.2015 r. zmarł Kazimierz Mendyk, działacz społeczno-kulturalny z Szubina.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w środę 21.01.2015r. o godz. 12.00 na cmentarzu w Szubinie. 

Kazimierz Mendyk urodził się 30.01.1936 r. w Józefkowie (powiat Chełmno, gmina Lisewo) w rodzinie Wincentego i Józefy z domu Fiałkowskiej. Ojciec otrzymał w ramach reformy rolnej ministra Poniatowskiego 8 hektarów gospodarstwa, na którym pracował i wychowywał ośmioro dzieci. W czasie II wojny światowej rodzina została wysiedlona i skierowana do pracy na innym gospodarstwie. Po zakończeniu wojny rodzina wróciła do Józefkowa, a w kwietniu 1945 r. Kazimierz Mendyk rozpoczął jak wielu z jego pokolenia przyśpieszoną edukację.

W 1950 r. ukończył szkołę podstawową, następnie pracował na gospodarstwie rodziców. W 1957 r. ukończył szkołę średnią. W latach 1957-59 odbył służbę wojskową w Białymstoku. Pracował jako agronom i równocześnie w 1964 r. ukończył technikum rolnicze. W 1966 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w szkole rolniczej w Łęgu, powiat Chojnice, następnie pracował w szkole w Nieżychowie. W tym czasie podjął studia w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie, którą ukończył w 1971 r. z tytułem inżyniera rolnictwa. Po przeniesieniu do Szubina od 1972 r. pracował w Komitecie Powiatowym.

W 1975 r. otrzymał zatrudnienie w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Zalesiu, następnie w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Minikowie, w dalszej kolejności w Wydziale Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, w Kowalewie jako prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Pracę zawodową kontynuował w szkole ogrodniczej w Szubinie, skąd przeszedł na emeryturę w 1990 r. Po zakończeniu aktywności zawodowej dalej pozostał aktywny w dziedzinie pracy dla dobra społecznego.

Przez wiele lat był członkiem zarządu, a następnie prezesem Spółki Wodnej w Szubinie. Pełnił funkcję prezesa Klubu Seniora przy Szubińskim Domu Kultury. Należał do sekcji brydża przy domu kultury. Zaangażował się w memoriał brydżowy pamięci zmarłego syna Mariusza. Zasiadał w zarządzie Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego, a wcześniej Kujawsko-Pałuckiego Towarzystwa Kulturalnego, które uhonorowało Go medalem im. Ks. Jana Kleina. Często uczestniczył w Dyskusyjnym Klubie Książki przy Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie.

Przez ponad dwadzieścia lat był przewodniczącym samorządu mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej w Szubinie. Aktywnie uczestniczył w projekcie Muzeum Ziemi Szubińskiej pt. „Pocztówki znad krawędzi przeszłości – dialog pokoleń”. Systematycznie do końca swych dni uczestniczył w wernisażach i spotkaniach w Muzeum. Był wielkim przyjacielem Krainy Uśmiechu, którą systematycznie wspierał. Dzieci i dorośli byli zawsze mile widziani w Jego domu, gdzie witał wszystkich ze staropolską gościnnością. Odszedł człowiek skłonny do pomocy i współpracy, otwarty na drugiego człowieka.

Materiał: Muzeum Ziemi Szubińskiej

Oceń artykuł: 57 42

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    L., w dniu 31-01-2015 14:50:38 napisał:

    widocznie Twojego ojca nie znano, a Pana Kazia znało wiele osób, które zresztą z szacunkiem i smutkiem towarzyszyły Mu w jego ostatniej drodze.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Budowa hal
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)