Dziś mamy 26 marca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

04 sierpnia 2018

Ze śpiewem i modlitwą na ustach. Pielgrzymka zatrzymała się w Szubinie

fot. TD

fot. TD

Po raz 28. idzie piesza pielgrzymka z diecezji pelplińskiej na Jasną Górę. Pielgrzymi z parafii # sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, pod przewodnictwem ks. Łukasza Delewskiego, do której dołączyły pielgrzymki z Lęborka, Kartuz, Sierakowic, Dziemian, Brus i Lubnii. Wczorajszy etap z Mroczy zakończył się w Szubinie.

Rano, w sobotę, po porannej mszy św. ruszyli w dalszą drogę, a zatrzymają się na nocleg w Szelejewie. W Szubinie dołączyli kolejni pielgrzymi. I tak, po 16-tu etapach, 13 sierpnia dojdą do Jasnej Góry i pokłonią się Jasnogórskiej Pani.
W tej 230 - tu osobowej pielgrzymce uczestniczy 8 kapłanów. Dzisiaj dołączyli następni.
Większość pielgrzymów to młodzi ludzie, którzy idąc modlą się w różnych intencjach, własnych i powierzonych.
Pielgrzymka jest zabezpieczona medycznie i logistycznie.
Pątnicy spotykają się z życzliwością parafian, u których kwaterują i otrzymują posiłki. Każdy etap jest podzielony na marsz i odpoczynek. Jeszcze przed nimi "szmat drogi". Każdy pielgrzym oczekuje tego dnia z radością, aby swój trud zanieść Matce Boskiej.

W mury Szubina, pielgrzymi weszli wczoraj o 17.30 ze śpiewem, humory dopisały, a tego dnia w dużym upale przeszli 34,5 km idąc z Mroczy.
Po wejściu do kościoła pw. św. Marcina, każdy usiadł jak mógł, wprost na posadzce. Trudy pielgrzymowania jednak nie odebrały im humoru. Śpiewem, muzyką i tańcem wyrażali swą radość przejściem kolejnego etapu. Pielgrzymów powitał proboszcz parafii ks. Kanonik Tadeusz Lesiński. Na zakończenie dnia odmówiono wieczorną modlitwę i odśpiewano Apel Jasnogórski. Wszyscy udali się do kwater przygotowanych przez mieszkańców Szubina i okolic. Wielu pątników trafiło do zaprzyjaźnionych rodzin z poprzednich pielgrzymek.
W sobotę rano, już na godzinę 6-tą pielgrzymi stawili się do kościoła na poranną mszę św. i wyruszyli na swój szlak, wiodący do Częstochowy. Dzisiaj trudny etap – 37 km. Prognoza pogody – to upał. Odpoczynki będą w Kowalewie, Żninie, Godawie i Gąsawie. Dzień zakończą w Szelejewie. Pewnie ze śpiewem i radością przejdą kolejny etap, który ich zbliży do Częstochowy.

Życzmy im wytrwałości w tym zbożnym celu.

Tekst – TD

Oceń artykuł: 6 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (62) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (10)

  jacek2, w dniu 04-08-2018 15:26:21 napisał:

  Co oni zrobili z Domem Pana, profanacja nic dziwnego, że kościół upada, a Bóg nie daje powołań bo i po co?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -4 (10)

  Ahmed, w dniu 04-08-2018 18:59:06 napisał:

  Pielgrzymki same w sobie to czyn zbożny i potrzebny. Inną sprawą jest właściwe zachowanie pielgrzymów w kościołach. Bez względu na cel nie wolno bowiem przekształcać domu Pana w salę koncertową. O niestosowności używania instrumentów typowych dla muzyki "ogniskowej i biesiadnej" mędrcy naszego Kościoła wypowiadali się już dawno. Nie rozumiem jakim prawem księża sprowadzają gitary i tamburyna do świątyni - to jest profanacja. Pośpiewać przy gitarze na szlaku to proszę bardzo, ale od świątyni wara. Szkoda, że księża opiekunowie pielgrzymek nie uczą podczas drogi śpiewania pięknych tradycyjnych pieśni zamiast tego popkatolickiego chłamu z infantylnymi tekstami, który niesie się za pielgrzymką.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 4 (6)

  Zdzichu, w dniu 04-08-2018 22:02:42 napisał:

  Niech każdy się modli i wielbi Pana jak chce byle szczerze.Amen

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (3)

  cisza, w dniu 05-08-2018 12:22:39 napisał:

  Każdy z nas jest Pielgrzymem... łączmy się w modlitwie, ale pielgrzymujmy w ciszy. Błogosławionej ciszy. Nie uczestniczę w pielgrzymkach nie dlatego, że boję się wysiłku, słońca, deszczu...ale dlatego, ze nie potrafię się skupić w hałasie. Wiem, że są tez pielgrzymki kilkuosobowe, tworzące tzw. grupy milczenia.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Ahmed, w dniu 05-08-2018 13:54:33 napisał:

  Byłem wczoraj w kościele św. Marcina na adoracji o 19tej. Potrzebowałem chwili skupienia sam na sam (w ciszy) z Panem. Nie było mi to dane, ponieważ adoracja była prowadzona. Być może komuś potrzeba poprowadzenia za rękę w obcowaniu z Bogiem, ale jest wielu katolików na tyle dojrzałych, że sami są w stanie zrozumieć kto kryje się pod postacią Hostii. Nam nie trzeba ciągłego gadania. Najważniejsze bywa to o czym się milczy.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  jacek2, w dniu 05-08-2018 15:58:33 napisał:

  Do maleńka.Po pierwsze co do instrumentów to są wytyczne na stronie Episkopatu - z tym postanowieniem nie dyskutuje się. Po drugie dzisiejsi katolicy i księża uprawiają immanentyzm - gdzie ludzie mówią o swoim doswiadczeniu wiary nie uwzględniając tradycji, dogmatów itd..Dzielicie się swoimi przeżyciami czyli radością, śpiewem, tańcem, zamiast szukać obiektywnych faktów i prawdy. Czyli upraszczając prawda tkwi w Tobie, zasada życiowa która pochodzi z Twego wnętrza.Taką zasadę wyznawał Marek Aureliusz a przecież nie był chrześcijaninem, czyli nie jest to zasada obiektywna, bo pochodzi z twego wnętrza a nie przez objawienie pochodzące od Boga. W Gaudium et spes, jest to potępione jako bluznierstwo przeciwko Bogu. Niestety wiara katolicka wymaga myslenia ale dla pielgrzymów to radosć i tańce bo to najprostsze ale i najgłupsze. Zakończe to pytaniem; Z czego się cieszysz, że Bóg umarł za ciebie w mękach?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 0 (0)

  jacek2, w dniu 05-08-2018 21:59:28 napisał:

  Na zakończenie do wszystkich Januszów, nie rozumiecie czym jest Msza Św., nie rozumiecie co to tradycja, nie znacie Katechizmu KK, zarówno Ahmed, jak i ja próbujemy wytłumaczyć w sposób czytelny jednak wy nie rozumiecie podstawowych tekstów, prawd, macie problemy z pojęciami, myslę, że jesteście nastolatkami stąd wasze problemy w zrozumieniu. Mnie nie chce się już tłumaczyć tak oczywistych prawd.Nie odróżniacie sacrum od profanum. Myslicie, że Bóg to dobry kolega, to ktoś kto was tylko kocha i czeka, że wszystko wybaczy itd. Z miłością kroczy zawsze sprawiedliwość czyli kara. Po potopie Bóg zawiesił tęczę i dał Noe słowo, że potopu już nie będzie ale przedtem zgładził wszystkich ludzi, czyli najpierw sprawiedliwość czyli kara a po oczyszczeniu tecza czyli miłość ale tylko dla Noego i jego rodziny.. Prościej nie potrafię. Jesli nie jesteście posłuszni tradycji, prawu będziecie musieli za ten bunt zapłacić. Natragiczniejsze, że nie macie świadomości grzechu jak zresztą cały świat.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  cisza, w dniu 05-08-2018 22:38:23 napisał:

  Cisza !

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 9 (11)

  Janusz0368, w dniu 05-08-2018 23:28:33 napisał:

  Myślę, że jest pan kimś kto ma za wysokie mniemanie o sobie i uważa się za wyżej postawionego od papieża. Przeszkadzają panu gitary przy pieśniach religijnych, więc jestem ciekaw pańskiej opinii o Lednicy, która opiera się na takim brzmieniu, a popierał ją sam Jan Paweł II. Poza tym ma pan pięknie podwójne standardy, gdy wcześniej maleńka użyła ST przy swoim argumencie to powiedział pan, żeby go nie używać, a teraz proszę bardzo jak ślicznie nawiązuje pan do Noego. Praktycznie wszystkie pana wypowiedzi nawiązują do dokumentów pisanych przez biskupów ponad pół wieku temu, więc chyba nie muszę nic mówić o zmieniających się realiach. Poza tym używa pan słów, których znaczenia sam pan nie rozumie i uważa, że dodają pańskim wypowiedziom mądrego brzmienia. Uznaje pan wyłącznie wizerunek katolika jako ascety i przedstawia Boga, który nas kocha jako tyrana niszczącego ludzkość potopem i sądzi pan, że jest to większe niż dobro, które dla nas uczynił na przestrzeni wieków. Jeżeli tak ma wyglądać społeczność Kościoła to nie dziwię się zwiększającej ilości wierzących niepraktykujących. Dziękuję za dyskusję, dobranoc.

  odpowiedz

  • 0 (4)

  jacek2, w dniu 06-08-2018 11:10:22 napisał:

  Według Janusza uważam się za wyżej postawionego od papieża- odpowiadam - przecież ja cytuję tylko poprzednich papieży nie tu nic mojego.Po drugie - przeszkadzają mi gitary- przecież nie raz pisałem, że to są wytyczne Episkopatu, po trzecie, maleńka wyrwała z kontekstu wypowiedz.- jak wykazał Ahmed,Temat Noego był jak najbardziej zasadny tylko Ty nie zrozumiałeś z tego prostego teksu nic a nic. Po czwarte - opieram się na dokumentach z przed wielu lat, otóż te dokumenty są nieodwołalne, obowiązujące po wsze czasy - mało tego nieprzestrzeganie ich w dzisiejszych czasach grozi ekskomuniką z automatu - czyli jesteś wyłączony poza KK. Używam słów których nie rozumiem - konkrety, czekam.Przedstawiam Boga jako tyrana - to jest mój wymysł, że był potop? Człowieku co ty piszesz? Co do Lednicy to musiał bym napisać bardzo dużo ale to nie czas po krótce to modernizm. Uważam się za madrzejszego- cytuję katechizm, encykliki, prawo kk, nie ma nic mojego, czyli wychodzi na to, że to kosciół sie wymądrza, Mam kolegów z tytułami profesorskimi i żaden nie stwierdził jeszcze, że nie rozumiem co mówię, Ty jesteś pierwszy, mówiąc, że nie rozumiem co mówię - a jak napisałem już wcześniej - cytuję papieży, doktorów KK, - więc wychodzi na to, że to Oni nie wiedzieli co pisali - taka jest logika, a raczej jej brak. Do znudzenia jeszcze raz - dokumenty wydane przez Kosciół Katolicki na przestrzeni wieków są wiąrzące po wsze czasy i nawet papież nie może tego zmienić. I bodaj św Piotr powiedział; I choćby anioł zszedł na ziemię i głosił Ewangelię inną od tej niechaj będzie przeklęty.Nie rozumiesz mechanizmu który uruchomiono w celu zniszczenia KK. Po owocach poznacie - a owoce widać.Mimo wszystko pozdrawiam i życzę dobrego dnia.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 4 (6)

  cisza, w dniu 06-08-2018 20:39:39 napisał:

  Czytam Wasze komentarze i naszła mnie taka refleksja ... tu już nie chodzi o Boga tylko o Wasze Ego. Kogo na wierzchu, kto więcej wie, przeczytał, przefilozofował. Kto kogo 'olśni' wiedzą i zgasi drugiego. Gdzie Bóg? Wierzysz, pomódl się za tego, który Twoim zdaniem błądzi... Z Bogiem .

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 3 (3)

  Janusz0368, w dniu 06-08-2018 23:15:35 napisał:

  Dobra panowie, chciałem kontynuować dyskusję, ale po zobaczeniu tej wiadomości stwierdzam, że nie ma sensu, jeżeli uznaje mnie pan za heretyka, proszę bardzo niech pan tak uważa, ale uważa się pan za wielkiego, nieomylnego sędziego, który może decydować kto sieje herezje i kogo trzeba egzorcyzmować, z tego co wiem takie osądy powinniśmy zostawić Bogu, bo pan, z całym szacunkiem, nie ma ani prawa, ani kompetencji, żeby wydawać takie sądy. (jednakże niejednokrotnie udowadniał pan w tej dyskusji, że wyżej pan **** ma niż pan ***) Szybko tylko skomentuję: KK nie potępiał Kopernika- Sam papież Paweł 5 zakazał szerzenie teorii heliocentryzmu, a 5 marca 1616 Kongregacja Indeksu Ksiąg Zakazanych ogłosiła dekret, stwierdzający, iż teoria kopernikańska jest całkowicie sprzeczna z Pismem Świętym.(Ja rozumiem, że może się nie chcieć, ale na prawdę jak panowie poświęcicie 5 min i sprawdzicie swoją wiedzę to was nie zaboli.) Islam - jest w drodze do panowania nad światem bo zastrasza ludzi, a jego skrajne odłamy dokonują ataków terrorystycznych, jeżeli dla pana Ahmeda (jakże niefortunnie dobrany temat do imienia swoją drogą) jest to dobra droga i postępowanie siłowe jak cywilizacje sprzed 2000 lat jest dobre, no to można całkowicie sensownie stwierdzić, że tok pana rozumowania jest zacofany o 2000 lat.(radzę skonsultować się z lekarzem lub terapeutom zanim wyruszy pan na krucjatę, aby odbić Jerozolimę) Gitara - przyjrzyjmy się wspomnianemu przez pana dokumentowi, jest to oczywiście instrukcja Episkopatu o muzyce kościelnej, podpunkt B. "Według zasad dotyczących gry na organach, mogą rozbrzmiewać w liturgii również inne instrumenty . Jednak nie każdy instrument odpowiada godności świątyni i jest w jednakowym stopniu zdatny do wzmacniania ducha modlitwy. Nie wolno używać w liturgii instrumentów przeznaczonych do wykonywania muzyki świeckiej (np. gitara elektryczna, perkusja, fortepian, syntezator). Zawsze decydujące znaczenie ma sposób wykorzystania instrumentu oraz wysoka jakość artystyczna wykonania z troską o szlachetne piękno muzyki sakralnej." Nie widzę tam nic o zwykłej, akustycznej, bądź klasycznej gitarze, a gdyby ludzie spisujący to o nich myśleli, z całą pewnością zwrot gitara byłby bardziej treściwy odnośnie całokształtu tego instrumentu, jednakże mamy konkretną informację o konkretnym typie gitary. Jeżeli nie widzą panowie między klasycznymi/akustycznymi, a elektrycznymi różnicy to odsyłam do googla, sąsiada lub kogokolwiek z podstawową wiedzą muzyczną. Jeżeli jednak nadal gitara przeszkadza panom w kościele, zapraszam do zaprezentowania publicznie niezadowolenia, na przykład mówiąc to w twarz dziecięcemu chórowi, któremu akompaniuje na gitarze pani katechetka.(o ile się nie mylę macie do tego okazję na każdej mszy św. o 11 30 w roku szkolnym oraz na roaratach, różańcu dla dziecie itd.) Ostatnie słowa mojego komentarza poświęcę temu zwrotowi pana Ahmeda "...a na końcu zostanie jedynie garstka wiernych Chrystusowi..." - zgadzam się, jeżeli do głosu będziemy dopuszczać tylko takich zrzędliwych ludzi jak panowie, dla których msza powinna odbywać się nad jeziorem a kapłan powinien wołać z łodzi niczym Jezus, ludzi którzy uznają każdą formę unowocześnienia formuły mszy i prowadzenia jej tak by była przyjemnością, by ludzie patrzyli na nią jako spotkanie z Bogiem, który nas kocha, a my podczas tego spotkania chcemy miłość odwzajemnić, jako na herezję to ludzie zniechęcą się do Kościoła jako instytucji jeszcze bardziej. Więc skoro dla panów pielgrzymi sławiący Boga to heretycy, ba ja sam jestem dla was heretykiem, którego powinno się egzorcyzmować, to proszę w imieniu całej, pozytywnie nastawionej do poznawania Boga, części Kościoła. Biczujcie się w swoich ciemniach, głodujcie, okazujcie miłość Bogu w każdy sposób jaki chcecie, ale nie nazywajcie nas heretykami, gdy wielbimy go z uśmiechem na twarzy. Dziękuję za dyskusję, nie mam zamiaru jej kontynuować, panów pozdrawiam i życzę żeby groch wam się za mocno nie wpijał w kolana jak będziecie się modlić o odkupienie dla naszych straconych, skąpanych w herezji dusz.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 0 (0)

  jacek2, w dniu 06-08-2018 23:35:18 napisał:

  Czytasz, cytujesz i nie rozumiesz - gitara to instrument świecki więc zabronione. Ucz się, ucz, i ucz się myslenia. Pokaże Twe teksty mojemu koledze profesorowi - ciekawe co powie. Jak by co podziele sie tu na forach co mi powiedział. Już czuję stysfakcję. Na dzisiaj to koniec.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (3)

  krzysiek, w dniu 07-08-2018 16:43:31 napisał:

  Ahmed i Jacek2, to ta sama osoba. Wstyd!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 4 (6)

  Do Ahmeda, w dniu 07-08-2018 20:24:54 napisał:

  Generalnie cieszymy się, że dopłynąleś ale przestań pisać takie głupoty :)

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (5)

  Do jacek2 w dwóch osobach, w dniu 07-08-2018 20:33:24 napisał:

  Jeżeli chcesz nawracać, zawróć!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Tonery Directions
27PLN
Zabiegi odmładzające
Przypinka z agrafką o śr. 56mm
3,55PLN
Fotokubek z kolorowym uchwytem w kształcie serca
24,90PLN
Meble systemowe w kolorze Biały Wysoki Połysk
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Baterie
od 0,90PLN
Meblościanka z oferty firmy FADOME
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)