Dziś mamy 24 września 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

27 czerwca 2020

Zakończenie roku szkolnego! Świadectwa rozdane

fot. pow.

fot. pow.

Dnia 26.06.br. odbyło się zakończenie roku szkolnego, ze względu# na przestrzeganie reżimu sanitarnego w związku z pandemią COVID-19 ta bardzo uroczysta chwila z życia szkoły dla każdego ucznia oraz nauczycieli miała zupełnie inny przebieg. Po trzech miesiącach nauki zdalnej przyszedł czas na podsumowanie nauki za cały rok szkolny 2019/2020. Wręczenie świadectw odbyło się wg. przygotowanego harmonogramu, w klasach z podziałem na grupy oraz na stołówce internatu.

W tym roku pożegnaliśmy uczniów klasy trzeciej Branżowej Szkoły I-go Stopnia. Świadectwo z wyróżnieniem otrzymała Weronika Bogusławska ze średnia 4,91. Weronika również otrzymała w roku szkolnym 2019/2020 stypendium w ramach projektu "Prymusi Zawodu Pomorza i Kujaw". W klasie II Branżowej Szkoły I-go Stopnia Martyna Obszyńska, Mikołaj Zawodniak i Szymon Dzikowski otrzymali dyplomy za dobre, bardzo dobre wyniki w nauce i bardzo dobre zachowanie. W klasach I BS I-go Stopnia świadectwo z wyróżnieniem otrzymała Julia Bączek, natomiast dyplomy za dobre wyniki w naucei wzorowe zachowanie otrzymali Marta Sala, Wiktoria Obszyńska, Wiktoria Kaczmarek, Klaudia Kwaśniewska, Martyna Furmaniak, Anita Maludzińska, Malwina Wałkiewicz, Nicole Szymczak, Kamila Andrykowska. Uczniowie chętnie angażowali się również w działania rzecz klasy i szkoły.

Klasy pierwsze Technikum z uwagi na swoją liczebność pożegnały swoich wychowawców na stołówce internatu. Świadectwo z wyróżnieniem otrzymali: Szymon Marciniak, Sandra Stupek i Malwina Szulc z klasy I Ta oraz Jagoda Buksa, Marcel Katafiasz i Jakub Wawer z klasy I Tb.

Uczniowie otrzymali również dyplomy za wzorowe i bardzo dobre zachowanie oraz wyniki w nauce oraz godne reprezentowanie szkoły.

Klasa wojskowa IITL podzielona została na 2 grupy. Wychowawca klasy mjr rez. Jarosław Odrobiński pogratulował uczniom, którzy uzyskali promocję do klasy III. Świadectwo z paskiem uzyskali Klaudia Pozorska - ze średnią 5,07, Mikołaj Polaszewski - średnia 4,86 oraz Wojciech Wełniński - średnia 4,86. W/w uczniowie otrzymali również dyplomy za wzorowe i bardzo dobre zachowanie oraz wyniki w nauce oraz godne reprezentowanie szkoły. Do tego grona dołączył również uczeń Gracjan Chudziński ze średnią 4,57.

W klasie III Technikum świadectwo z wyróżnieniem otrzymały Magdalena Tomaszewska, która uzyskała najwyższą średnią w szkole - 5,40 oraz Patrycja Makarońska z również imponującym wynikiem 5,27. Dyplom za bardzo dobre wyniki w nauce i bardzo dobre zachowanie otrzymali: Magdalena Tomaszewska, Patrycja Makarońska, Julia Śliwińska,Zuzanna Manikowska, Kamila Sawicka, Julia Dulka, Gracjan Gałązka oraz Kacper Tchórzewski.

Na zakończenie spotkań wychowawcy życzyli przede wszystkim wakacyjnego odpoczynku, relaksu po tym niespotykanym w historii szkolnictwa okresie zagrożenia COVID-19 mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo własne oraz najbliższych. Wszyscy byli zgodni co do chęci powrotu we wrześniu do szkoły.

Materiał: A. Bubczyk

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)