Dziś mamy 22 listopada 2019, piątek, imieniny obchodzą:

18 października 2019

Zakodowana matematyka. Wspaniała międzypokoleniowa współpraca

Grupa „Promyczki” zaprosiła do Samorządowego Przedszkola nr 2# uczestniczki projektu „Aktywni Razem” z M-GOPS, aby podzielić się swoimi umiejętnościami i wiedzą w zakresie podstaw matematyczno-logicznych.

Zajęcia z ogólnopolskiego programu „Uczymy Dzieci Programować”  w grupie dzieci  cztero i pięcioletnich rozpoczęto grą planszową, strategiczno-matematyczną "Roboty w akcji". Dwa zespoły pań seniorek i „Promyczków”, miały za zadanie przeprowadzić na właściwe miejsca na macie po 2 kolorowe roboty. Gracze mogli wybrać dowolny kierunek ruchu, tak aby robota doprowadzić  jak najszybciej do bazy. Po macie można było poruszać się o tyle pól, ile wskazywał wynik rzutu kostką. Po drodze roboty napotykały na tak zwane pola funkcyjne, czyli zadania o charakterze matematycznym. Uczestnik miał za zadanie prawidłowo je rozwiązać. Dzieci z uwagą tłumaczyły gościom zasady gry. Swobodnie instruowały i przypominały podstawy zabawy. Niekiedy pomagały w czynnościach wymagających większej sprawności fizycznej, na przykład przy kulaniu kostką po ziemi, przesuwaniu robotów po macie. Z chęcią służyły pomocą paniom z projektu „Aktywni Razem”.

W drugiej części warsztatów zadania zaproponowane przez nauczyciela Jolantę Storzyńską przebiegały w mniejszych zespołach. Ich celem był rozwój logiczno-algorytmicznego myślenia, analizowania i koncentrowania na zadaniu. Zadania nawiązywały do daltońskich.  Na zakodowanej karcie, przedstawiającej serce, dzieci pokazywały gościom w jaki sposób utworzyć kod przy użyciu symbolu graficznego. Za pomocą różnych kolorów samodzielnie planowały trasy dla ozobotów, małych robotów, rozpoznających kody graficzne.

Zadaniom towarzyszyły rozmowy między dziećmi: "-A pamiętasz, jak Pani mówiła, że trzeba to zrobić bardzo dokładnie, ponieważ puste pola zatrzymają robota i nie będzie dalej jechał? Zobacz, czy wszędzie masz dobrze pokolorowaną trasę."

Dzieci stawały się odpowiedzialne za innych, a to jedna z zasad daltońskich. Praca w grupach międzypokoleniowych dostarczała dodatkowo najmłodszym uczestnikom okazji do poznania potrzeb osób w wieku senioralnym.
Dzięki kolejnym zadaniom realizowanym w trakcie spotkania, „Promyczki” pokazały rozszerzoną rzeczywistość z kodem puzzli AR. Radości i satysfakcji dostarczyły prawidłowo wykonane zadania, dotyczące właściwie pokolorowanej jabłonki na kartce, a przy użyciu aplikacji puzzli AR w telefonie pojawiły się wirtualne cytryny w 3D.

Dzień zakodowanej matematyki zakończył wspólny pląs "Muzykanci konszabelanci" i obietnica kolejnego spotkania. Wspaniała międzypokoleniowa współpraca pozwoliła na osiągnięcie zamierzonego celu w atmosferze życzliwości i współodpowiedzialności za wykonanie zadań w daltońskim przedszkolu.

Materiał: Jolanta Storzyńska i Marzena Mierzwińska

Oceń artykuł: 55 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1229PLN PROMOCJAPLN
Elewacje
Pokój dzienny/ jadalnia
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40 roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę, to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Zła pogoda opóźnia lot. Jakie prawa mają pasażerowie?

Niekorzystne zjawiska pogodowe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, zakłócają # pracę lotnisk. Czasem utrudnienia trwają wiele godzin i prowadzą do poważnych opóźnień połączeń, a nawet ich odwoływania.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)