Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

28 września 2022

Za mundurem...Funkcjonariuszka podzieliła się wiedzą i doświadczeniami

fot. Piotr Jamróg

fot. Piotr Jamróg

Służba Więzienna Kobieta i mundur. To połączenie zainteresowało# kadetki klas mundurowych z Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, a tym samym zapoczątkowało cykl spotkań pn. "Za mundurem chłopcy sznurem". Funkcjonariuszka potulickiego zakładu karnego podzieliła się wiedzą i doświadczeniami zza wysokiego, więziennego muru.

To cykl spotkań zorganizowany po raz pierwszy w historii szkoły, na prośbę kadetek klas wojskowych. Cykl ten ma za zadanie w pełni przedstawić wszystkie „za” lub „przeciw” w pracy kobiet na różnych stanowiskach i w formacjach mundurowych – czytamy na stronie szkoły.

Kobieta w mundurze?
Jak wygląda służba z kobiecej perspektywy? Jakie zadania stoją przed funkjconariuszkami Służby Więziennej? W jakich działach można je spotkać? Jakie zadania realizują na co dzień? Na te i szereg innych pytań odpowiadała ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber, starszy psycholog działu penitencjarnego.

W szeregach SW
Podczas spotkania była także przestrzeń na zaprezentowanie Służby Więziennej jako uzbrojonej formacji mundurowej podległej Ministrowi Sprawiedliwości oraz omówienie podstawowych zadań jakie stoją przed funkcjonariuszami naszej formacji. Celem było wzbudzenie zainteresowania wyborem tej ścieżki zawodowej w przyszłości i rozważenie skierowania swoich dalszych życiowych wyborów w tym kierunku zarówno u dziewcząt jak i chłopców. Noszenie munduru nie oznacza jednokierunkowego rozwoju, gdyż pełnienie służby w poszczególnych działach wymaga różnych kwalifikacji i kompetencji.

Trafne pytania
Młodzież zadawała wiele pytań – wątki związane z realizacją codziennych zadań przez funkcjonariuszy okazały się dla nich ciekawe i chętnie zgłębiali poruszane tematy.

Porozumienie
Powyższe spotkanie to wynik podpisanego w maju br. porozumienia o współpracy Zakładu Karnego w Potulicach z Zespołem Szkół im. prof. E. Chroboczka w Szubinie. Porozumienie dotyczy min. upowszechniania wśród uczniów szkoły zagadnień związanych z funkcjonowaniem Służby Więziennej. Celem podjętej współpracy jest realizacja wspólnych przedsięwzięć w zakresie kształtowania wśród młodzieży szkolnej wartości i postaw obywatelskich oraz współpracy na rzecz obronności państwa i wychowania patriotycznego młodzieży.

Materiał: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber / ZK Potulice

Oceń artykuł: 2 11

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)