Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

14 czerwca 2021

ZS im. Chroboczka zyska wirtualną strzelnicę. 150 tys. zł dofinansowania

fot. pow.

fot. pow.

Dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie informuje że# oferta utworzenia strzelnicy wirtualnej wraz z wyposażeniem strzeleckim, w ramach konkursu Ministra Obrony Narodowej nr 2/2021/BdsPZŻR została pozytywnie rozpatrzona. Powiat Nakielski uzyska dofinasowanie w kwocie 150.000,00.

Celem konkursu jest:

1. Rozwój sportu strzeleckiego w Polsce;
2. Zwiększenie dostępu do szkoleń strzeleckich dla uczniów szkół, które prowadzą działalność dydaktyczno – wychowawczą w dziedzinie obronności państwa (tzw. klasy mundurowe, oddziały przygotowania wojskowego), w szczególności w miejscach, w których nie ma dostępu do strzelnic bojowych;
3. Podniesienie atrakcyjności sportu strzeleckiego, kształtowanie i utrwalanie prawidłowych nawyków strzeleckich wśród uczniów szkół i członków organizacji proobronnych, w sytuacjach zbliżonych do rzeczywistych realiów użycia broni palnej;
4. Aktywizacja formacji uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych zainteresowanych sportem strzeleckim.

W zakresie zadań, które mogą być dofinansowane z dotacji wymienia się:

1. adaptację pomieszczeń dla potrzeb utworzenia wirtualnej strzelnicy, wraz z pracami przygotowawczymi;
2. pierwsze wyposażenie wirtualnej strzelnicy, w tym zestaw startowy materiałów eksploatacyjnych.
System, oparty na wirtualnej rzeczywistości, ma umożliwić strzelanie minimum czterem osobom jednocześnie. Szkolący się muszą mieć zapewnione bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni: czterech karabinków i czterech pistoletów, z funkcją wyzwalania strzału i realistyczną obsługą manualną danej repliki. Chodzi np. o działanie mechanizmów broni, imitację odgłosu strzału czy zjawisko odrzutu. MON chce, by na strzelnicach wirtualnych uczestnicy zajęć mogli brać udział w statycznych i dynamicznych treningach, w tym strzelaniach na celność i skupienie, oraz ćwiczyć według różnych scenariuszy, zakładających strzelanie na wirtualnych placach ćwiczeń oraz otwartych przestrzeniach, w tym terenach zalesionych i miejskich. Zestawy szkoleniowe mają być uzupełniane o scenariusze strzelań o różnych porach dnia, w trudnych warunkach atmosferycznych (śnieg, mgła, deszcz) czy po wprowadzeniu efektów specjalnych (ogień, dym, dźwięki otoczenia).

Materiał: Alicja Jaśkowiak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

Oceń artykuł: 3 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)