Dziś mamy 16 lutego 2019, sobota, imieniny obchodzą:

09 lutego 2018

XL sesja Rady Miejskiej za nami. Pojawiło się kilka interpelacji

fot. LK

fot. LK

W czwartek 8 lutego 2018 roku odbyła się XL sesja Rady Miejskiej w Szubinie. W Tłusty #Czwartek nie zabrakło słodkości, bo pojawiły się pączki upieczone przez mieszkańców Królikowa, ale nie zabrakło także trudnych tematów, jak np. zmiany w budżecie czy kilkuletni konflikt na Osiedlu Leśnym.

Na początku sesji burmistrz Artur Michalak przedstawił swoje sprawozdanie z działalności międzysesyjnej w okresie od 28 grudnia 2017 do 7 lutego 2018 r. Jak co miesiąc, pojawiły się interpelacje, choć nie było ich aż tyle, co zwykle. Radny Tadeusz Ciesielski apelował o remont drogi powiatowej prowadzącej do drogi krajowej nr 5. Poprosił także o przycięcie konarów i wyczyszczenie rowów na ulicy Akacjowej w Dąbrówce oraz o zamontowanie spowalniaczy przy przystanku autobusowym na tej samej ulicy. Marek Kornalewicz ponownie zapytał o działki, które gmina mogłaby przeznaczyć na program Mieszkanie Plus. Hanna Adamczewska zwróciła uwagę na to, że ogrom dzieci z gminy Szubin uczęszcza do Szkoły Podstawowej w Mycielewie (gmina Kcynia). - Musimy przekonać rodziców tych dzieci do zapisywania ich do Szkoły Podstawowej w Królikowie. Zgodnie z rejonizacją, jest to właściwa szkoła dla dzieci z Zalesia, Szaradowa, Rzemieniewic, itd. - mówiła. Nie brakowało także interpelacji złożonych na piśmie od Wioletty Borys-Stachowiak (dotyczące głównie oznakowań w Samoklęskach i Starym Jarużynie), Aliny Kokocińskiej – dotyczyły ubytków na drogach Osiedla Leśnego i zalewania ulic także na tym osiedlu; Macieja Rejmenta – o oznakowaniu zakrętu na ulicy Jana Pawła II tuż za miastem, reklamacji ulicy Tysiąclecia, barierek przy chodniku koło kościoła św. Andrzeja, pojemników do segregacji odpadów na wysepce przy Pałuckiej i Tysiąclecia.

Tradycyjnie, radni podjęli kilka uchwał. Dotyczyły one utworzenia Żłobka „Kubuś Puchatek” w Szubinie oraz nadania mu statutu, ustalenia wysokości opłat za pobyt i wyżywienie dziecka w żłobku, wyrażenia zgody na nabycie w drodze zamiany nieruchomości gruntowej, położonej w miejscowości Zamość, nadania nazwy drodze wewnętrznej, położonej w miejscowości Wolwark i Żurczyn. Nie zabrakło także uchwał budżetowych. Warto podkreślić, że w budżecie pojawiły się zmiany. Wpisano m.in. termomodernizację świetlic wiejskich w Ciężkowie, Retkowie i Żędowie, pojawiła się przebudowa ulicy Lipowej, za to inwestycja Park&Ride – budowa ronda – została przesunięta na lata kolejne.

Z porządku obrad zniknął punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Szubin. Powód? Komisja komunalna wydała negatywną opinię przy przeważającym głosie przewodniczącego (na posiedzeniu obecnych było 4 z 5 członków i głosy rozłożyły się 2:2). Jak wyjaśnił radca prawny, w statucie nie ma zapisu o przeważającym głosie przewodniczącego, a brak opinii komisji komunalnej to przeszkoda formalna w procedowaniu projektu uchwały.

W wolnych wnioskach głos zabrała mieszkanka Osiedla Leśnego Maria Cholewa, która w imieniu społeczności osiedla, wyraziła sprzeciw wobec budowy bloków w sąsiedztwie domów jednorodzinnych.

Oceń artykuł: 6 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (50) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (42)

  Obstrukcja Michalaka?, w dniu 09-02-2018 09:45:59 napisał:

  I znowu sprawa budowy bloków przez dewelopera, a konkretnie zmiany Studium Uwarunkowań dla Gminy Dlaczego Michalak tak intensywnie wraca do tego tematu przedkładając projekt takiej uchwały (wcześniej podpisywał projekty uchwał zmiany planu zagospodarowania)? Dlaczego tak bardzo chce "zrobić dobrze" deweloperowi choć wie jakie protesty społeczne temu towarzyszą? Proszę zobaczyć jak wygląda ulica Pałucka i Leśna w Szubinie, po tym jak Michalak nie ograniczył na tej ulicy ruchu ciężarówek o wysokim tonażu, dojeżdżających do nieruchomości dewelopera. Michalak zawarł 5.02. z deweloperem porozumienie na mocy, którego deweloper odpowiada za szkody w drogach, szkopuł jednak w tym, że ruch ciężarówek odbywał się na tej trasie od połowy stycznia i w tym czasie ulica Pałucka i Leśna zostały jeszcze bardziej zniszczone. Z kolei inwentaryzację drogi, w zakresie jej stanu technicznego przeprowadzono dopiero w dniu zawarcia porozumienia. Kto zatem jest zobowiązany do naprawy szkód powstałych na tych drogach gminnych do 5.02? Oczywiście Gmina, albowiem nie będzie ona w stanie udowodnić szkód powstałych przed 6.02. Czy Michalak zapłaci za remont? Nie, samorząd-mieszkańcy z podatków. Dalej, szumnie zapowiadana od dłuższego czasu przez Michalaka inwestycja Park&Ride – budowa ronda – została przesunięta na lata kolejne. W Nakle podpisano już umowę o wartości ok. 11 mln złotych na ParkRide, tylko jak zwykle w Szubinie za rządów Michalaka mamy do czynienia ze znacznymi opóźnieniami. Mieszkanie Plus? W Nakle zawarto porozumienie na budowę 700 mieszkań w ramach tego Programu, porozumienia podpisała nawet mała Mrocza, a Michalak by torpedować rządowy plan nie robi nic w tym kierunku. Czy torpedowanie rządowego Programu kosztem mieszkańców gminy, których nie stać na najem mieszkania na rynku otwartym to wg Michalaka recepta na promocję jego macierzystej partii - PO? Michalak szuka rozwiązań dla dewelopera, a nie szuka dla najemców mieszkań. Byle do listopada br - czas będzie, by pogonić w wyborach tego bardzo słabego burmistrza.

  odpowiedz

  • 4 (32)

  Mieszkaniec, w dniu 09-02-2018 10:16:17 napisał:

  Dobrze że teraz wszyscy mieszkańcy mówią jednym głosem. Nie może być tak, że przerzuca się problemy jednych na innych. Burmistrz już dawno powinien stanowczo stanąć w obronie mieszkańców i przyjąć na całym terenie budownictwo jednorodzinne. Bloki można budować, a nawet trzeba, ale na działce do tego przeznaczonej. Jakie działania są podejmowane w celu sorzadaży gruntów? Oprócz przetargów nic się nie dzieje a przynajmniej niczym Burmistrz się nie pochwalił do tej pory. Zamiast zarobić na gminnym majątku wydajemy środki na możliwość realizacji obcych inwestycji.

  odpowiedz

  • 8 (18)

  Opozycja, w dniu 09-02-2018 12:02:22 napisał:

  Przestańcie z tym durnym park&ride. Do d... to potrzebne.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 4 (18)

  Niezadowolony, w dniu 09-02-2018 12:04:57 napisał:

  Składam reklamację na nowe znaki poziome na świeżo wyremontowanej ulicy Ogrodowej. Tych linii już prawie nie ma. Ciekawe kto za to zapłaci.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (21)

  miejscowa, w dniu 09-02-2018 12:08:51 napisał:

  Drodzy zwolennicy blokow.otoz jesli gmina pozwoli Panu Klosowskiemu zmienic istniejacy plan to: 1. Przez 10 lat nie sprzeda swojej dzialki gminnej przeznaczonej wlasnie na bloki. Nikt jej nie kupi jesli obok Pan Klosowski bedzie juz bydowal. czyli - nie bedzie kasy dla gminy ze sprzedazy tej dzialki a kasa nam sie przyda s po drugie nie bedziemy miec blokow jtore na tej dzialce mozna zbudowac. 2. Druga sprawa to zmiana studium spowoduje ze specjalnie dla Pana investora trzeba bedzie specjalnie dla niego zbudowac kanalizacje i znowu nie bedziemy miec pieniedzy na inne wazne sprawy. Na dzialce gminnej gdzie te bloki mozna zbudowac nie ma takuego problemu bo jest kanaliza. Nie piszcie wiec glupoty ze ta"baba" krzyczy niepotrzebnie. Wkurza sie ze wydaje sie nasze pienuadze dla jednej osoby. mozemy miec bloki ale niech gmina sprzeda swoja dzialke i niech jakis developer ktory ja kupi zacznie tam je budowac.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 2 (16)

  internauta, w dniu 09-02-2018 13:28:10 napisał:

  Jak zwykle w szubinie nic nie ustalono.

  odpowiedz

  • 1 (17)

  Rudy, w dniu 09-02-2018 14:45:32 napisał:

  Jak zwykle burżuje rządzą! Taka bandę ogarnąć musiał by być burmistrz z kosmosu

  odpowiedz

  • -9 (21)

  Szubinianka, w dniu 09-02-2018 15:31:03 napisał:

  Po jakiego grzyba,ten park.dla pijaków,zeby na słoneczku się wygrzewali.czy ludzie w Szubinie siedza w parkach.ludzie z bloków mają swoje dzialeczki,a Inni mają dzialki koło domu.bez sensu wydawane pieniądze.ale nie że swego to się szasta na prawo i lewo.

  odpowiedz

  • -6 (22)

  Palucka, w dniu 09-02-2018 15:40:28 napisał:

  Nigdzie tak nie ma ,że w budownictwo domków wlepia się bloki.Uprzejmie pytam:Czy burmistrz i radni chcieliby mieszkać na takim osiedlu w sąsiedztwie bloków.to paranoja.ludzie,pomyslcie.Bloki i domki jednorodzinne.budowalam po to by mi nikt na podwórko z góry nie zaglądał.plakac mi się chce.nawet teraz nikt nie kupi mojego domu,bo jest otoczony blokowiskami.Kto może mi pomóc?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (3)
  • 10 (14)

  obserwator, w dniu 09-02-2018 17:56:25 napisał:

  Ale sobie Burmistrz strzela w kolano przed wyborami a raczej v-ce. Z tego co slyszalem ona tak tak popiera te bloki w tym miejscu. Zobaczymy po wyborach. Po co chca xmienuac studium jak niedlugo beda nowe wladze

  odpowiedz

  • 0 (14)

  Szubin, w dniu 09-02-2018 18:19:16 napisał:

  Pewnie ,że będą zmiany,do stołka nie można się przyzwyczajać.ostatnie decyzję tej władzy ,to okropienstwo.zamiast parków,pobudowac basen,bylaby korzyść dla wszystkich, dla młodych i starszych,ych mieszkańców.basen p.burmistrzu dobry jest na chory np kręgosłup.trzeba walczyć o kasę,trzeba być przebojowym

  odpowiedz

  • 1 (15)

  mieszkaniec, w dniu 09-02-2018 18:39:33 napisał:

  wlasnie inne mniejsze gminy maja juz program mieszkanie plus a szubin zacofany jak zwykle ze wszystkim niemozesobie poradzic

  odpowiedz

  • 4 (6)

  on, w dniu 09-02-2018 18:41:19 napisał:

  dlaczego niema wszystkich komentarzy

  odpowiedz

  • -1 (19)

  Szubiniak, w dniu 09-02-2018 18:51:25 napisał:

  mnie osobiście ta awantura mieszkańców z deweloperem już nudzi, po wcześniejszej fazie poirytowania. Z powodu interesu kilku osób od miesięcy w gminie nie mówi się o niczym innym! Kończcie, wstydu .....

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (11)

  bezRadny, w dniu 09-02-2018 19:20:16 napisał:

  Szanowna Rado! Składam interpelację. Dość kasowania komentarzy!

  odpowiedz

  • 10 (16)

  2227, w dniu 09-02-2018 20:28:11 napisał:

  sama niech chodzi do tej patologi do krolikowa

  odpowiedz

  • 8 (16)

  2227, w dniu 09-02-2018 20:28:59 napisał:

  mycielewo w wszystkim jest lepsze od krolikowa

  odpowiedz

  • 10 (14)

  Rodzic, w dniu 09-02-2018 22:00:40 napisał:

  Mycielewo było, jest i będzie szkolą do której dzieci z Zalesia będą uczęszczaly .Mam wielkie wątpliwości co do tego by rodzice zgodzili się na zmiany. Tak na marginesie,Pani Radna związana poniekąd z Zalesiem,jest za takimi zmianami. ...?No ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o finanse........subwencje ...iTP.

  odpowiedz

  • 6 (14)

  zalesianka , w dniu 09-02-2018 22:11:03 napisał:

  a ta SLD-owa jak zwykle z czyms zablysla,do Krolikowa to sama kobieto chódż,na kazdej sesji wyskoczy z jakimiś głupimi tekstami,no ale ważne na koniec roku że dużo interpelacji,,ale że głupie to nie ważne SLD tak ma ,bardzo martwia sie o ludzi,za podwyżka śmieci pierwsze ,czas na emeryture

  odpowiedz

  • 8 (10)

  mieszkaniec, w dniu 10-02-2018 11:43:53 napisał:

  Wiele się mówi o osiedlu Leśnym o parkingach o dziurawych ulicach czy chodnikach ale mało kto mówi o dziurawych drogach w gminnych czy powiatowych, gmina nie składa się tylko z Szubina Zamościa Turu czy Rynarzewa, Panie Burmistrzu ale z 37 sołectw które też należą do gminy Szubin tam też mieszkają gminni podatnicy.

  odpowiedz

  • 1 (15)

  jujf, w dniu 10-02-2018 11:44:25 napisał:

  Przypomnę Wam-mieszkańcy Szubina ,słowa naszego nowego pana burmistrza. Cztery lata temu mówił WRESZCIE SZUBIN JEST NASZ ,tak ,tylko co z tego wyszło. wielkie G.... panie BURMISTRZU

  odpowiedz

  • -6 (20)

  Szubiniak, w dniu 10-02-2018 11:47:04 napisał:

  chcecie Karolinę na burmistrza? tylko Karolina, która prze tyle lat była koalicji z PO może uzdrowić Szubin? sojusz PSL-PO rządzi w radzie powiatu, gdzie Karolina jest członkiem zarządu. i Wy chceta ją na burmistrza?! Zmienimy burmistrza z PO na koalicyjne PSL?! dlaczego nie Pan Wypych? on będzie lepszy niż ona

  odpowiedz

  • 10 (10)

  Marych, w dniu 10-02-2018 12:07:38 napisał:

  Po ile arbuzy?

  odpowiedz

  • 14 (14)

  Krzysztof Kroczka, w dniu 10-02-2018 12:40:01 napisał:

  Szanowna Pani Radna! Czy dlatego, że obowiązuje rejonizacja, dzieci z sołectw Zalesie i Szaradowo mają dojeżdżać dwu-trzykrotnie dalej do szkoły? Wstawać wcześniej? Droga Pani: starsze z tych dzieci nie mogłyby chociażby same wracać do domu! Ja uważam, iż te kolejnych parę tysięcy złotych z subwencji do budżetu gminy zdecydowanie nie można zdobywać kosztem mieszkańców. Przypominam, iż to my - mieszkańcy Gminy Szubin wybraliśmy radnych (i w tym roku będziemy ich ponownie wybierać) oraz płacimy podatki, z których między innymi wypłacane są diety radnych. Demokracja jest po to, by to nam żyło się coraz lepiej!!!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 14 (14)

  Zalesienka, w dniu 10-02-2018 14:58:25 napisał:

  radna Adamczewska siedzi wysoko i za nic nie odpowiada to może głupoty opowiadać czas na odpoczynek.

  odpowiedz

  • 9 (17)

  Zalesie, w dniu 10-02-2018 16:49:44 napisał:

  Radni to powinni w czynie spolecznyn robic a nie za byle podniesienie reki dawac im diety jest tyle roboty w solectwach wiec niech wezma sie za uczciwa robote bo jak narazie to same dlugi gmina ma powinni zrobic tak jak w gminie Kcynia pozabierac te datki ale przecież przyjdzie czas rozliczeń do widzenia z burmistrzem i banda radnych ktorzy tylko sie wymądrzają i nic wiecej

  odpowiedz

  • 3 (13)

  Szubiniak, w dniu 11-02-2018 11:20:06 napisał:

  Z tego co wiem to przy osiedlu leśnym maja powstać bloki szeregowe. Czemu wam to przeszkadza? Mieszkam na blokach i mogło by mi przeszkadzać że wy z Osiedla Leśnego chodzicie na plac zabaw na blokach.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 1 (5)

  Szubin, w dniu 12-02-2018 09:38:44 napisał:

  Czy matki z dziećmi chodzą z osiedla leśnego do bloków na plac zabaw 3km.po pracy z dzieckiem na plac zabaw.chyba szubinianie nie masz dzieci,bo glupotki piszesz.Szubiniak,pomysl,a potem pisz

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble młodzieżowe i dziecięce
Makijaż ślubny
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
Skup i sprzedaż części
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)