Dziś mamy 27 września 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

19 stycznia 2020

Wzorowa postawa Michaliny i Oliwii. Licealistki udzieliły pierwszej pomocy

fot. Lidia Leciejewska

fot. Lidia Leciejewska

11 stycznia Michalina Kuźniak i Oliwia Wiśniewska, uczennice # I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego w Szubinie wykorzystały w praktyce wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie zajęć dodatkowych realizowanych w Drużynie Sanitarnej działającej w liceum.

Dziewczęta udzieliły bowiem pierwszej pomocy przedmedycznej mężczyźnie, który zasłabł na ulicy. Wykorzystując wiedzę i sprzęt, którym dysponowały - a wracały z pokazu pierwszej pomocy, w którym brały udział w ramach WOŚP - zabezpieczyły teren zdarzenia, udzieliły mężczyźnie pomocy.

Wezwano karetkę. Ich opanowanie i wiedza oraz wrażliwość i empatia mogą stanowić wzór nie tylko dla młodzieży, ale także dla wielu dorosłych, którzy byli świadkami zdarzenia.

materiał: Lidia Leciejewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 11 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)