Dziś mamy 19 lutego 2020, środa, imieniny obchodzą:

01 kwietnia 2019

Występ lokalnej grupy tanecznej. Pałuczaczki zachwyciły publiczność

fot. pow.

fot. pow.

Dziecięcy ludowy zespół Pałuczaczki z Samorządowego Przedszkola nr 2 w # Szubinie wystąpił przed społecznością lokalną w Muzeum Ziemi Szubińskiej ze swoim repertuarem z tytułu obchodów 50 rocznicy twórczości ludowej rzeźbiarza z Kcyni, Piotra Wolińskiego.

Zespół zatańczył i zaśpiewał gwarą pałucką: "Posłała mnie matka", "Kukowkę", "Siwego kónia", "Szubin nad Gąsawką", zabawę"Kóminiorz" oraz zadebiutował "Wisielokiem". Dzieci podczas wernisażu "Wieś po pałucku" mogły lepiej poznać artystę i usłyszeć o jego twórczości: "Wyrosłem w folklorze, mam w sobie muzykę, taniec, obyczaje, w swej twórczości powracam do korzeni, które tkwią we mnie od dzieciństwa...".

Dowiedziały się również, że Piotr Woliński swoje prace wystawiał nie tylko w Polsce ale również poza granicami w Rumunii, Niemczech, Bułgarii, na Ukrainie i we Francji. Pałuczaczki z ogromnym zaangażowniem i potencjałem ukazały bogactwo kulturowe i folklorystyczne regionu Pałuk na miarę dziecięcych umiejętności, a wieczór upłynął w atmosferze radości z towarzyszącym wzrostem zainteresowania tradycją ludową Pałuk.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 24 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)