Dziś mamy 24 czerwca 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

01 kwietnia 2019

Występ lokalnej grupy tanecznej. Pałuczaczki zachwyciły publiczność

fot. pow.

fot. pow.

Dziecięcy ludowy zespół Pałuczaczki z Samorządowego Przedszkola nr 2 w # Szubinie wystąpił przed społecznością lokalną w Muzeum Ziemi Szubińskiej ze swoim repertuarem z tytułu obchodów 50 rocznicy twórczości ludowej rzeźbiarza z Kcyni, Piotra Wolińskiego.

Zespół zatańczył i zaśpiewał gwarą pałucką: "Posłała mnie matka", "Kukowkę", "Siwego kónia", "Szubin nad Gąsawką", zabawę"Kóminiorz" oraz zadebiutował "Wisielokiem". Dzieci podczas wernisażu "Wieś po pałucku" mogły lepiej poznać artystę i usłyszeć o jego twórczości: "Wyrosłem w folklorze, mam w sobie muzykę, taniec, obyczaje, w swej twórczości powracam do korzeni, które tkwią we mnie od dzieciństwa...".

Dowiedziały się również, że Piotr Woliński swoje prace wystawiał nie tylko w Polsce ale również poza granicami w Rumunii, Niemczech, Bułgarii, na Ukrainie i we Francji. Pałuczaczki z ogromnym zaangażowniem i potencjałem ukazały bogactwo kulturowe i folklorystyczne regionu Pałuk na miarę dziecięcych umiejętności, a wieczór upłynął w atmosferze radości z towarzyszącym wzrostem zainteresowania tradycją ludową Pałuk.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 24 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)