Wysokie temperatury męczą i osłabiają kierowców. Zadbaj o siebie i pasażerów

fot. GDDKiA / Małgorzata Tarnowska
Upalna pogoda nie odpuszcza. #Nasze służby stale monitorują sytuację na drogach krajowych, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Jednak kierowcy też muszą zachować czujność i pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas wakacyjnych podróży samochodem, by dotrzeć do wyznaczonego celu bezpiecznie i komfortowo.
Zadbaj o siebie, pasażerów i o pojazd
Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą, zwłaszcza w pojazdach pozbawionych klimatyzacji. Dlatego warto zaopatrzyć się w butelkę wody, aby nawadniać organizm. Podczas podróży przydadzą się też regularne przerwy, by złapać nieco oddechu na świeżym powietrzu.
Jeżeli w trakcie upałów nasz samochód parkujemy na zewnątrz, to przed wyruszeniem w trasę otwórzmy wszystkie drzwi i odczekajmy chwilę, by przewietrzyć auto. Dzięki temu obniżymy temperaturę w środku pojazdu, co wpłynie na poprawę komfortu podróżowania. Wnętrze samochodu stojącego na słońcu w trakcie upałów może nagrzać się nawet do 70°C.
Na wakacyjną wyprawę warto wyruszyć rankiem lub wieczorem, co pozwoli uniknąć wysokich temperatur. Pamiętajmy o jadących z nami pasażerach i zadbajmy, aby również mieli dostęp do wody. Robiąc przerwę w trasie, nie zostawiajmy w zamkniętym samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach temperatura we wnętrzu pojazdu rośnie bardzo szybko.
Jeżeli auto, którym podróżujemy, jest wyposażone w klimatyzację, zadbajmy o jej odpowiednią konserwację i serwis. Nie przesadzajmy jednak z chłodem w aucie. Kilka stopni mniej niż wskazania na termometrze na zewnątrz samochodu wystarczy do komfortowego podróżowania.
Przed wyjazdem nie zapomnijmy również o podstawowych czynnościach serwisowych:
- skontrolujmy poziom oleju i płynu chłodniczego,
- sprawdźmy ciśnienie w oponach i ogólny stan ogumienia, również tego zapasowego,
- zabierzmy ze sobą podstawowe narzędzia, które w sytuacji awaryjnej pozwolą na proste naprawy.
Bieżąca sytuacja pogodowa i drogowa
Przygotowując się do podróży, warto też sprawdzić prognozowane warunki pogodowe i komunikaty ostrzegawcze przekazywane przez:
IMGiW (http://www.imgw.pl/, https://meteo.imgw.pl/)
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (https://twitter.com/RCB_RP)
Z bieżącą sytuacją pogodową, jak również utrudnieniami występującymi na drogach krajowych, można zapoznać się też w naszym serwisie https://drogi.gddkia.gov.pl/. Dobrze zaplanowany wyjazd oraz dostęp do aktualnych informacji o sytuacji na trasie, którą planujemy pokonać, także przyczyniają się do bezpiecznej i komfortowej podróży.
W przypadku poważniejszej awarii, która będzie miała miejsce na drodze szybkiego ruchu (drodze ekspresowej lub autostradzie), pamiętajmy o numerze kontaktowym Punktu Informacji Drogowej – 19 111.
Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku
Bez względu na warunki pogodowe, nic nie zwalnia kierowców z zachowania ostrożności podczas podróżowania samochodem. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przed wakacjami przypomnieliśmy więc o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zwłaszcza podczas wzmożonego ruchu wakacyjnego.
Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Czytaj również
- To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?
- Planowana likwidacja zakładu. Rynek pracy w regionie czeka załamanie?
- Krzyże Zasługi. Odznaczenia dla Czesława i Stanisława Abramczyków
- Szkolenie sapera. Pola minowe oraz wysadzenie
- Szkolenia w warunkach zimowych. Trenowali nie tylko techniki ewakuacji
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Koleją do Ciechocinka. Połączenie jeszcze w tym roku

W obecności wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej 21 marca zostanie # podpisania umowa między spółką PKP Polskie Linie Kolejowe a wykonawcą inwestycji na modernizację siedmiokilometrowego odcinka linii kolejowej z Aleksandrowa Kujawskiego do Ciechocinka.
(czytaj więcej)To groźna i wysoce zakaźna choroba. Co wiemy o błonicy?

Po raz pierwszy od wielu lat odnotowano w # Polsce przypadki zachorowania na błonicę. Błonica jest chorobą zakaźną szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną wywoływaną przez bakterie maczugowca błonicy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkowo-powietrzną lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami albo przedmiotami osobistymi osoby chorej lub nosiciela. Głównym źródłem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania może wynosić od 1 do 7 (10) dni. Wybrane szczepy bakterii produkują toksynę błoniczą, która ma potencjał uszkodzenia mięśnia sercowego, mózgu czy nerek.
(czytaj więcej)100 lat działalności RDLP w Toruniu. Świętowano jubileusz

1 lutego 2025 roku minęło równo 100 lat od powstania # Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. To niezwykły jubileusz, który zgromadził licznych gości – przedstawicieli władz, instytucji, leśników oraz wszystkich, którym bliska jest idea ochrony i zrównoważonego gospodarowania lasami
(czytaj więcej)Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 13-07-2024 10:36:25 napisał:
odpowiedz
CNA, w dniu 13-07-2024 13:30:10 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!