Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2016

Wyjazd studyjny do Gdyni i Gdańska. Uczniowie zwiedzili port i Centrum Nauki Eksperyment

fot. pow.

fot. pow.

Dnia 7 grudnia 2016 roku uczniowie klasy III technikum w zawodzie technik logistyk w #ZSP w Szubinie uczestniczyli w wyjeździe studyjnym.

Celem wyjazdu było poznanie praktyki i innowacji w zakresie rozwiązań dotyczących pracy logistyka w terminalach portowych oraz infrastruktury portu typu RO-RO, terminalu masowego Sea-Invest, terminalu naftowy PERN i terminali DCT i GTK. Po porcie i jego terenach oprowadzał pan Michał Stupak, na co dzień specjalista ds. marketingu, Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Port Gdańsk, położony w centralnej części południowego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w jednym z najszybciej rozwijających się rejonów Europy, jest ważnym międzynarodowym węzłem komunikacyjnym. Zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej strategią Port Gdańsk odgrywa znaczącą rolę jako ogniwo Transeuropejskiego Korytarza Transportowego nr I łączącego kraje skandynawskie z Południowo-Wschodnią Europą.

W Porcie Gdańsk wyodrębniono dwa obszary o zróżnicowanych w sposób naturalny parametrach eksploatacyjnych: port wewnętrzny usytuowany wzdłuż Martwej Wisły i kanału portowego oraz port zewnętrzny z bezpośrednim dostępem do Zatoki Gdańskiej.

W porcie wewnętrznym znajdują się: terminal kontenerowy, baza i terminal dla promów pasażerskich oraz statków ro-ro, bazy przeładunku samochodów osobowych i owoców cytrusowych, baza do obsługi siarki oraz innych ładunków masowych, baza przeładunku fosforytów. Pozostałe nabrzeża mają uniwersalny charakter i umożliwiają przeładunek drobnicy konwencjonalnej i towarów masowych, jak: wyroby hutnicze, sztuki ciężkie i ponadgabarytowe, zboża, nawozy sztuczne, ruda oraz węgiel.

Port zewnętrzny funkcjonuje w oparciu o tzw. pirsy, nabrzeża i pomosty przeładunkowe zlokalizowane bezpośrednio w akwenach wodnych Zatoki Gdańskiej. W tej części portu znajdują się specjalistyczne bazy przeładunku surowców energetycznych: paliw płynnych, węgla oraz gazu płynnego. W porcie zewnętrznym zlokalizowany jest również nowoczesny głębokowodny terminal kontenerowy DCT, który zrobił na uczniach największe wrażenie oraz informacja o kontenerowcu o ładowności 15.000 kontenerów. Uczniom umożliwiono również wejście na Wolny Obszar Celny. Na terenach Portu Gdańsk młodzież spędziła trzy godziny.

Kolejnym etapem wyjazdu była wizyta w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni, gdzie uczniowie mieli okazję poznać praktyczne i eksperymentalne wykorzystanie praw różnych dziedzin nauki. Centrum Nauki EXPERYMENT otwarto, po raz pierwszy 1 czerwca 2007 roku w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni. W weekend 7 i 8 września 2013 roku, po dokonaniu rozbudowy i powiększeniu przestrzeni wystawowej siedmiokrotnie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Nauki EXPERYMENT w nowej odsłonie.

Wyjazd, zorganizowany przez Kierownika Kształcenia Praktycznego, Małgorzatę Tubiszewską, realizował cele i efekty kształcenia w zawodzie technik logistyk, objęte podstawą programową.

Opiekunami podczas wyjazdu byli nauczyciele przedmiotów zawodowych: Piotr Gryczka i Alicja Jaśkowiak – wychowawca klasy.

Materiał: Alicja Jaśkowiak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)