Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

16 października 2014

Wyjazd kadetów klasy wojskowej

fot. Jarosław Odrobiński

fot. Jarosław Odrobiński

W dniu 16 października uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie uczestniczyli po raz pierwszy w podróży do Bydgoszczy.

Pierwszym etapem była Wojskowa Komenda Uzupełnień, z którą szkoła ma podpisane porozumienie o współpracy. Powitał nas mjr Janusz Koźmiński – Szef Wydziału Rekrutacji. Uczniowie w czasie pobytu m.in. w Sali Tradycji zapoznani zostali z historią Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bydgoszczy oraz z kronikami Komendy. W dalszej kolejności kadetom zaprezentowano kancelarie służbowe, w których pracownicy WKU opowiadali o powoływaniu do różnych form służby wojskowej oraz sposobie administrowania zasobami osobowymi w Wojskowej Komendzie Uzupełnień.

Wizyta była okazją do złożenia podziękowania Panu ppłk. Adamowi Ciesielskiemu - Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Bydgoszczy za dotychczasową współpracę. Kadetka Angelika Sztyma w obecności nauczycieli przekazała Komendantowi w imieniu całej społeczności szkolnej pamiątkową fotografię wykonaną na tle szkoły po uroczystości ślubowania klas pierwszych i przysięgi klasy wojskowej w dniu 11.10.br. Uczniowie zaś otrzymali gadżety związane ze służbą w Narodowych Siłach Rezerwy oraz w Wojsku Polskim.

Następnym punktem wyjazdu było Muzeum Wojsk Lądowych. Tam przewodnik zapoznał nas na początku pobytu z wystawą czasową pt. „Wielka Wojna 1914-1918”. W bieżącym roku mija 100 lat od wybuchu pierwszego konfliktu o zasięgu światowym, który pociągnął za sobą śmierć około 17 milionów ludzi. Początkowo przyjęło się go nazywać „Wielką Wojną” i dopiero po zakończeniu II wojny światowej zaczęto używać określenia I wojna światowa. Tragiczne wydarzenia Wielkiej Wojny zostały przyćmione przez okrucieństwa lat 1939-1945, ale warto pamiętać o tamtych dramatycznych czasach, nie tylko ze względu na ilość ofiar, skalę działań, czy zastosowanie nowych technologii, ale także, aby wspominać losy zwykłych ludzi, którzy zostali wciągnięci w tryby historii.

Z tej okazji Muzeum prezentuje na tej wystawie m.in. różnorodne zagadnienia związane z tym wielkim konfliktem. Wiele miejsca poświęcone jest działaniom bojowym na głównych frontach I wojny światowej, jak również mniej znanych jak bałkański, czy bliskowschodni. Opisane są nowinki techniczne w postaci broni pancernej, chemicznej, czy też lotnictwa. Nie zabrakło także tematów morskich. Pamiętano także o Polakach służących w armiach zaborczych.

Kolejnym etapem była stała wystawa pn. „Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali”. Prezentuje ona dzieje formacji wojsk lądowych na przestrzeni dziejów, od bitwy pod Cedynią aż do udziału – służby polskich żołnierzy w PKW w Iraku. Składa się na nią m.in. umundurowanie, uzbrojenie, jak również wyposażenie rycerzy i żołnierzy oraz podstawowe informacje o prowadzonych bitwach i działaniach wojennych.

Dla zwiedzających była to doskonała lekcja historii ze znajomości polskiego oręża. Opiekę nad młodzieżą w czasie wycieczki sprawowali wychowawczyni klasy ITL p. Alicja Jaśkowiak oraz nauczyciel edukacji wojskowej mjr. rez. Jarosław Odrobiński, który był organizatorem powyższego przedsięwzięcia.

Kolejny planowanym wyjazdem będzie zapoznanie kadetów z 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach, gdzie stacjonują samoloty wielozadaniowe F-16.

Materiał: mjr. rez. Jarosław Odrobiński

Oceń artykuł: 27 25

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)