Dziś mamy 22 listopada 2019, piątek, imieniny obchodzą:

25 października 2019

Wycieczka do lasu. A może uda znaleźć się grzyby?

fot. pow.

fot. pow.

"Wszystko, co dziecko potrafi - nauczycielowi zrobić nie wolno". W myśli ideii twórczyni planu daltońskiego# Helen Parkhurst, zachęcającej do podejmowania przez dzieci samodzielnych doświadczeń uwzględniających odpowiedzialność, współpracę, inicjatywę - w naszej grupie podjęliśmy wycieczkę do lasu.

Zaraz po śniadaniu, w parach wyruszyliśmy pieszo do pobliskiego lasu. Aby dotrzeć do celu, trzeba było pokonać długą trasę. Po drodze oglądaliśmy jesienne prace polowe związane z wapnowaniem gleby. Promyczki w lesie podziwiały różnorodność szaty roślinnej: drzewa liściaste, ilglaste, krzewy, mchy, runo leśne. Słuchały odgłosów lasu i podglądały zachowanie wiewiórki jesienią. Najwięcej radości sprawiły dzieciom znalezione jadalne grzyby: maślaki i czarne łepki. Oglądały owady: czarne chrząszcze. Mogły zaobserwować korzenie drzew uszkodzonych przez wichurę i leżące, wyciete pnie drzew oraz gałęzie.

W leśnym środowisku dzieci doznały potrzebę odpoczynku, odkrywania, dotykania i nadsłuchiwania oraz przebywania na świeżym powietrzu. W naszym przedszkolu według planu daltońskiego udało się samodzielnie zaplanować pobyt w lesie, wzajemnie sobie pomagać, motywować do pokonania trasy - starsze dzieci opiekowały się młodszymi oraz chętnie podjąć aktywne działania: zbieranie grzybów. Promyczki, jako baczni obserwatorzy stali się aktywnymi i zmotywowanymi poszukiwaczami wiedzy, badającymi świat.

materiał: Jolanta Storzyńska


Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 6 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40 roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę, to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Zła pogoda opóźnia lot. Jakie prawa mają pasażerowie?

Niekorzystne zjawiska pogodowe, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, zakłócają # pracę lotnisk. Czasem utrudnienia trwają wiele godzin i prowadzą do poważnych opóźnień połączeń, a nawet ich odwoływania.

(czytaj więcej)
0

Ciepło, zdrowo i bezpiecznie. Czy Twój dom jest gotowy na nadejście zimy?

Okres poprzedzający zimę w naszej szerokości geograficznej związany jest z krótkimi dniami#, ochłodzeniem i wszechobecną szarością. Dlatego warto poszukać pozytywnych aspektów takiej pogody. To idealny czas, aby bez wyrzutów sumienia rozpocząć kilkumiesięczny rytuał spędzania wieczorów w wygodnym dresie, z kubkiem gorącej herbaty, czytając książkę czy oglądając ulubiony serial. Zanim zaczniemy w pełni korzystać z jesienno-zimowej aury warto zadbać o odpowiedni mikroklimat w domu i przygotować go na nadejście naprawdę mroźnych miesięcy.

(czytaj więcej)