Dziś mamy 27 lutego 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

25 października 2019

Wycieczka do lasu. A może uda znaleźć się grzyby?

fot. pow.

fot. pow.

"Wszystko, co dziecko potrafi - nauczycielowi zrobić nie wolno". W myśli ideii twórczyni planu daltońskiego# Helen Parkhurst, zachęcającej do podejmowania przez dzieci samodzielnych doświadczeń uwzględniających odpowiedzialność, współpracę, inicjatywę - w naszej grupie podjęliśmy wycieczkę do lasu.

Zaraz po śniadaniu, w parach wyruszyliśmy pieszo do pobliskiego lasu. Aby dotrzeć do celu, trzeba było pokonać długą trasę. Po drodze oglądaliśmy jesienne prace polowe związane z wapnowaniem gleby. Promyczki w lesie podziwiały różnorodność szaty roślinnej: drzewa liściaste, ilglaste, krzewy, mchy, runo leśne. Słuchały odgłosów lasu i podglądały zachowanie wiewiórki jesienią. Najwięcej radości sprawiły dzieciom znalezione jadalne grzyby: maślaki i czarne łepki. Oglądały owady: czarne chrząszcze. Mogły zaobserwować korzenie drzew uszkodzonych przez wichurę i leżące, wyciete pnie drzew oraz gałęzie.

W leśnym środowisku dzieci doznały potrzebę odpoczynku, odkrywania, dotykania i nadsłuchiwania oraz przebywania na świeżym powietrzu. W naszym przedszkolu według planu daltońskiego udało się samodzielnie zaplanować pobyt w lesie, wzajemnie sobie pomagać, motywować do pokonania trasy - starsze dzieci opiekowały się młodszymi oraz chętnie podjąć aktywne działania: zbieranie grzybów. Promyczki, jako baczni obserwatorzy stali się aktywnymi i zmotywowanymi poszukiwaczami wiedzy, badającymi świat.

materiał: Jolanta Storzyńska


Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 18 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)