Dziś mamy 27 listopada 2020, piątek, imieniny obchodzą:

28 lipca 2017

"Wspólna Pamięć". Uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę

fot. TD

fot. TD

Królikowo to kolejna, szósta już wieś w gminie Szubin, której mieszkańcy postanowili uczcić # pamięć zmarłych pochowanych na dawnym cmentarzu ewangelickim. Grupę inicjatywną z Królikowa na czele z sołtys Elżbietą Katafiasz, wsparło Szubińskie Towarzystwo Kulturalne, pomocy organizacyjnej oraz finansowej udzielił na ten cel powiat nakielski.

W czwartek, 27 lipca  odbyła się wielka uroczystość w obecności m.in. delegacji gości z Niemiec, z miejscowości Bergen oraz przedstawicieli  władz samorządu gminnego i powiatowego, licznej grupy mieszkańców Królikowa i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Godny podziwu jest ogrom wielomiesięcznej pracy jaki włożono w utworzenie w Królikowie miejsca pamięci. Podczas uroczystości, komitet honorowy z Królikowa wsparło organizacyjnie Szubińskie Towarzystwo Kulturalne – Jesteśmy wdzięczni sołtys oraz wszystkim mieszkańcom Królikowa zaangażowanym w to dzieło, za zaproszenie nas do współpracy – powiedział prezes SzTK Mirosław Rzeszowski.

Prezes w swym wystąpieniu podkreślał  zasługi wszystkich mieszkańców Królikowa, którzy włączyli się do prac nad miejscem pamięci, a także  władz gminy i powiatu nakielskiego, bo należy dodać, że inicjatywa realizowana była w ramach projektu " Wspólna Pamięć" dofinansowanego przez powiat.  Sołtys Elżbieta Katafiasz złożyła podziękowania m.in. Krzysztofowi  Marciniakowi, miejscowemu OSP, KGW, Radzie Sołeckiej, dyrekcji, kadrze i uczniom Szkoły Podstawowej w Królikowie oraz wszystkim tym osobom z organizacji pozarządowych Królikowa, którzy włączyli się do pracy.  Ważnym  momentem uroczystości było poświęcenie  tablicy i krzyża przez księdza proboszcza Leszka Krolla i pastora Marka Loskota z parafii augsbursko - ewangelickiej w Bydgoszczy. Kulminację uroczystości stanowiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Józefa Kujawę i Helmuta Scheefeldta w asyście dzieci. Przyszedł też czas na składanie kwiatów i zapalenie zniczy.

Przedstawiciele samorządów: burmistrz Artur Michalak i  wicestarosta Andrzej Kindermann w swych wystąpieniach podkreślali znaczenie pamięci o takich miejscach jak te w Królikowie, dziękowali  wszystkim zaangażowanym w prace nad utworzeniem dawnego cmentarza ewangelickiego. Głos zabrał również przedstawiciel strony niemieckiej Helmut Behrends, który w krótkich słowach złożył podziękowania twórcom  miejsca pamięci i podkreślił znaczenie takich inicjatyw dla integracji między narodami. Po części oficjalnej licznie zebrani spotkali się na  wspólnym obiedzie. 

 Tekst - TD

Oceń artykuł: 61 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (8)

  Mieszkaniec , w dniu 28-07-2017 17:22:43 napisał:

  Ci to juz niewiedza co wymyslec byle zabłysnac osmieszaja sie

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 2 (8)

  ddddd, w dniu 28-07-2017 21:53:00 napisał:

  Powiem tyle, tylu poległych Polaków a my tu Niemców zapraszamy.. Przykre..d

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szafy przesuwne
Kwasy...
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
39PLN od 15zł/mcPLN
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Gabaryty (3,2m x 4,5m)
Drukarki kodów kreskowych
899PLN 499PLN
0

e-Senior, czyli pomału do celu. Wystarczy przełamać opór

Już jutro, 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. W tym roku prezent może być# tylko jeden – pomóc możliwie najbezpieczniej przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. I tu zjawiamy się my ze sporą dawką internetowej wiedzy.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto je jeść?

Aż 83 proc. Polaków zaczyna dzień od śniadania: 75% na pierwszy posiłek w ciągu #dnia wybiera kanapki. Jak przygotować pełnowartościowe śniadanie i dlaczego ten posiłek jest tak ważny dla naszego zdrowia?

(czytaj więcej)
0

Nowoczesne technologie w służbie czystości. Precz z zarazkami w łazience!

Szeroko rozumiana czystość jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek. Podwójnie zwracamy #uwagę na to, by wszystko co nas otacza było dla nas bezpieczne. Bezpieczeństwo w łazience to systematyczne pozbywanie się z niej wszelkich zarazków, bakterii, drobnoustrojów i grzybów. Na pomoc w codziennych obowiązkach przychodzą producenci, którzy poprzez stosowanie w swoich produktach nowoczesnej technologii sprawiają, że sprzątanie łazienki jest łatwe, szybkie i nie wymaga stosowanie silnych detergentów. Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych - dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Polacy unikają regularnych wizyt u stomatologa. Strach przed bólem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie #Grupy LUX MED, jedynie 39 proc. Polaków między 25. a 60. r.ż. deklaruje wizyty u stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Zlekceważony problem stomatologiczny, może prowadzić do poważnych chorób nie tylko zębów i jamy ustnej, ale także całego organizmu. Bakterie wywołujące stany zapalne mogą przedostawać się do innych narządów i przyczyniać się nawet do udarów mózgu czy zawałów.

(czytaj więcej)