Dziś mamy 23 lipca 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
28 lipca 2017

"Wspólna Pamięć". Uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę

fot. TD

fot. TD

Królikowo to kolejna, szósta już wieś w gminie Szubin, której mieszkańcy postanowili uczcić # pamięć zmarłych pochowanych na dawnym cmentarzu ewangelickim. Grupę inicjatywną z Królikowa na czele z sołtys Elżbietą Katafiasz, wsparło Szubińskie Towarzystwo Kulturalne, pomocy organizacyjnej oraz finansowej udzielił na ten cel powiat nakielski.

W czwartek, 27 lipca  odbyła się wielka uroczystość w obecności m.in. delegacji gości z Niemiec, z miejscowości Bergen oraz przedstawicieli  władz samorządu gminnego i powiatowego, licznej grupy mieszkańców Królikowa i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Godny podziwu jest ogrom wielomiesięcznej pracy jaki włożono w utworzenie w Królikowie miejsca pamięci. Podczas uroczystości, komitet honorowy z Królikowa wsparło organizacyjnie Szubińskie Towarzystwo Kulturalne – Jesteśmy wdzięczni sołtys oraz wszystkim mieszkańcom Królikowa zaangażowanym w to dzieło, za zaproszenie nas do współpracy – powiedział prezes SzTK Mirosław Rzeszowski.

Prezes w swym wystąpieniu podkreślał  zasługi wszystkich mieszkańców Królikowa, którzy włączyli się do prac nad miejscem pamięci, a także  władz gminy i powiatu nakielskiego, bo należy dodać, że inicjatywa realizowana była w ramach projektu " Wspólna Pamięć" dofinansowanego przez powiat.  Sołtys Elżbieta Katafiasz złożyła podziękowania m.in. Krzysztofowi  Marciniakowi, miejscowemu OSP, KGW, Radzie Sołeckiej, dyrekcji, kadrze i uczniom Szkoły Podstawowej w Królikowie oraz wszystkim tym osobom z organizacji pozarządowych Królikowa, którzy włączyli się do pracy.  Ważnym  momentem uroczystości było poświęcenie  tablicy i krzyża przez księdza proboszcza Leszka Krolla i pastora Marka Loskota z parafii augsbursko - ewangelickiej w Bydgoszczy. Kulminację uroczystości stanowiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Józefa Kujawę i Helmuta Scheefeldta w asyście dzieci. Przyszedł też czas na składanie kwiatów i zapalenie zniczy.

Przedstawiciele samorządów: burmistrz Artur Michalak i  wicestarosta Andrzej Kindermann w swych wystąpieniach podkreślali znaczenie pamięci o takich miejscach jak te w Królikowie, dziękowali  wszystkim zaangażowanym w prace nad utworzeniem dawnego cmentarza ewangelickiego. Głos zabrał również przedstawiciel strony niemieckiej Helmut Behrends, który w krótkich słowach złożył podziękowania twórcom  miejsca pamięci i podkreślił znaczenie takich inicjatyw dla integracji między narodami. Po części oficjalnej licznie zebrani spotkali się na  wspólnym obiedzie. 

 Tekst - TD

Oceń artykuł: 54 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (8)

  Mieszkaniec , w dniu 28-07-2017 17:22:43 napisał:

  Ci to juz niewiedza co wymyslec byle zabłysnac osmieszaja sie

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • 2 (8)

  ddddd, w dniu 28-07-2017 21:53:00 napisał:

  Powiem tyle, tylu poległych Polaków a my tu Niemców zapraszamy.. Przykre..d

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Meble kuchenne
Sprawdzanie geometrii kół
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Rolery - mezoterapia skóry
Meble młodzieżowe systemowe
STOLIKI NOCNE
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

„Rodzina 500+” i inne świadczenia w liczbach. Ile osób otrzymało wsparcie?

Rządowym programem „Rodzina 500+” realizowanym w 2017 roku objęto 3 845 tys. dzieci #do 18 lat. Świadczenie wychowawcze otrzymywało około 3 797 tys. dzieci, a dodatek 500+ w pieczy zastępczej ponad 47 tys. dzieci.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)