Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

28 lipca 2017

"Wspólna Pamięć". Uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę

fot. TD

fot. TD

Królikowo to kolejna, szósta już wieś w gminie Szubin, której mieszkańcy postanowili uczcić # pamięć zmarłych pochowanych na dawnym cmentarzu ewangelickim. Grupę inicjatywną z Królikowa na czele z sołtys Elżbietą Katafiasz, wsparło Szubińskie Towarzystwo Kulturalne, pomocy organizacyjnej oraz finansowej udzielił na ten cel powiat nakielski.

W czwartek, 27 lipca  odbyła się wielka uroczystość w obecności m.in. delegacji gości z Niemiec, z miejscowości Bergen oraz przedstawicieli  władz samorządu gminnego i powiatowego, licznej grupy mieszkańców Królikowa i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Godny podziwu jest ogrom wielomiesięcznej pracy jaki włożono w utworzenie w Królikowie miejsca pamięci. Podczas uroczystości, komitet honorowy z Królikowa wsparło organizacyjnie Szubińskie Towarzystwo Kulturalne – Jesteśmy wdzięczni sołtys oraz wszystkim mieszkańcom Królikowa zaangażowanym w to dzieło, za zaproszenie nas do współpracy – powiedział prezes SzTK Mirosław Rzeszowski.

Prezes w swym wystąpieniu podkreślał  zasługi wszystkich mieszkańców Królikowa, którzy włączyli się do prac nad miejscem pamięci, a także  władz gminy i powiatu nakielskiego, bo należy dodać, że inicjatywa realizowana była w ramach projektu " Wspólna Pamięć" dofinansowanego przez powiat.  Sołtys Elżbieta Katafiasz złożyła podziękowania m.in. Krzysztofowi  Marciniakowi, miejscowemu OSP, KGW, Radzie Sołeckiej, dyrekcji, kadrze i uczniom Szkoły Podstawowej w Królikowie oraz wszystkim tym osobom z organizacji pozarządowych Królikowa, którzy włączyli się do pracy.  Ważnym  momentem uroczystości było poświęcenie  tablicy i krzyża przez księdza proboszcza Leszka Krolla i pastora Marka Loskota z parafii augsbursko - ewangelickiej w Bydgoszczy. Kulminację uroczystości stanowiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej przez Józefa Kujawę i Helmuta Scheefeldta w asyście dzieci. Przyszedł też czas na składanie kwiatów i zapalenie zniczy.

Przedstawiciele samorządów: burmistrz Artur Michalak i  wicestarosta Andrzej Kindermann w swych wystąpieniach podkreślali znaczenie pamięci o takich miejscach jak te w Królikowie, dziękowali  wszystkim zaangażowanym w prace nad utworzeniem dawnego cmentarza ewangelickiego. Głos zabrał również przedstawiciel strony niemieckiej Helmut Behrends, który w krótkich słowach złożył podziękowania twórcom  miejsca pamięci i podkreślił znaczenie takich inicjatyw dla integracji między narodami. Po części oficjalnej licznie zebrani spotkali się na  wspólnym obiedzie. 

 Tekst - TD

Oceń artykuł: 67 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (8)

    Mieszkaniec , w dniu 28-07-2017 17:22:43 napisał:

    Ci to juz niewiedza co wymyslec byle zabłysnac osmieszaja sie

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 2 (8)

    ddddd, w dniu 28-07-2017 21:53:00 napisał:

    Powiem tyle, tylu poległych Polaków a my tu Niemców zapraszamy.. Przykre..d

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Zwalczanie nadużyć w komunikacji elektronicznej. Nowe przepisy

W życie wchodzą przepisy przyjęte w ramach# ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Od dziś przedsiębiorcy telekomunikacyjni mają obowiązek blokować wiadomości podszywające się pod podmioty publiczne. Jak to działa?

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)