Dziś mamy 19 lipca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

09 lipca 2019

Wsparcie dziennych domów pobytu. Gmina otrzymała dofinansowanie

fot. archiwum

fot. archiwum

Osoby starsze i niesamodzielne oraz ich rodziny mogą korzystać z usług # opiekuńczych świadczonych przez działające w regionie domy dziennego pobytu.

Marszałkowskie środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiły utworzenie miejsc opieki w 41 takich placówkach. Pod koniec czerwca członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska uczestniczyła w uroczystym otwarciu Dziennego Domu Seniora w Dobrem (powiat radziejowski).

- Starzenie się społeczeństwa jest faktem, podobnie jak to, że co trzecia starsza osoba w naszym regionie mieszka samotnie. Dzienne domy pobytu, których wiele powstaje na obszarach wiejskich, to odpowiedź na potrzeby osób w starszym wieku i ich rodzin. Zapewniają nie tylko profesjonalne usługi opiekuńcze, ale pozwalają też aktywnie spędzać czas seniorom – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Domy dziennego pobytu to ośrodki wsparcia przeznaczone dla osób niesamodzielnych ze względu na wiek bądź niepełnosprawność. Oferują opiekę, w tym posiłki, organizują zajęcia ruchowe, terapeutyczne, plastyczne i muzyczne, zapewniają dostęp do książek, mediów, organizują imprezy i spotkania towarzyskie. Funkcjonują przez cały rok, we wszystkie dni robocze, co najmniej przez 8 godzin dziennie. W każdym z  domu może przebywać do 30 podopiecznych.

Samorząd województwa rozdysponował wsparcie na działalność 41 domów dziennego pobytu w regionie. Z usług tych placówek skorzysta w sumie 1,7 tysiąca osób – seniorów i niepełnosprawnych wymagających opieki oraz ich opiekunów. Ośrodki prowadzą samorządy lokalne, firmy i organizacje pozarządowe. Usługi świadczone przez te placówki są z zasady bezpłatne (możliwe jest pobieranie jedynie symbolicznych opłat). Wartość wsparcia z RPO na realizację tych przedsięwzięć to 65 milionów złotych.

W Dziennym Domu Seniora, który powstał w ramach projektu „Utworzenie Dziennego Domu Seniora i usługi opiekuńcze świadczone na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych w Gminie Dobre” oferuje miejsce dla 15 osób. Będzie funkcjonował w dni robocze przez osiem godzin dziennie. Koszt jego realizacji to ponad 1 mln złotych, a kwota dofinansowania z RPO wyniosła 860 tys. złotych.

Z powiatu nakielskiego dofinansowanie otrzymała Gmina Nakło nad Notecią na projekt „Nakło dla Seniora” – 385 255,30 zł

materiał: Beata Krzemińska/rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego/red

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  DDS, w dniu 09-07-2019 15:57:44 napisał:

  A Szubin? Gdzie szumnie zapowiadany DDS,?

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Porazka, w dniu 09-07-2019 22:58:44 napisał:

  A szubin ubolewa. Byla przyzbana dotacja 300tys ,ale ówczesny starosta ze względu politycznych o osobistych ja zwrocil. Liczyl sie tylko PATEREK i tak jest do dzis... Zawsze spychali Szubin na drugi plan. Tak tez było i tym razem. Paterek paterek paterek.

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Tymon, w dniu 10-07-2019 09:39:13 napisał:

  W Szubinie starostwo zapłaciło za projekt budowlany następnie otrzymali kasę na budowę i zrezygnowali. W tych pomieszczeniach przy ul. Kochanowskiego co miał być Dom Seniora do dzisiaj nic nie ma.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprzedaż opon
Bon upominkowy
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Budowa hal
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Botox
Usta - powiekszanie
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)