Dziś mamy 13 lipca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

20 listopada 2019

Wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. Uhonorowano mieszkańców gminy Szubin

fot. Krzyż Wolności i Solidarności

fot. Krzyż Wolności i Solidarności

– Mam wielką satysfakcję, że Instytut Pamięci Narodowej przyczynił się do # uhonorowania kolejnych osób, które walczyły o wolność Ojczyzny w latach komunistycznego zniewolenia – powiedział wiceprezes IPN Jan Baster podczas uroczystości.

18 listopada 2019 r. w bydgoskim Hotelu „Pod Orłem” odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Honorowych gości wydarzenia przywitał dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon. Byli wśród nich wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i rektor Uniwerstytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Jacek Woźny. Prof. Mirosław Golon podkreślił wkład obecnego także Jana Wyrowińskiego (byłego wicemarszałka Senatu, obecnie prezesa stowarzyszenia „Solidarni – Toruń pamięta”) w odnalezienie osób szczególnie zasłużonych.  

Następnie w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył 62 działaczom opozycji demokratycznej z lat 1956–1989 zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster.

W imieniu wyróżnionych głos zabrali Krystyna Sawicka i Stanisław Czuszel. Uroczystość uświetnił koncert bydgoskich artystów: Rafała Chmiela i Piotra Gąsiewskiego.

Wśród odznaczonych znaleźli się mieszkańcy gminy Szubin – Roman Danielewski oraz Stanisław Roman Hammermeister (pośmiertnie). 

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

materiał: Krzyż Wolności i Solidarności/red

Oceń artykuł: 7 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (13)

  ja, w dniu 20-11-2019 10:59:20 napisał:

  Pytam się za co?

  odpowiedz

  • 5 (11)

  Solidarni, w dniu 20-11-2019 12:02:22 napisał:

  Danielewskiemu z pewnością ten Krzyż się nie należał

  odpowiedz

  • 4 (10)

  Szubin, w dniu 20-11-2019 12:13:57 napisał:

  Za co? Pytam za co,?

  odpowiedz

  • 6 (10)

  odra, w dniu 20-11-2019 13:17:35 napisał:

  hmm czyli prezydenta łamiący konstytucje odznacza działaczy opozycji, z którą obecnie walczy? ciekawe

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 3 (9)

  Jakub, w dniu 20-11-2019 14:39:22 napisał:

  Szkoda to komentować.

  odpowiedz

  • -1 (11)

  kaktus, w dniu 20-11-2019 17:08:02 napisał:

  gratulacje Panie Romanie....hejt zapewne od osób które nie żyły w tamtych ciężkich czasach, nie ma co się przejmować

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -5 (9)

  Obserwator tamtych lat nie lewak, w dniu 21-11-2019 13:53:19 napisał:

  Widac jak trawi niektórych zazdość , tylko umieją pomawiać a za komuny to bali się własnego cienia.Gdy inni poświęcali się dla ojczyzny ryzykując własnym życiem , zdrowiem cierpiała na tym cala rodzina to obecni hejterzy mieli wszystko i innych w nosie. A teraz głosują nadal za postkomuną.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  heniek28908449, w dniu 21-11-2019 21:01:11 napisał:

  Ten się napracował przy rozbiórce pomnika pod który teraz chodzi zapalać znicze 11 listopada a uczciwą prace wykonuje tylko raz na 4 lata a jeśli mu ufacie to teraz nie krytykujci

  odpowiedz

  • 2 (4)

  Włościanka, w dniu 21-11-2019 21:19:55 napisał:

  Stary dobry komuszy zbowid wymarł to mamy teraz nowy; tych dogadanych z komuną! Przecież Solidarność to robotnicy a nie te pierdzistołki, które bezczelnie wlazły po naszych plecach do kasy i zaszczytów. Precz z tymi dogadanymi cwaniakami!

  odpowiedz

  • 7 (7)

  ja, w dniu 22-11-2019 09:10:47 napisał:

  Za co dostał nagrodę. Pytam się za co ?????????? Ile można się pytać? Nikt nic nie wie i nie słyszał.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1099PLN PROMOCJAPLN
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
39PLN od 15zł/mcPLN
Metkownice
od 179PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zabiegi dla panów
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)