Dziś mamy 20 czerwca 2018, środa, imieniny obchodzą:
18 sierpnia 2017

Wojsko już w powiecie nakielskim. Ma pomóc w przywróceniu prądu

Kilka dni po nawałnicy wielu mieszkańców powiatu nakielskiego nadal nie ma #prądu. By temu zaradzić, firma Enea poprosiła o wsparcie wojska, które wczoraj zostało skierowane w nasz rejon.

O taką pomoc wnioskował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Minister obrony poparł ten wniosek i zdecydował, że ciężki wojskowy sprzęt zostanie skierowany do północno-zachodniej części województwa, która ucierpiała najbardziej. Do dyspozycji dostała go wczoraj spółka Enea. Sprzęt ma zostać wykorzystany do czyszczenia wiatrołomów pod budowę linii średniego i niskiego napięcia zniszczonych przez nawałnicę.

- Oficjalnie przekazaliśmy służbom Enei w powiecie nakielskim siły, o które Enea, jako jedyny podmiot wystąpiła - mówił podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Nakle wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. - W tych pierwszych godzinach, dniach, bardzo sprawnie funkcjonowały służby, szczególnie PSP, OSP, zarządzanie kryzysowe gminne, powiatowe, to tak sprawnie działało, że w naszym województwie ten udział wojsk na tym etapie na szczęście nie był potrzebny, jak to było w województwie pomorskim, gdzie te straty punktowo były dużo, dużo gorsze, natomiast u nas są na dużo większym obszarze, więc teraz jest bardzo ważne, abyśmy w tym momencie naprawdę położyli duży nacisk na ten etap następny – dodał.

Zostały przekazane m.in. cztery spycharko-ładowarki, 20 pił spalinowych, samochód ciężarowy marki Jelcz 244 i terenowy Honker. Sprzęt pochodzi z II Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu. Oprócz tego pomaga kilkadziesiąt żołnierzy.

- Są różne fazy, najpierw jest ta faza związana z ratowaniem zdrowia i życia ludzi, później jest faza odbudowy, myślę, że tą pierwszą można spokojnie zamknąć do końca niedzieli. Państwo bardzo zdaliście ten test – podkreślał Jakub Wawrzyniak, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego K-PUW. 

Oceń artykuł: 24 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (20) Zgłoś naruszenie zasad

  • 7 (25)

  sama_prawda, w dniu 18-08-2017 11:58:59 napisał:

  "już" czy dopiero? Wypadałaby użyć innego słowa w tytule. Teraz to mogą sobie gałązki pozamiatać przy ulicy.

  odpowiedz

  • 11 (39)

  Zenon, w dniu 18-08-2017 12:00:56 napisał:

  To z tego innego artykułu: A te kacapy z wojska co tam robią, tak samo wojewoda, lansik? Po pięciu dniach po nawałnicy. Tak samo w powiecie chojnickim i okolicach, pokazówa, ludzie cały dzień z piłami zasuwali, przyjechało wojsko, to dopiero o 17:00 ruszyli, jak Macierewicz miał przyjechać.... zwalali winę na PO, a sami co pokazali. Ważne by być przy korycie. Wielki szacunek dla strażaków ochotników i PSP i we wsiach dla sołtysów!! jeszcze raz napiszę poniżej, wielu z nas narzekało na PRL, ale wtedy jeżeli były kataklizmy, wojsko od razu pomagało, pewnie poświadczy to wielu z was którzy byli wojsku w latach 70 -85, (nie mówię o Stanie Wojennym). Czy jak była zima stulecia, lub trzeba było udrażniać Wisłę bo tworzyły się zatory na rzece, wojsko od razu było wysyłane do pomocy. A teraz pokazówka, to co dopiero jakby ktoś nas zaatakował, po pięciu dniach 30 żołnierzy by wysłano, bo reszta pracuje od 8:00 do 16:00, a jakby atak był weekend, lub przed świętem, to też by nikogo nie było? No bo jak Żandarmeria Wojskowa, służy jako obstawa do wożenia VIP-ów z Ministerstwa Obrony! Druga sprawa, jak mało empatii mają Ci "politycy" przyjeżdżając w lakierkach i gajorach i koszulach za kilkanaście stówek do ludzi którzy wszystko utracili, bojąc się że wdepną w błoto!! Ach szkoda słów.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 24 (38)

  Zenon, w dniu 18-08-2017 12:02:14 napisał:

  A tu jeszcze jedna wypowiedź: "Adam Miauczyński - RYTEL: 15.08 pracowaliśmy z kilkudziesięcioma ochotnikami przy kanale Brdy w Rytlu. Zasuwaliśmy tam od godziny 10 rano do 18tej. Jest to odcinek 2km leśnej drogi. Wraz z nami od południa przyłączyły się pojazdy wojskowe - dwie sztuki. W tym czasie mieliśmy do dyspozycji 50 -70cywilów i 5 strażaków(uczniów szkoły pożarnictwa!). Dysponowaliśmy prywatnymi 10 piłami((z początkowego stanu połowa się uszkodziła pod koniec dnia), jednym prywatnym Wranglerem i jedną cywilną koparką. Do godziny 17tej wojskowe cztero i więcej osiowe ciężarówki przywoziły nam kanapki! Nie pomagały wyciągać pni z kanału Brdy, nie używali swoich żołnierzy, tylko nas mijali i dostarczali często jedzenie. Nasz mały Wrangler zrobił więcej, niż całe wojsko na naszym odcinku pracy. Wszystko zmieniło się za pięć siedemnasta, nagle z odległości 150 metrów rozeszły się dźwięki pił( nie dwóch, ale kilkunastu), ciężkiego sprzętu i cisza która tam panowała od 10 rano została przerwana. A stało się to dzięki przyjazdowi VIP-a który w wojskowych limuzynach oraz w wojskowym terenowym aucie przejechał obok Nas. Tak, Wojskowi dowódcy nie dali polecenia swoim żołnierzom pracować z nami, używać sprzętu tylko czekali na VIP-a. Z naszej grupy zeszło powietrze, wojskowi nie udostępnili sprzętu tylko pozwolili nam ryzykować zdrowie i życie by dobrze wypaść przed prawdopodobnie najwyższym przełożonym. Dodam że wracając o 18tej tym naszym odcinkiem 2km, byliśmy ostatnią grupą pracującą, reszta została odesłana i na ich miejsce zostali rozstawieni żołnierze, by kolumna oglądała ich przy pracy. Przez całe 5h ich tam nie było. Było to ewidentne "malowanie trawy na zielono". Chciałbym by ten list przeczytał ktoś z generałów i się zastanowił do jakiego stanu się doprowadziliście mentalnie, że odstawiacie takie szopki kosztem cywilów. PS. Potrzeba dużo prywatnego!! sprzętu budowlanego z operatorami, niestety wojskowy sprzęt mimo, że większy i mocniejszy, ma operatorów bez doświadczenia i ich praca była mało wydajna. "

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -22 (38)

  Ok, w dniu 18-08-2017 12:04:08 napisał:

  Maja cieszki sprzęt Brawo Dla Ministra

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 18 (36)

  Albatros, w dniu 18-08-2017 12:26:01 napisał:

  A gdzie nakielska Obrona Terytorialna/Strzelcy? Przecież piszą ze działają i szkolą się aby m.in pomagać ludności podczas klęsk żywiołowych

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 11 (21)

  Zenon, w dniu 18-08-2017 12:29:12 napisał:

  @Albatros - Wiesz jakby był bunt przeciwko władzy, to wtedy by się odnaleźli od razu... tak są w lesie pochowani, a że przez lasy przeszła nawałnica, nie mogą się wydostać, dlatego tak mocno liczą na cywilów.

  odpowiedz

  • 0 (14)

  Deredek, w dniu 18-08-2017 13:33:29 napisał:

  Tak właśnie działa tzw państwo teoretyczne a kraj przecież od dawna w ruinie jak mawia naszą premier

  odpowiedz

  • -5 (9)

  dhk, w dniu 18-08-2017 16:58:21 napisał:

  Tak zaczynają się wszystkie filmy o apokalipsie zombie

  odpowiedz

  • -8 (10)

  mgr, w dniu 18-08-2017 20:15:02 napisał:

  słyszałam że wojsko sprząta park synalkowi mojzesowicza w wawelnie to dopiero śmiech na sali

  odpowiedz

  • -2 (14)

  nakielanin, w dniu 18-08-2017 20:31:40 napisał:

  Brawo dla Pana Ministra że po tygodniu wysłał wojsko ... Wielkie dzięki ...Skoro wojsko ma ciężki sprzęt to powinni być np. w Chojnicach już w piątek w nocy... Brawo dla strażaków czy to zawodowych czy ochotniczych bo oni wszyscy wykonali i wykonują kawał dobrej roboty .. W piątek w nocy w deszczu w silnym wietrze byli tam gdzie ich potrzebowaliśmy . Jeszcze raz wielkie dzięki Panowie i Panie strażaki ;-)

  odpowiedz

  • -4 (8)

  mniam, w dniu 18-08-2017 21:24:16 napisał:

  Jak to było kiedyś ..? aha, proletariusze wszystkich krajów łączcie się .U nas to tylko sąsiad z sąsiadem idzie ramię w ramię w razie Z,jedyna formacja pomagająca im to Straż pożarna reszta to poukładani i posłuszni paniczowi M. No dalej pisanki pokażcie jak pomagacie innym,tak najeżdżacie na po-wców ale oni już nie rządzą zapomnieliście moherki?Jak to macie w zwyczaju potraficie tylko strzępić wasze jęzory i nic poza tym

  odpowiedz

  • -4 (14)

  śmielanin, w dniu 18-08-2017 21:32:58 napisał:

  większość z was na pewno głosowała na PIS. teraz przejrzeliście na oczy? w czasie rządów pis-u nigdy nie chodziło o dobro ogólne ale o władzę!!!!!!!!.w USA gwardia narodowa(obrona terytorialna) sam by się zgłosiłą do mpomocy

  odpowiedz

  • 0 (6)

  4918, w dniu 19-08-2017 08:58:50 napisał:

  a jak pomaga poszkodowanym Nakło nad Notecią? co robi NAPIERAŁA, gdzie on jest? kiedy poszczególne miejscowości mogą liczyć na powrót prądu?

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie świateł
Stół z blatem szklanym + krzesła
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
SZAFY PRZESUWNE
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Jadalnia / pokój dzienny
Meble systemowe Dąb Sonoma/ Biały Połysk
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)