Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

28 marca 2020

Wielkanoc będziemy obchodzić inaczej. Nie będzie tradycyjnej święconki

fot. archiwum

fot. archiwum

W ostatnim czasie było wiele informacji na temat przesunięcia Wielkanocy na wrzesień. Tak jednak# się nie stanie. W tym roku z powodu koronawirusa Wielkanoc będzie po prostu obchodzona inaczej.

Święta wielkanocne to najważniejsze święto chrześcijańskie. Wierni na całym świecie celebrują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święta te poprzedza 40-dniowy wielki post, w którym przygotowujemy się na powtórne przyjście Chrystusa. Przed samą Wielkanocą w kościołach rozpoczyna się tzw. Wielki Tydzień (od Niedzieli Palmowej), który jest zakończony Triduum Paschalnym (Wielkim Czwartkiem, Wielkim Piątkiem i Wielką Sobotą). W roku 2020 Wielkanoc przypada na 12 kwietnia.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne dotyczące sprawowania Triduum Paschalnego w miejscach dotkniętych epidemią:

- obchody Wielkiego Tygodnia odbywać się będą bez fizycznego udziału wiernych w kościołach. Księża mogą jednak celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego i prowadzić transmisje internetowe na żywo po to, aby osoby wierzące mogły włączyć się w modlitwę w swoich domach;

- msza w Wielki Czwartek odbędzie się bez udziału wiernych. Gest umycia nóg zostanie pominięty. Na zakończenie obchodów Wieczerzy Pańskiej pominięta zostanie również procesja, a Najświętszy Sakrament będzie przechowywany w tabernakulum;

- w Wielki Piątek duchowni będą celebrować Mękę Pańską, ale w modlitwie powszechnej Biskup diecezjalny powinien zadbać o ustanowienie szczególnej intencji za chorych, zmarłych oraz za osoby znajdujące się w sytuacji zagubienia;

- w wyniku dużego zagrożenia zakażeniem koronawirusem, tradycyjne święcenie pokarmów się nie odbędzie. Biskupi, w oparciu o Księgę Błogosławieństw, przygotowali obrzęd błogosławienia pokarmu przez wybranego członka rodziny;

- podczas Wigilii Paschalnej, przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie dużego ogniska i zastąpić to zapaleniem świecy. Następnie pomijając procesję należy przejść do Orędzia Wielkanocnego oraz Liturgii Słowa. W czasie Liturgii chrzcielnej należy odnowić przyrzeczenia chrzcielne, a następnie powinna odbyć się Liturgia Eucharystyczna.

W dekrecie napisano również o tym, że część obchodów związanych z Triduum Paschalnym może zostać przeniesiona na inny termin. Decyzją biskupa diecezjalnego mogą one zostać przeniesione np. na 14 i 15 września.

Oceń artykuł: 23 19

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Budowa hal
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)