Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

23 maja 2016

Warto poznawać swój język

fot. SP tur

fot. SP tur

Uczniowie SP Tur udowodnili, że nauka języka ojczystego odgrywa ważną rolę #w edukacji. Podkreślili, że to, w jaki sposób mówimy, wpływa na to, jak jesteśmy odbierani.

04.05.2016r. w SP Tur przebiegał pod hasłem „Dzień Biało – Czerwony, czyli Dzień Języka Ojczystego”. A motto przewodnie brzmiało: “A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą. / Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”. Tego dnia w szkole obowiązywał strój w kolorach flagi narodowej. Akcja została zorganizowana przez nauczycielkę języka polskiego Małgorzatę Badzińską i uczniów kółka teatralnego „Młode Talenty”. Była to okazja, by zwrócić uwagę w ogóle na język, na to jak mówimy, jak piszemy, co wiemy o swoim języku ojczystym.

Obchody tego dnia miały nie tylko promować nasz język ojczysty, ale przede wszystkim podkreślać znaczenie różnorodności językowej i kulturowej. Przeprowadzone działania związane z obchodami tego dnia w naszej szkole poprzedzone zostały szeregiem wielu działań, były to m.in.:

• Konkurs Pięknego Czytania o tytuł Mistrza Pięknego Czytania 2016 dla kl. 2-6, który odbył się 26.04.2016r.. Łącznie wzięło w nim udział 27 uczniów.
• Konkurs Szkolnej Poezji Uczniowskiej o Złote Pióro 2016, skierowany do chętnych z kl. IV – VI.
• Mistrz Pióra, czyli konkurs kaligrafii kl. I-III – 28.04.2016r. przeprowadzony przez nauczycielkę nauczania początkowego Agatę Guzek.

Z całą akcją związany był też kącik językowy, w którym uczniowie klas IV – VI mogli zmierzyć się z testem z gramatyki, literatury i ortografii o tytuł Mistrza Języka Polskiego 2016. Wielkim zainteresowaniem cieszył się stworzony na holu tzw. kącik gwary uczniowskiej – czyli wspólne sporządzanie słowniczka wyrazów, których najczęściej używają uczniowie (bezwzględnie unikano wulgaryzmów!). Zgromadzone efekty w postaci Słownika uczniowskiego będzie można podziwiać w bibliotece szkolnej już od czerwca. Pojawiły się też: wystawa poezji uczniowskiej, prezentacje zeszytów, gazetki tematyczne (ciekawostki dotyczące języka polskiego, aforyzmy, „łamańce językowe”). Na holach rozwieszono ciekawe plakaty związane z językiem polskim.

Dzięki akcji uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o swoim języku. Zwracano uwagę nie tylko na historię języka polskiego, dzieje polszczyzny, jej odmiany, ale również na rozwój współczesnego języka, w tym przede wszystkim na ciągłe przemiany i tzw. mody językowe. Podkreślano też dużą rolę zapożyczeń i silne oddziaływanie języka angielskiego. Poruszono problem wszechobecnego niedbalstwa językowego - mówienia szybko, nie bacząc na odpowiednią intonację, co - niestety - wpływa niekorzystnie na komunikację, na porozumiewanie się, co świetnie pokazały zaprezentowane podczas apelu szkolnego filmiki i radiowy spot kampanii. Uczniowie podkreślali, że warto poznawać swój język!

Podsumowanie akcji nastąpiło podczas apelu, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna. Uczestnicy kółka „Młode Talenty” przygotowali krótkie przedstawienie, które w ciekawy i zabawny sposób poruszało problem wyraźnej mowy. Taka inicjatywa jak ta pomaga nam dbać o nasz język, dlatego wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękuję.

A oto jak przedstawiają się wyniki przeprowadzonej akcji:
Konkurs kaligrafii przeprowadzony przez p. Agatę Guzek kl. 1-3:
• Tytuł Mistrz Pióra kl. 1 otrzymała: Natalia Tajkowska
• Tytuł Mistrz Pióra kl. 2 otrzymałą: Paula Bochat z kl. Iia
• Tytuł Mistrz Pióra kl. III otrzymała: Natalia Barnach

Konkursy pięknego czytania, poezji i znajomości języka ojczystego przeprowadzone przez p. M. Badzińską:

• Tytuł Mistrza Pięknego Czytania w kategorii kl. 2-3 przyznano:
 Natalii Barnach z kl. III i Weronice Meller z kl. IIa.
• Tytuł Mistrza Pięknego Czytania w kategorii kl. 4-6 zdobyła:
 Alicja Słoma z kl. IV.

W powyższym konkursie przyznano również wyróżnienia i przeprowadzono plebiscyt publiczności.
Kategoria kl. 2-3
 Wyróżnienie w kl. 2-3 zdobyły Marcelina Jarecka i Sandra Leśniewska z kl. III.
 Nagroda Publiczności przyznana została Gabrieli Dajnowskiej z kl. IIa.
Kategoria kl. 4-6
 Wyróżnienie otrzymała Zofia Wieza z kl. IV.
 Publiczność przyznała nagrodę Alicji Słomie z kl. IV.

• Tytuł Mistrza Języka Polskiego 2016 odebrała
 Malwina Leppert z kl. VIb.

• Złote Pióro w Konkursie Szkolnej Poezji Uczniowskiej zdobyli:
 Julia Walczak z kl. VIb i Mikołaj Czubek z kl. VIa.

Tego dnia wyróżnienie za szczególne osiągnięcia wręczono także uczniowi kl. VIa – Mikołajowi Falgowskiemu, który w r. szk. 2015/2016 został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Materiał: M. Badzińska

Oceń artykuł: 18 22

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)