Dziś mamy 18 kwietnia 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

24 maja 2018

W strojach ludowych, z gwarą w słowie i piosence. Maluszki pokazały, co potrafią

Fot: Jolanta Storzyńska

Fot: Jolanta Storzyńska

W piękny, słoneczny majowy dzień grupa Pałuczaczków z Samorządowego Przedszkola #nr 2 w Szubinie udała się ze swoim repertuarem przedstawiającym region Pałuk do Przedszkola nr 26 „Pod tęczowym parasolem” w Bydgoszczy.

Dzieci w swoich strojach ludowych z gwarą w słowie i piosence, ukazały pałuckie obrzędy wielkanocne. Maluszki przez cały występ odważnie propagowały folklor z przywoływkami dyngusowymi, które związane były z nadejściem wiosny. Chłopcy ze śpiewem zapowiadającym śmigus – dyngus, „na niby” polewali dziewczynki wodą z wiaderka. Dziewczyny natomiast w wierszu przedstawiały potrawy wielkanocne ze stołu wielkanocnego.

Dziękujemy pani Darii Fojutowskiej za zaproszenie i wspaniałą gościnę, a pani dyrektor Edycie Pawlisch – Zarzyckiej za wręczenie upominków, wcześniej przygotowanych przez rodziców.

Małe Pałuczaczki gościnność przedszkolaków z Bydgoszczy zapamiętają bardzo długo. Natomiast dzieci z przedszkola „Pod tęczowym parasolem” mogły usłyszeć niełatwą zresztą w wykonaniu maluszków gwarę pałucką i poznać w krótkim zarysie korzenie regionu Pałuk.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 22 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)