Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2014

W Żywym Muzeum Piernika

fot. ZSS Szubin

fot. ZSS Szubin

24 listopada 2014 roku grupa uczniów z ZSS w Szubinie, dzięki zaangażowaniu Pani Małgorzaty Grzeszczak i Pani Katarzyny Pietrzak, wybrała się na wycieczkę do Torunia, a dokładnie do Muzeum Żywego Piernika.

24 listopada 2014 roku grupa uczniów z ZSS w Szubinie, dzięki zaangażowaniu Pani Małgorzaty Grzeszczak i Pani Katarzyny Pietrzak, wybrała sie na wycieczkę do Torunia, a dokładnie do Muzeum Żywego Piernika.

Podczas wizyty w Muzeum w magiczny sposób przenieśliśmy się do XVI-wiecznej piernikarni. Po krótkim terminowaniu u mistrza piernikarskiego nabyliśmy historycznych uprawnień piernikarskich, zdobytych przy wyrobie pierników według najlepszych receptur sprzed pięciuset lat.

W czasie spotkania mogliśmy aktywnie uczestniczyć w procesie powstawania pierników – własnoręcznie przesiewając mąkę i dodając przypraw. Największą atrakcją i frajdą było samodzielne przygotowanie piernika, ułożenie go na foremce i wypiekanie. Z niecierpliwością czekaliśmy na nasze cudownie pachnące pierniczki.

Gdy już zakosztowaliśmy smaków i zapachów średniowiecznej piernikarni, zaproszono nas w świat mechanizacji, gdzie zobaczyliśmy, w jaki to sposób czyniono pierniki u progu wieku XX, ale i sami na owych maszynach mogliśmy spróbować naszych sił. Na koniec podziwialiśmy ozdabianie pierników kolorowym lukrem. Wycieczka udała nam się "przepysznie".

Materiał: Małgorzata Grzeszczak

Oceń artykuł: 6 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)