Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 kwietnia 2019

W Kujawsko-Pomorskim sezon rolniczy rusza pełną parą

fot. pow

fot. pow

W województwie kujawsko-pomorskim w rolnictwie pracuje ponad 100 tys. osób, a powierzchnia# użytków rolnych wynosi ponad milion hektarów – to piąta największa powierzchnia w kraju.

W kwietniu przyspiesza wegetacja, pojawiają się żółte kolory typowego dla regionu rzepaku, a rolnicy z niepokojem spoglądają w niebo, bo to czas burz, ulew i gradu.

W Kujawsko-Pomorskim rośnie świadomość ubezpieczeniowa, a blisko co piąty ubezpieczony rolnik korzysta ze środków z odszkodowania. 

Od rzepaku, przez tytoń, po trzodę chlewną

Kujawsko – Pomorskie to ważny rolniczo region kraju, nie tylko z powodu dużego areału uprawowego liczącego 1,030 mln ha, ale też dużej liczby zatrudnionych w tej dziedzinie gospodarki. Rolnictwem w województwie zajmuje się ponad 100 tys. osób (105 tys. w 2016 roku), a licząc z ich rodzinami z uprawy roli i hodowli żyje kilkaset tysięcy mieszkańców.

Charakterystyka typowych dla regionu kujawsko-pomorskiego upraw jest nieco inna niż dla całego kraju. Do najważniejszych upraw można zaliczyć takie jak: rzepak, pszenica, pszenżyto, buraki, kukurydza, warzywa korzeniowe, cebula, kapusta, warzywa liściaste czy warzywa strączkowe. W regionie uprawia się też tytoń, chmiel, soję, grykę czy proso. Jedne z największych w kraju jest pogłowie trzody chlewnej – ponad 115 na 100 ha użytków rolnych.

- Rolnictwo w województwie kujawsko-pomorskim ma nie tylko wieloletnie i bogate tradycje, ale pełni też ważną rolę w kreowaniu agrotrendów dla całego kraju. W Bydgoszczy działa przecież jedna z najbardziej prestiżowych uczelni rolnych w Polsce – uniwersytet, który kiedyś funkcjonował pod nazwą Akademia Techniczno-Rolnicza ma duży wpływ na agrogospodarkę, zresztą ja sam tam studiowałem i m.in. pod wpływem ATRu zająłem się zawodowo tematami związanymi z rolnictwem. Prezentacji najnowszej wiedzy z zakresu uprawy i hodowli służą także odbywające się w tym regionie kraju w maju renomowane targi w Mnikowie, w których wielokrotnie uczestniczyliśmy - mówi Stanisław Sokołowski – Wiceprezes Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych i ekspert ubezpieczeń rolnych.

W kwietniu na polach robi się żółto, na niebie granatowo

Kwiecień i maj to czas, kiedy w regionie przyspiesza wegetacja, zaczyna kwitnąć rzepak, a na polach robi się żółto. Z końcem kwietnia rolnicy kończą siać uprawy jare i z niepokojem spoglądają w niebo.

Nie bez powodu - w ubiegłym roku w drugiej połowie maja gwałtowne ulewy i burze z gradem przechodziły nad powiatami bydgoskim, tucholskim i świeckim. W niektórych miejscach w ciągu kilku dni spadło 30l/m2! Opady spowodowały kosztowne straty. Prace na polach utrudniały nie tylko obfite deszcze, ale i zastoiska wodne, zalania i podtopienia - niestety typowe dla tego regionu. To, „na spółkę” ze szkodnikami i niekorzystnymi warunkami przezimowania, w szególności niewystarczającą pokrywą śnieżną, doprowadziło do wymarznięcia i zniszczenia niemal 30% powierzchni upraw rzepaku w województwie. Podobnie było w 2017 roku - na początku maja, m.in. w gminie Chrostkowo gradobicie i ulewny deszcz zniszczyły drogi i budynki. Ucierpiały uprawy - pola z lucerną, rzepakiem, kukurydzą.

- Pierwsze przymrozki w województwie kujawsko-pomorskim zazwyczaj mają miejsce na przełomie kwietnia i maja, później w połowie maja (zimni ogrodnicy i zimna Zośka). Pojawiają się też zalania. Warto przypomnieć, że po wiosennych deszczach w zeszłym roku przyszły susze. Trudno sobie wyobrazić gorszy scenariusz dla osób prowadzących działalność rolniczą. Od lat wspieram działania edukujące rolników na temat zarządzania ryzykiem w gospodarstwie i możliwości zapobiegania ich skutkom dzięki ubezpieczeniom. Rolą i odpowiedzialnością ubezpieczycieli jest ochrona rolników poprzez właściwe zarządzanie ryzykiem. Mam tu na myśli dywersyfikację ryzyk, reasekurację, rozpoznawanie zagrożeń i przewidywanie ich czy eliminowanie ryzyk pewnych - mówi Stanisław Sokołowski – ekspert, który od 28 lat zajmuje się zawodowo ubezpieczeniami.

W woj. kujawsko -pomorskim polisy rolne z dopłatami są dostępne w 174 placówkach pocztowych

Obecnie w całym kraju trwa wiosenny sezon ubezpieczania upraw z dopłatami z budżetu państwa. Podobnie jak w roku ubiegłym dopłata realizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) może sięgać do 65% wartości umowy. W województwie kujawsko-pomorskim uprawnienia do sprzedaży ochrony dla rolników AGRO Ubezpieczenia posiada 428 osób w 174 placówkach, a dostępność polis znacznie poprawiła się w ostatnich latach.

Co roku wnioski o dopłaty bezpośrednie składa w całym kraju około 1 mln 300 tysięcy rolników. Tylko około 11% z nich ubezpiecza swoje uprawy, chociaż zgodnie z przepisami powinni to zrobić wszyscy w odniesieniu do 50% powierzchni gruntów. To mniej niż w wielu krajach Unii Europejskiej, ale u nas świadomość ubezpieczeniowa rośnie.

- Znam region kujawsko-pomorski bardzo dobrze, wiele lat tu mieszkałem, często tu bywam i muszę powiedzieć, że tutejsi rolnicy bardzo dobrze radzą sobie nie tylko z produkcją rolną, ale też z zarządzaniem ryzykiem związanym z warunkami pogodowymi, które przy takiej działalności są bardzo istotne. Wzrost plonów ogółem w 2017 roku w stosunku do 2016 r wyniósł w Kujawsko-Pomorskim 7,9%. W regionie wyraźnie rośnie świadomość ubezpieczeniowa, a blisko co piąty* ubezpieczony rolnik korzysta ze środków z odszkodowania. Coraz więcej gospodarujących zdaje sobie sprawę z korzyści posiadania ochrony w postaci polisy. My im w tym pomagamy. Pocztowe TUW (do którego należy marka AGRO Ubezpieczenia) jest uczestnikiem programów pilotażowych np. tych wykorzystujących nowe technologie. W niedalekiej perspektywie będziemy monitorować uprawy poprzez drony. Obecnie wprowadzamy nowe produkty dedykowane rolnikom - Stanisław Sokołowski – Wiceprezes PTUW.

*biorąc pod uwagę dane z sezonów ubezpieczeń upraw rolnych: jesienny 2017 oraz wiosenny 2018. Dane AGRO Ubezpieczenia

materiał: Katarzyna Dobosz-Rojewska

Oceń artykuł: 17 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa hal
Budowa magazynów
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)