Dziś mamy 25 maja 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

21 czerwca 2019

Uroczyste zakończenie nauki w klasie prawno – policyjnej

fot. pow

fot. pow

W szubińskim „ogólniaku” na mocy podpisanego porozumienia szkoły z Policją#, funkcjonuje klasa o profilu prawno – policyjnym. Na uroczystym zakończeniu roku szkolnego dla uczniów „policyjnej” klasy gościł zastępca komendanta miejscowego komisariatu kom. Michał Wawrzyniak.

W minioną środę (19.06.19) w szkołach uroczyście kończył się rok szkolny. Na uroczystości w I Liceum Ogólnokształcącym w Szubinie, gdzie na mocy porozumienia podpisanego z Policją funkcjonuje klasa prawno – policyjna, zaproszono kierownictwo miejscowego komisariatu.

W spotkaniu udział wziął Zastępca Komendanta Komisariatu, kom. Michał Wawrzyniak. Komendant rozdał uczniom policyjnej klasy dyplomy za mijający rok nauki, podziękował za zaangażowanie, współpracę z mundurowymi i życzył bezpiecznych i spokojnych wakacji.

Zajęcia w policyjnej klasie zostaną wznowione wraz z początkiem września.

materiał: podkom. Justyna Andrzejewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 5 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)