Dziś mamy 19 sierpnia 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

18 kwietnia 2019

Upływa termin na złożenie wniosku dla kobiet z rocznika ‘53

fot. arch

fot. arch

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina kobietom z rocznika 1953, że do 23 kwietnia mogą# złożyć wniosek o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury. Dotyczy to kobiet, które od decyzji ZUS nie odwoływały się do sądu.

Wyrokiem z 6 marca Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis, na podstawie, którego emerytury przyznawane po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego były pomniejszane o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze. Wyrok oznacza, że kobiety urodzone w 1953 roku mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania, a tym samym przeliczenie świadczenia już bez jego pomniejszania. Termin, w jakim należy złożyć skargę o wznowienie postępowania zależy od tego czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego przed sądem, czy też zakończyła się decyzją ZUS.

Wyrok TK dotyczy trzech grup kobiet. Po pierwsze są to panie, które od decyzji ZUS odwołały się do sądu i sprawa zakończyła się prawomocnym wyrokiem, po drugie  panie, które nie odwołały się od decyzji ZUS do sądu, a po trzecie kobiety, które nie przeszły jeszcze na emeryturę w wieku powszechnym. Dla każdej z tych grup jest inny tryb postępowania.

Kobiety z rocznika 1953, które nie odwołały się od decyzji ZUS do sądu, mogą wnieść skargę o wznowienie postępowania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Termin ten mija dokładnie 23 kwietnia 2019r. 

Po złożeniu skargi ZUS przeprowadzi postępowanie, którego efektem będzie uchylenie decyzji o przyznaniu emerytury, która była pomniejszona o tzw. konsumpcję. Następnie organ rentowy wyda decyzję bez pomniejszenia kwot wcześniejszych pobranych emerytur.

Natomiast panie, które od decyzji ZUS odwołały się do sądu i wydany został prawomocny wyrok, mogą żądać wznowienia postępowania sądowego. Skargę powinny złożyć w tym samym sądzie, w którym zapadł wyrok. Mają na to 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego tj. do 21 czerwca 2019 r.

Dobra wiadomość dla kobiet z rocznika 1953, które nie składały jeszcze wniosku o emeryturę z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego i cały czas pobierają wcześniejszą emeryturę. Mogą zrobić to teraz, a ZUS przeliczy świadczenie już bez jego pomniejszania.

Niestety część kobiet urodzonych w 1953r. nie będzie mogła skorzystać na tym wyroku.

ZUS nie będzie mógł przeliczyć świadczenia tym paniom, którym od doręczenia decyzji minęło już 5 lat. Przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego jasno wskazują, że mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego decyzji nie można uchylić po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia. W tym przypadku ZUS wyda decyzję odmowną, od której mamy prawo odwołać się do sądu – wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik ZUS w woj. kujawsko-pomorskim.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Botox zmarszczki lwie
Deska elewacyjna
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
Botox i kwas hialuronowy
Czytniki kodów kreskowych
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
0

Okres grzewczy coraz bliżej. Jak zadbać o modernizację źródła ciepła?

We wrześniu rozpoczyna się kolejny sezon grzewczy. Coraz chłodniejsze dni i # noce oznaczają konieczność uruchomienia centralnego ogrzewania w naszych domach.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

Wytwarzamy zbyt dużo CO2. Już możemy odczuć zmiany klimatu

Dwutlenek węgla (CO2) to jeden z gazów cieplarnianych, którego nadmierna emisja # przyczynia się do niepożądanych zmian klimatycznych na świecie.

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)