Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

23 maja 2016

Uczniowie SP Tur „odkrywali" Toruń

fot. SP Tur

fot. SP Tur

5.05.2016r. dla uczniów klasy IV i chętnych kolegów z klas V i VIb SP w Turze rozpoczął #się wczesnym rankiem. A powodem była zorganizowana przez wychowawczynię klasy IV – Małgorzatę Badzińską wycieczka krajoznawczo-turystyczna do Torunia. Opiekę nad uczniami sprawowała również pani pedagog – Katarzyna Krajewska.

Celem wycieczki oprócz zwiedzania Torunia były m.in.: edukacja zawodowa, kształtowanie właściwych postaw wobec pracy ludzkiej; wdrażanie do kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, środkach komunikacji, obiektach zabytkowych i świadome przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wycieczek.

Program wycieczki był bardzo bogaty i atrakcyjny. Toruń powitał uczniów piękną pogodą. Atrakcją, która zapoczątkowała zwiedzanie miasta był poranny spacer Bulwarem Filadelfijskim nad brzegiem Wisły.

Kolejnym punktem były odwiedziny w Żywym Muzeum Piernika, gdzie uczniowie brali udział w interaktywnym pokazie prowadzonym przez animatora Mistrza Piernikarskiego oraz Wiedźmę Korzenną, poznali rytuały związane z wypiekaniem pierników oraz własnoręcznie przygotowali ciasto i wypiekali własne pierniki. Tam też zwiedzili Manufakturę z XIX/ XXw., poznali tradycję wypieku toruńskich specjałów i zobaczyli oryginalne maszyny do wypieku piernika.

Następnie młodzi turyści z Turu udali się na Stare Miasto. Tam powitał ich m.in: Pomnik Mikołaja Kopernika. Słodką niespodzianką okazała się wizyta w kawiarni i pyszne lody.

Kolejnym miejscem było Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Zwiedzanie wystaw centrum nauki okazało się na tyle ciekawe, że zajęło aż trzy godziny.

Stamtąd uczniowie udali się do Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzali dziedziniec zamkowy, podziemia i tzw. gdanisko (rycerską toaletę zamkową). Ponadto zapoznali się z zaprezentowanymi ekspozycjami: między innymi: wystawą archeologiczną, warsztatem strycharskim, zbrojownią, makietą zamku, salą strachu.

Podczas zwiedzania duże wrażenie zrobił na uczniach także Teatr Baj Pomorski – teatr lalek, jeden z najciekawszych architektonicznie i najbardziej nowoczesnych budynków teatralnych w Polsce. Teatr z zewnątrz ma charakter magicznej szafy teatralnej, która dla uczniów okazała się być niezwykłym miejscem obcowania z tajemnicą sztuki i zarazem pięknem architektury zawartej w kompleksie Starego i Nowego Miasta.

Spacerując po mieście uczniowie podziwiali bramy i baszty oraz urokliwe kamienice Torunia. Pod wieczór, na koniec wycieczki wszyscy udali się do Domu Legend Toruńskich - jedynego takiego miejsca w Europie, połączenia interaktywnego muzeum i teatru. Było to bez wątpienia miejsce, które pozwoliło uczniom przenieść się w świat magicznych opowieści o Toruniu i jego historii. W zacnym wnętrzu średniowiecznej piwnicy poznano pradawne, tradycyjne, przekazywane słowem legendy toruńskie.

Owe cenne historie uczniowie poznawali na dwa sposoby: wsłuchując się w opowieści Strażników Domu Legend i przypatrując się licznym średniowiecznym narzędziom i krajobrazom oraz czynnie uczestnicząc w legendarnym teatrum. Opowiedziane legendy nie tylko uczyły, ale i rozweselały młodych turystów.

Pogoda dopisała, a uczniowie mieli wyśmienity humor. Wycieczkę uznajemy za udaną i już czekamy na następną, równie ciekawą.

Uczestnicy i organizatorki wycieczki serdecznie dziękują Radzie Rodziców za pomoc finansową w realizacji programu innowacji pedagogicznej "Zagraj w przyszłość. Poznawaj samego siebie i planuj własny rozwój”, którego wycieczka była elementem.

Materiał: M. B.

Oceń artykuł: 69 47

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)