Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

13 czerwca 2016

Uczestniczyli w „Wojskowej Zielonej Szkole”

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 7-10 czerwca br. uczniowie – kadeci klasy wojskowej ITL z Zespołu #Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. E. Chroboczka w Szubinie wspólnie z uczniami grup wojskowych klasy Ia i IIa z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy uczestniczyli w „Wojskowej Zielonej Szkole”, zorganizowanej przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, w ramach programu „Edukacja dla Bezpieczeństwa".

Wczesnym rankiem 7 czerwca zgodnie z programem udaliśmy się w trwającą kilka godzin podróż do Warszawy do Centrum Weterana Działań poza granicami Państwa, które było naszym pierwszym miejscem pobytu, rozpoczynającym to przedsięwzięcie. Zgodnie z założeniami Centrum Weterana pełni funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji, w szczególności prawnych i psychologicznych, w zakresie możliwości rozwiązania nurtujących ich problemów. Podczas prezentacji multimedialnej o udziale polskich żołnierzach w misjach zagranicznych, uczniowie w mundurach mieli okazję spotkać się i porozmawiać m.in. z Januszem Raczy, Weteranem - byłym żołnierzem rannym w walkach o Karbalę. W bitwie o City Hall wzięli udział żołnierze II zmiany, w kwietniu 2004 roku podczas islamskiego święta Aszura w Karbali w środkowym Iraku doszło do ataku irackich rebeliantów na ratusz miasta. W obronie City Hall stanęły pozbawione łączności z bazą polskie i bułgarskie oddziały, które przy braku żywności i amunicji prowadziły walkę o przetrwanie - i ratusza, i swoje własne. Na zakończenie pobytu delegacja uczniów złożyła znicze przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa znajdującym się przy Centrum Weterana. Po tej wizycie udaliśmy się do miejsca naszego zakwaterowania pełniącego rolę noclegu podczas tych 4 dni poza domem, do Hostelu na Wiśle w Centrum stolicy. Po obiedzie w części poza programowej w ramach relaksu udaliśmy się do Złotych Tarasów - kompleksu handlowo-biurowo-rozrywkowego.

W drugim dniu 8 czerwca podczas wizyty w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego uczestników WZS zapoznano, m.in. w Sali tradycji z historią i tradycjami 23. BLT, na placu musztry byliśmy świadkami i jednocześnie uczestnikami pokazu przeprowadzonego przez żołnierzy Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej z Warszawy na symulatorze dachowania, alkogooglach i symulatorze jazdy samochodem 3D. Natomiast na terenie lotniska (w hangarach) znajdującymi się samolotami Mig-29, umundurowaniem i wyposażeniem pilotów podczas wykonywania lotów, techniką składania spadochronów oraz fotelem wyrzucanym (katapultą). Ponadto swoje umiejętności zaprezentowali ratownicy z 2 Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej podległej pod 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego w Świdwinie, m.in. sprzęt, techniki ewakuacji rannych wraz z samolotem-śmigłowcem PZL W-3 Sokół. Spotkaliśmy się również z żołnierzem ze służby meteorologicznej pełniącym służbę w „Domku pilota”, który omówił rolę i zadania tej bardzo ważnej na lotnisku służby. Po przejeździe do kolejnego punktu drugiego dnia programu, do Oddziału Specjalnego i Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim młodzież zapoznała się ze specjalistycznym sprzętem oraz uzbrojeniem wykorzystywanym przez Żandarmerię Wojskową. Ważnym elementem pobytu była prezentacja w Sali tradycji. Po wizycie w Mińsku Mazowieckim kolejnym, przedostatnim etapem w tym dniu był Cmentarz Wojskowy na Powązkach, tam odwiedziliśmy grób patrona ZSP w Szubinie prof. Emila Chroboczka. Uczniowie pełnili wartę honorową, złożyli symboliczną różę oraz zapalili znicz, następnie minutą ciszy uczciliśmy pamięć tego wybitnego naukowca. Byliśmy również w miejscu gdzie znajduje się zbiorowy Pomnik poświęcony katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10.04.2010 roku. Miejsca te, niezwykłe dla każdego Polaka wprowadziły uczniów mundurowych w szczególny nastrój. Po kolacji ostatnim już w tym dniu „wyjściem” był wymarsz do bramy głównej Stadionu Narodowego, ze względu na lipcowy szczyt NATO od 1 czerwca br. obiekt dla zwiedzających jest wyłączony.

Dnia 9 czerwca udaliśmy się do Dęblina, gdzie pierwszym etapem było zwiedzanie ekspozycji Muzeum Sił Powietrznych, przedstawiający również rys historyczny polskiego lotnictwa wojskowego. Kolejnym była wizyta w Wyższej Szkole Sił Powietrznych, podczas której zostaliśmy zapoznaniz ofertą edukacyjną uczelni, następnie zwiedziliśmy bazę dydaktyczną Wydziału Lotnictwa -podstawową jednostką organizacyjną Uczelni, realizującą proces kształcenia studentów wojskowych i cywilnych oraz szkolenie kursowe kadry zawodowej na potrzeby Sił Zbrojnych oraz środowiska cywilnego. Pomimo zmęczenia znaleźliśmy po kolacji, już w godzinach wieczornych także czas na przejażdżkę metrem-nową linią oraz dotarcie pieszo poprzez Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście do Grobu Nieznanego Żołnierza (byliśmy świadkami zmiany żołnierzy pełniących służbę na posterunku honorowym przy Grobie), następnie Pałacu Prezydenckiego oraz na Plac Zamkowy. Stamtąd powróciliśmy do Hostelu. Była to niezwykła i niepowtarzalna okazja zapoznać się z klimatem, jak również wieczornym rytmem życia tej części Warszawy (Centrum).

10 czerwca w ostatnim dniu „Wojskowej Zielonej Szkoły” w siedzibie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej odbyło się podsumowanie i omówienie „Wojskowej Zielonej Szkoły”.Na zakończenie wszyscy jej uczestnicy wraz z nauczycielami – opiekunami wychowawczynią ITL p. Katarzyną Walkiewicz i mjr. rez. Jarosławem Odrobińskim (pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia) otrzymali pamiątkowe certyfikaty oraz materiały promujące Wojsko Polskie. My także wręczyliśmy Organizatorom, jak również osobom wspierającym drobne upominki promujące Powiat Nakielski i Szubin, w tym statuetkę „Przyjaciel Szkoły”. Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich, które okazały się nam bardzo przyjazne ze względu na bardzo duże zainteresowanie turystów, szczególnie tych z zagranicy uczniami w polskich mundurach. Kadeci niejednokrotnie byli proszeni do wspólnego zdjęcia. Już na zakończenie pobytu w Warszawie skierowaliśmy się do Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaliśmy zapoznani z jej historią oraz zbiorami (również i z tymi specjalnymi w klimatyzowanych pomieszczeniach). Po pożegnaniu z naszą „opiekunką” z WCEO p. Katarzyną Mazurek udaliśmy się w podróż powrotną, po kilku godzinach jazdy dotarliśmy szczęśliwie do domów.

Celem realizowanego przedsięwzięcia było kształtowanie postaw patriotycznych i obronnych młodzieży, pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego oraz zapoznanie z historią i tradycjami Wojska Polskiego. Zajęcia programowe w cyklu czterech dni przeprowadzone zostały: w Centrum Weterana Działań poza granicami Państwa, 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie. Zapewne na długo w pamięci uczniów-kadetów pozostanie to przedsięwzięcie, które możliwe było dzięki współpracy i pomocy p. prof. nadzw. dr hab.Aleksandry Skrabacz – Dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej, Pań Katarzyny Mazurek, Moniki Zielińskiej i Agnieszki Schütterly z WCEO oraz pozostałych osób funkcyjnych, które umożliwiły nam zapoznanie się z funkcjonowaniem wspomnianych Jednostek Wojskowych, Ośrodków, Instytucji Garnizonu Warszawa i Dęblina no i oczywiście wspierających wyjazd rodziców. Powyższe przedsięwzięcie odbyło się w ramach realizowanego projektu zajęć pozalekcyjnych w 2016 roku pt. „Patriotyzm jutra-rozwijanie proobronnych zachowań i umiejętności młodych ludzi. Gimnazjalisto, dołącz do działań uczniów klas wojskowych”. Zadanie dofinansowane przez Powiat Nakielski.

Serdecznie Dziękujemy !!!.

Materiał: mjr rez. Jarosław Odrobiński nauczyciel edukacji wojskowej

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)