Dziś mamy 16 lipca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

07 listopada 2018

Uczczono poległych bohaterów. Warta honorowa kadetów

fot. pow

fot. pow

Dnia 6.11.br., uczniowie-kadeci klas wojskowych II i IIITL na czele z ich dowódcami kpr. kadetem# Zuzanną Manikowską i super kadetem Pawłem Mellerem z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, w ramach zajęć z edukacji wojskowej odwiedzili wraz z nauczycielem mjr. rez. Jarosławem Odrobińskim miejsca szczególne dla każdego mieszkańca Szubina oraz Polaka.

. Po wymarszu w kolumnie dwójkowej ze szkoły, skierowaliśmy się na Cmentarzu parafialnym przy ul. Nakielskiej. Lekcję patriotyzmu zaczęliśmy przed Pomnikiem – Mogiłą Powstańców Wielkopolskich, miejsce upamiętnia powstańców, którzy zginęli za wolność tych ziem w styczniu 1919r. w czasie walk powstania. W asyście warty honorowej, po uczczeniu minutą ciszy pamięci poległych Powstańców delegacja uczniów kadetów złożyła na Pomniku symboliczny znicz. Po tej części ceremonialnej „mundurowi” uczniowie zostali zapoznani z rysem historycznym tego wyjątkowego i szczególnego miejsca, wspominając także o grobie powstańca Jerzego Kwaska, uczestnika boju o Szubin w 1919r. i wojny polsko-bolszewickiej. 

Kolejnym etapem naszej edukacji historyczno-ceremonialnej na cmentarzu była kwatera żołnierzy Wojska Polskiego, poległych we wrześniu 1939r. Jest to pięć mogił: ppor. Wincentego Górskiego (zginął 20 września 1939r. w obronie miasta Szubin), Piotra Błachuty (żołnierz kampanii wrześniowej, zmarł 21 marca 1940r., na skutek zadanych mu tortur), Jana Romańczuka (jeniec wojenny, zmarł 21 marca 1940r. na skutek zadanych tortur), Jana Kowalskiego (jeńca wojennego, zmarł 24 marca 1940r. na skutek zadanych mu tortur) oraz grób nieznanego żołnierza. W 1940r. utworzono w Szubinie obóz dla podoficerów, polskich jeńców wojennych z czasów kampanii wrześniowej 1939 r. - Stalag 64. W lipcu 1940r. część z nich zwolniono do domów, a pozostałych wysłano na roboty do Rzeszy. Jak twierdzą naoczni świadkowie straż obozowa traktowała swoich podopiecznych bardzo brutalnie. Wielu z nich zostało bezpośrednio zamordowanych lub też zmarło na skutek tortur zadanych w obozie. Podobnie jak przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, w asyście warty honorowej przy mogiłach przedstawiciele klas złożyli znicz. Ostatnim etapem pobytu na Cmentarzu był Pomnik - Mogiła Zbiorowa Ofiar Zbrodni Hitlerowskich. Pomnik i mogiła zbiorowa ofiar zbrodni hitlerowskich dokonanych w latach 1939-1945. W obecności uczniów „mundurowych” na posterunku honorowym, po uczczeniu minutą ciszy pamięci poległych złożono kolejny symboliczny znicz. Po tych częściach ceremonialnych przed każdym z tych miejsc uczniowie zostali zapoznani z ich historią i nazwiskami bohaterów. Po chwilach zadumy na tym zakończyliśmy tę „żywą” lekcję patriotyzmu i pamięci o naszych przodkach, którzy Polegli w walce o wolną i niepodległą Polskę.

Zarówno skupienie uczniów kadetów, ich godna postawa, czas związany ze Świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, zbliżająca się 100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości, symbole i treści historyczne oraz nazwiska znajdujące się na Pomnikach, jak również duże emocje po pobycie w tych wyjątkowych dla Szubina miejscach zapewne na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów.

Dodatkowo w dniu 1 listopada delegacja uczniów kadetów klasy wojskowej ITL na czele z jej dowódcą kadetem Jakubem Królem pełniła, z własnej inicjatywy wartę honorową przy mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, poległych we wrześniu 1939r. Wartę uzupełniali kadeci Martyna Borowicka i Aleksander Holec.

Przy opracowaniu powyższej notatki wykorzystano materiał znajdujący się na stronie internetowej Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie - www.muzeum.szubin.net „Miejsca Pamięci Narodowej”.

Materiał: A. Jaśkowiak

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 5 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Aktywność ekonomiczna ludności. Przeprowadzono badania

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, w porównaniu z IV kwartałem 2018 r., liczba # pracujących i bezrobotnych zmniejszyła się. Wpłynęło to na spadek wskaźnika zatrudnienia oraz stopy bezrobocia. W tym czasie przybyło natomiast osób biernych zawodowo. To z kolei przełożyło się to na spadek współczynnika aktywności zawodowej.

(czytaj więcej)