Dziś mamy 27 stycznia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

08 listopada 2019

Uczczenie Święta Niepodległości. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy

fot. A. Marchlewska

fot. A. Marchlewska

8 listopada o godzinie 11.11 uczniowie I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w # Szubinie odśpiewali wszystkie zwrotki polskiego hymnu narodowego – Mazurka Dąbrowskiego.

Ta szczególna inicjatywa została zorganizowana przez Ministerstwa Edukacji, które zaproponowało odśpiewanie hymnu we wszystkich szkołach w Polsce.

Wydarzeniu towarzyszyły apele patriotyczne, których celem było krzewienie uczuć patriotycznych. Mazurek Dąbrowskiego jest hymnem Polski od 1927 roku.

Napisany został przez Józefa Wybickiego w 1797 roku w Reggio Emilia we Włoszech i tam też po raz pierwszy go odśpiewano. Muzyka towarzysząca pieśni nawiązuje do utworów polskich i jest anonimowa.

materiał: A. Marchlewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)