Dziś mamy 2 czerwca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

17 maja 2020

Turniej w afrykańskim Sudanie. Goście z Polski stali się ciekawostką imprezy

Prezes KPZSzach Jarosław Wiśniewski (NOK Nakło) i Piotr Szybowicz (I LO Szubin) wystąpili #w turnieju szachowym Koltanowski Tournament Lichess w afrykańskim Sudanie.

Zawody zorganizował klub Sudan - Ahmed Suliman, Babiker Suliman i Omar Alzain. Grano od godziny 00.00, tempem 1+10, na dystansie 9 rund przy wykorzystaniu systemu szwajcarskiego. Każde z tych afrykańskich przedsięwzięć ma w tytule nazwiska arcymistrzów królewskiej gry. George Koltanowski (1903-2000) był urodzonym w Belgii, amerykańskim szachistą oraz pisarzem. Arcymistrz ustanowił w 1960 roku rekord w grze na ślepo. Z zasłoniętymi oczami, grał z pamięci z 56 graczami jednocześnie, mając na ruch 10 sekund. Koltanowski wygrał 50 partii i 6 zremisował. Osiągnięcie zostało zapisane w Księdze Rekordów Guinnessa. Z analizy listy rankingowej Światowej Federacji Szachowej  wynika, iż pierwsza setka szachistów Sudanu znajduje się w przedziale rankingowym 1680-2219. W kraju jest aktywnych 5 mistrzów FIDE i 3 międzynarodowych kandydatów na mistrza. Oczywiście w porównaniu z krajami europejskimi wygląda to dość skromnie.

Goście z Polski stali się ciekawostką imprezy. I miejsce wywalczył Piotr Szybowicz (I LO Szubin) - 7,5/9, II miejsce zdobył Eltahir Elawad z Chartumu w Sudanie - 6,5/9, a na III miejscu uplasował się Jarosław Wiśniewski (NOK Nakło) - 5,5/9. W zawodach oprócz dwóch przedstawicieli powiatu nakielskiego startowali szachiści Sudanu i Sudanu Południowego oraz jeden zawodnik Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Materiał: PS

Oceń artykuł: 8 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Emeryt, w dniu 17-05-2020 14:39:03 napisał:

    Gratulacje dla naszych szachistów. Pozdrawiam

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Meble na wymiar: szafy przesuwne
Meble kuchenne
Narożnik z funkcją spania, 6 kolorów do wyboru
Meble kuchenne
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
39PLN od 15zł/mcPLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)