Dziś mamy 28 lutego 2020, piątek, imieniny obchodzą:

10 marca 2015

Turniej strzelecki dla dziewcząt

fot. ZSP Szubin

fot. ZSP Szubin

9 marca z okazji Dnia Kobiet SKS Kaliber ZSP w Szubinie zorganizował Szkolny Turniej Strzelecki dla dziewcząt. W turnieju wzięły udział klasy: I technikum, IIa z ZSZ, III i IV technikum.

Nie wszystkie dziewczęta samodzielnie podeszły do konkursu - nie obyło się bez pomocy kolegów z klasy. Dziewczęta oddały 8 strzałów, z czego 5 najlepszych było liczonych.

Wyniki klasyfikacji grupwej:

I miejsce - klasa IIa ZSZ - 124 punkty
II miejsce - klasa III technikum - 122 punkty
III miejsce - klasa I technikum - 111 punktów
IV miejsce - klasa IV technikum - 79 punktów

Klasyfikacja indywdualna:

I miejsce - Monika Kowalska - klasa IIa ZSZ - 48 punktów
II miejsce - Klaudia Solak - klasa III technikum - 47 punktów
III miejsce - Julita Grodzińska - klasa IV technikum - 43 punkty
IV miejsce - Angelika Mierzejewska - klasa III technikum - 41 punktów
V miejsce - Sara Alwin - klasa IIa ZSZ - 40 punktów
VI miejsce - Angelika Sztyma I technikum - 37 punktów
VI miejsce - Michalina Olejniczak I technikum - 37 punktów
VI miejsce - Sandra Kasprzak I technikum - 37 punktów

Materiał: ZSP Szubin

Oceń artykuł: 38 46

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Higiena w kuchni to coś więcej niż czyste ręce. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

O higienie przygotowania i spożywania posiłków uczymy się już od najmłodszych lat. #Czyste ręce, dokładnie umyte warzywa i owoce, sprawdzanie daty przydatności do spożycia – to podstawowe zasady higieny w kuchni. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Dietetyk podpowiada, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas przygotowania i spożywania posiłków.

(czytaj więcej)
0

Jak przechowywać owoce i warzywa? Koniecznie poznaj 5 zasad

Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś przesadzić z ilością zakupów spożywczych, a w efekcie #wyrzucić część jedzenia do kosza. Statystyki mówią, że pozbywamy się jedzenia zwykle z powodu jego zepsucia, a trzecią co do wielkości grupą produktów najczęściej trafiających na śmietnik są – po pieczywie i wędlinach – świeże owoce Tymczasem istnieje prosty i tani sposób na przedłużenie trwałości owoców i warzyw: właściwe przechowywanie. Poznajmy 5 zasad, które pomogą nam dłużej cieszyć się ich smakiem i świeżością.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)