Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

03 czerwca 2019

Turniej Szachowy. Na 720-lecie Nadania Praw Miejskich Nakła nad Notecią

fot.pow

fot.pow

Sobota 02 czerwca 2019 roku w Nakle nad Notecią przebiegała pod znakiem wielu wydarzeń kulturalnych# i sportowych. Mieliśmy mianowicie wielką imprezę tenisową dla dzieci z Okazji Dnia Dziecka, organizowaną na sześciu kortach przez Szkołę Tenisa „ZGODA” pod przewodnictwem Piotra Zwolińskiego.

Rodzynkiem dla fanów dobrego jadła był Jarmark Kulinarny Św. Wawrzyńca odbywający się wzdłuż ulicy Powstańców Wielkopolskich. Kto był dzisiaj w tym barwnym i gwarnym miejscu Nakła nad Notecią, ten mógł skosztować wielu pyszności oraz kupić płody rękodzieła Nakła nad Notecią i okolic. Kto z Państwa kojarzy zakręconego gościa na punkcie szachów o nazwisku Wiśniewski, pochodzącego z Nakła nad Notecią, ten wie, o czym dalej będę pisał. Kusi mnie jednak, aby się pożalić, ile to musiałem zapłacić za szaszłyk i bigos, ale skupię się na pozytywnym przekazie, bo potrawka z ryżem była smaczniejsza i za znacznie bardziej przystępną cenę.

W tym słonecznym dniu, w pobliskim Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle Nad Notecią odbyły się dwa turnieje szachowe. Pierwszy to zgłoszony do oceny rankingowej FIDE Turniej z Okazji 720-lecia Nadania Praw Miejskich Nakła nad Notecią oraz Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Juniorów w Szachach Błyskawicznych. Dzięki gościnności wspomnianego Liceum z Panem Dyrektorem Pawłem Darulem na czele oraz wsparciu Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle nad Notecią i pomocy Anny Mrozek – udało się zorganizować i przeprowadzić te zawody na bardzo wysokim poziomie. Dla porządku dodam, że organizatorami zmagań był Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy (a w zasadzie jego Prezes) oraz wspomniany ZOOiR.

Nieszczęściem jednak całego przedsięwzięcia był fakt, że w ten weekend w naszym województwie, odbywało się równolegle kilka innych imprez szachowych, więc nakielska frekwencja była niższa niż zakładano. Nie mam żalu, że Bydgoszcz grała w Bydgoszczy, a Toruń w Czernikowie, jednak brak zawodników z Mroczy, Szubina (poza drobnym wyjątkiem), Kcyni czy Sadek, już nieco smuci. Ci szachiści, którzy jednak do Nakła dojechali, z pewnością nie pożałowali.

W Turnieju OPEN zagrało łącznie 20 zawodników z takich miejscowości jak Bydgoszcz, Świecie, Łochowo, Kielce, Aleksandrów Kujawski, Włocławek, Trzemeszno, Konin, Kraków i oczywiście Nakło nad Notecią. Szachiści grali na dystansie 7 rund z czasem 12 minut + 3 sekundy za ruch dla zawodnika. Dość pewnie sytuacje kontrolował Mateusz Budnik z KSz Gambit Świecie, posiadający najwyższy ranking w zawodach, który ostatecznie wygrał, oddając dwa remisy i pozostałe partie wygrał. Na drugim miejscu wylądował Leszek Bakalarz (KSz Hetman Kielce), a podium uzupełnił junior UKS Smecz Konin – Antoni Paprocki (lat 15). Honor nakielskich szachów uratowali Hubert Gabryszewski (IV miejsce) i Jacek Michalak (V miejsce). Najlepszą kobietą została Weronika Wiśniewska, ucząca się na co dzień w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią  … prywatnie … córka sędziego, broniąca barw NOK Nakło i Teamu Wiśniewskich.

Ogień leciał w partiach rozgrywanych przez młodych szachistów w ramach Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach Błyskawicznych. Młodzież grała w jednej grupie na dystansie 9 rund z czasem 5 minut + 3 sekundy za wykonane posunięcie. Mieliśmy tutaj gamę wiekową od 7 lat wzwyż, z takich miejscowości jak Bydgoszcz, Włocławek, Nakło nad Notecią, Łochowo, Karnowo, Włóki. Klasyfikacja końcowa obejmowała jednak juniorów do lat 10, 13 i 16, osobno wśród dziewcząt i chłopców. Niemal wszyscy grający zawodnicy otrzymali specjalnie przygotowane puchary i dyplomy. Nikt nie wyjechał bez nagrody czy upominku, dzięki wsparciu Gminy Nakło nad Notecią, Kujawsko-Pomorskiemu Związkowi Szachowemu, Zespołowi Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle nad Notecią oraz Piekarni Karolczak z Nakła nad Notecią. A oto listy triumfatorów w poszczególnych kategoriach:

 Dziewczęta do lat 10:
1. Urbańska Ada – PKS Wiatrak Bydgoszcz.
2. Kilichowska Kornelia – PKS Wiatrak Bydgoszcz.
3. Kapuścińska Natalia – Włocławek.
4. Witkowska Marta – PKS Wiatrak Bydgoszcz.

Dziewczęta do lat 13:
1. Zaderecka Maria – PKS Wiatrak Bydgoszcz.

Dziewczęta do lat 16:
1. Górny Maria – UKS MDK Nr 5 Bydgoszcz.
2. Kroczka Jagoda – UKS MDK Nr 1 Hetman Bydgoszcz.

Chłopcy do lat 10:
1. Ligowski Konrad – Bydgoszcz.
2. Grochowski Ignacy – PKS Wiatrak Bydgoszcz.

Chłopcy do lat 13:
1. Przybylski Bartosz – PKS Wiatrak Bydgoszcz.
2. Paprocki Franciszek – Włóki.
3. Bartosz Górecki – NOK Nakło.
4. Ziomek Mateusz – Bydgoszcz.
5. Górski Gracjan – NOK Nakło.

Turniej z Okazji 720-lecia Nadania Praw Miejskich Nakła nad Notecią - mężczyźni:
1. Budnik Mateusz – KSz Gambit Świecie – 6 pkt. / 7 możliwych.
2. Leszek Bakalarz – KSz Hetman Kielce – 6 pkt.
3. Paprocki Antoni – UKS Smecz Konin – 5 pkt.
4. Gabryszewski Hubert – NOK Nakło – 4,5 pkt.
5. Michalak Jacek – NOK Nakło – 4,5 pkt.
6. Jastrzębski Tomasz – KSz Gambit Świecie – 4,5 pkt.
7. Górecki Adam – Aleksandrów Kujawski – 4 pkt.
8. Szmidt Przemysław – KSz Gambit Świecie – 4 pkt.
9. Paprocki Stanisław – Gens Una Sumus Kraków – 4 pkt.
10. Górny Jacek – BKS Chemik Bydgoszcz – 3,5 pkt.
11. Jaźwiecki Mariusz – KSz Gambit Świecie – 3 pkt.
12. Majdan Zygmunt – Szkocja – 3 pkt.
13. Kapuściński Andrzej – Włocławek – 3 pkt.
14. Michalak Krzysztof – NOK Nakło – 3 pkt.
15. Kołomyjec Jerzy – Bydgoszcz – 3 pkt. (najstarszy uczestnik).
16. Kowalski Waldemar – Trzemeszno – 3 pkt.
17. Zdralek Hubert – Szubin – 2 pkt.
18. Prus Krzysztof – Trzemeszno – 2 pkt.

Turniej z Okazji 720-lecia Nadania Praw Miejskich Nakła nad Notecią - kobiety:
1. Wiśniewska Weronika – NOK Nakło.
2. Krupecka – Bakalarz Danuta – BKS Chemik Bydgoszcz.

materiał: Jarosław Wiśniewski

 

 

 

Oceń artykuł: 6 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Mikrodermabrazja
Rolery - mezoterapia skóry
Stół z blatem szklanym + krzesła
Remonty mieszkań
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Skup i sprzedaż części
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)