Dziś mamy 22 stycznia 2018, poniedziałek, imieniny obchodzą:
11 stycznia 2018

Trwają prace w zabytkowych kościołach. Będą atrakcją dla turystów

Parafia w Szaradowie fot. T. Markowski

Parafia w Szaradowie fot. T. Markowski

W zabytkowych kościołach powiatu nakielskiego: w Ślesinie i Szaradowie trwają #prace konserwatorskie dofinansowane z budżetu Unii Europejskiej.

Ratunek dla zabytków

Dzieła wykonane z drewna są efektem ludzkiej pracy i talentu. Większość z nich powstała w wiekach XVII - XIX i świadczą  w głównej mierze o religijności, czasami również o ambicji i aspiracjach ich fundatorów. Niektóre z nich to unikatowe na europejską skalę dzieła sztuki. Drewniane zabytki są niezwykle kruche i wymagają pilnych prac konserwatorskich. Ich wrogiem jest nie tylko upływ czasu, ale również szkodniki żywiące się drewnem (ksylofagi).

Pracom konserwatorskim objęte są:

 • w Ślesinie ołtarz główny z obrazami, ołtarze boczne z obrazami, aplikacja z belki tęczowej, feretron z obrazami św. Katarzyny i św. Brygidy, ambona, chrzcielnica, paschał, prospekt organowy, klęcznik, komplet ław, konfesjonały, stalle, szafa zakrystyjna, dach kościoła. Dodatkowo zainstalowany zostanie system grzewczy.  
 • w Szaradowie  ołtarz główny, ołtarze boczne, prospekt organowy, tron celebransa, chrzcielnica.

Atrakcje dla turysty

Działania w Ślesinie i Szaradowie są częścią większego projektu obejmującego zabytkowe kościoły Diecezji Bydgoskiej. Zakłada on nie tylko konserwację drewnianych obiektów, ale także ich udostępnienie turystom. Działania promocyjne i informacyjne rozpisane zostały na dwa lata. W ramach projektu powstanie bezpłatna ulotka i przewodnik, funkcjonować będzie strona internetowa i aplikacja na urządzenia mobilne (wszystkie materiały w polskiej i angielskiej wersji językowej). Wnętrza kościołów będzie można zwiedzać wirtualnie.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej, Gminy Nakło i Powiatu Nakielskiego

Projekt „Ochrona oraz zwiększenie wartości dziedzictwa kulturowego obszaru Diecezji Bydgoskiej – rewaloryzacja i konserwacja drewnianych zabytków” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej (całkowita wartość projektu wyniosła 15 724 200,43 PLN, w tym dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko: 13 365 570,36 PLN). Fundusze na realizację projektu w Ślesinie przekazała także Gmina Nakło, a w Szaradowie Powiat Nakielski. Beneficjentem projektu jest Diecezja Bydgoska. Prace realizowane są łącznie w 13 kościołach.

Materiał: Bartosz Małolepszy

Parafia w Szaradowie prospekt przed renowacją Parafia w Szaradowie prospekt przed renowacją

Wnętrze kościoła w Ślesinie Wnętrze kościoła w Ślesinie

Oceń artykuł: 21 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 8 (12)

  Krzysztof Kroczka, w dniu 11-01-2018 12:09:30 napisał:

  W Kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Szaradowie został już zainstalowany najważniejszy fragment Ołtarza Głównego. Szkoda, iż pod artykułem nie ma jego fotografii - po renowacji jest po prostu piękny.

  odpowiedz

  • 8 (12)

  parafianin, w dniu 11-01-2018 12:16:27 napisał:

  Kościół w Szaradowie pięknieje z miesiąca na miesiąc. Jest jeszcze mnóstwo prac do wykonania ale proboszcz jako inicjator tych działań przy wsparciu parafian i ludzi dobrej woli działa bardzo wiele.

  odpowiedz

  • 8 (12)

  parafianin2, w dniu 11-01-2018 12:43:00 napisał:

  Jesteśmy wdzięczni księdzu proboszczowi za szereg zrealizowanych inwestycji w naszej parafii. Ks. Paweł jest dobrym duszpasterzem - "do tańca i do różańca" , świetnym menadżerem... nasz kościół jest na miarę XXI wieku. Dziękujemy Księdzu i życzymy dużo zdrowia, wytrwałości....

  odpowiedz

  • 5 (5)

  zachwycony, w dniu 11-01-2018 22:28:19 napisał:

  Kosciół szaradowski pięknieje w oczach. Proboszcz dba o wiernych: toaleta, ogrzewanie podłogowe.... przepiękny ołtarz, a teraz w okresie świątecznym ruchoma szopka... Zapraszamy serdecznie...

  odpowiedz

  • -1 (3)

  Wioleta , w dniu 13-01-2018 21:40:15 napisał:

  Gupi ksioc

  odpowiedz

  • -2 (2)

  bacha, w dniu 13-01-2018 22:25:43 napisał:

  gupi pisze się glupi a ksiac pisze się ksiądz bardzo proste wyrazy bez komentarza

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Masaż leczniczy
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Nowoczesne zabiegi laserowe
Budowa magazynów
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
0

Piękna na mikołajki – oczaruj go swoim wyglądem!

Mikołajki to przede wszystkim dzień obdarowywania najbliższych podarunkami. Możesz jednak sprawić, by ukochany zapamiętał ten moment na dłużej za sprawą Twojego niebanalnego wizerunku. Zadbaj o odpowiednią stylizację oraz piękny makijaż!

(czytaj więcej)
0

Jest śnieg, więc lepimy bałwana! Czekamy na zdjęcia zimowych stworów

Chociaż wiele osób narzeka na zimę i związane z nią utrudnienia, to jednak ta pora roku ma #także swoje plusy. Zabawa na śniegu to szczególnie duża frajda dla dzieci. Gdy za oknem robi się biało, najmłodsi ochoczo wychodzą na dwór.

(czytaj więcej)
0

Świąteczne bony podarunkowe do Studia Urody Lidii Gwóźdź

Nie masz pomysłu na prezent dla kogoś bliskiego? Nasz salon proponuje zakup specjalnego zaproszenia za dowolną kwotę, na usługi w naszym gabinecie.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)