Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

31 lipca 2015

Trudna droga do odszkodowania

fot. PP

fot. PP

Elektryfikacja wsi sprzed ponad półwiecza, konieczna, powszechna i potrzebna, ma swój minus.#To poustawiane na polach słupy energetyczne.

Dla rolników to wielka przeszkoda. Bowiem nie mogą oni w pełni korzystać z posiadanego areału. Jak wiadomo, za poprzedniego ustroju mało kto się przejmował prawami rolników jeśli chodzi o tę kwestię. Slupy po prostu stawiano.

W tzw. nowej Polsce niewiele się zmieniło. Najpierw powstawały specjalne kancelarie prawne, które rolnikom miały pomóc. Niewiele zdziałały. Rząd miał napisać tak zwaną ustawę korytarzową. Miała ona definitywnie uregulować całość spraw „perystylowych” – energii, gazu czy dróg. Prawa póki co nie ma.

Jednak rolnicy w walce o swoje prawa nie stoją na z góry przegranej pozycji. – Tak naprawdę kwestię przesyłu np. energii elektrycznej przez dane pole i odszkodowania za postawione tam słupy podlegają przepisom art. 3052 par. 2 Kodeksu Cywilnego (KC) (ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem) oraz art. 225 i art. 224 par. 2 KC w związku z art. 352 oraz art. 230 K.C. (wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości do czasu ustanowienia służebności przesyłu) – informuje Tadeusz Jakubek, rolnik spod Nakła. Gospodarz od kilku lat prowadzi batalię z energetyką związaną z tym, iż nie dość, iż na terenie jego działki znajduje się infrastruktura energetyczna, to jeszcze planowano ją rozbudować. Oczywiście wszystko za „dziękuje”. – Od 3 sierpnia 2008 roku istnieją stosowne przepisy prawne. I od tamtego czasu sprawa służebności przesyłu oraz istniejącej infrastruktury na moich działkach nie jest uregulowana – podkreśla.

Prawo pozwala na to, by na prywatnych gruntach instalować i bezumownie korzystać z infrastruktury niezbędnej do cyt. „prawidłowego funkcjonowania państwa”. Ale, co w swoim wniosku skierowanym do energetyki zaakcentował właściciel gruntu, ma on prawo domagania się odszkodowania za korzystanie przez spółkę z tzw. pasa energetycznego. Jest to powierzchnia gruntu wyłączona z użytkowania. Może się ona wahać od 3 do 15 metrów.

– Nie ma co czekać zbyt długo ze złożeniem odpowiednich wniosków – przestrzega Tadeusz Jakubek. – Może się okazać, że przedsiębiorstwo przesyłowe może nabyć prawo do nieodpłatnego korzystania z cudzych gruntów. Przez zasiedzenie. Jest to okres 30 lat, w przypadku, gdy właściciel nie wystąpił z odpowiednim wnioskiem – dodaje. Jak nam wiadomo, na terenie naszego województwa - dzięki takiej wykładni prawa - wielu rolników straciło prawo do jakichkolwiek odszkodowań.

Walka o odszkodowania do najłatwiejszych nie należy. Może być konieczna pomoc prawnika. Po taką można zgłosić się np. do Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Oceń artykuł: 109 38

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (4)

    Mirko, w dniu 31-07-2015 18:47:39 napisał:

    No właśnie 30 lat minęło - to następuje zasiedzenie, a nie którzy o tym zapominają. Poza tym ludzie są lekkomyślni bo prąd chcą mieć, a przecież linia jakoś musi przechodzić? Może chodzi tu o samo wyłudzenia pieniędzy, ale to już inna sprawa...

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -3 (5)

    STAN, w dniu 31-07-2015 21:35:46 napisał:

    temu co słupy przeszkadzają dać kase ale obowiązkowo pozbawić prądu.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    a, w dniu 01-08-2015 22:19:06 napisał:

    matka przynieś nr konta bo bydzie łodszkodowanie bes roboty

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)