Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

28 października 2014
XXII Bieg Sztafetowy Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki

Szubinianie upamiętnili męczennika

fot. Piotr Krzywdziński

fot. Piotr Krzywdziński

26 października w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy o godz. 9.00 mszą św. rozpoczął się XXII Bieg Sztafetowy Męczeńskiej Drogi Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki.

Mszę świętą odprawił proboszcz parafii w asyście księży którzy wzięli udział w biegu sztafetowym. Po mszy przed kościołem przy kamieniu upamiętniającym ks. Jerzego Popiełuszki przywitał wszystkich uczestników biegu przewodniczący Solidarności Regionu Bydgoskiego. Po przywitaniu delegacje sztafet złożyły wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Starterem do pierwszej zmiany sztafetowej był proboszcz ks. prałat tej że parafii. W biegu tym wystartowało 21 sztafet z miejscowości: Ostrowa Wlkp., Poznania, Solca Kujawskiego, Inowrocławia, Bydgoszczy, Bytowa, Chojnic w tym Parafia Św. Andrzeja Boboli w Szubinie, Parafia Św. Wita ze Słupów, Ognisko TKKF Instalator-Pelikan w Szubinie, Uczniowski Klub Biegacza w Szubinie oraz KB Żnin.

W tym roku ze względów finansowych trasa biegu została  skrócona. Sztafety dobiegły do Górska do obelisku gdzie ksiądz ze Słupów odmówił dziesiątkę różańca. Przy krzyżu w Górsku wszyscy uczestnicy ubrali białe koszulki które otrzymali od organizatora gdzie wspólnie przebiegli do Sanktuarium w Górsku. Wszystkie sztafety otrzymały pamiątkowe puchary, a każdy z uczestników dostał pamiątkowy medal.

Na zakończenie wszyscy zjedli wspólny obiad który przygotował i wydawał Hotel Martina ze Żnina. 

Materiał: Piotr Krzywdziński

Oceń artykuł: 130 182

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)