Szkodliwe treści w internecie. Jak chronić najmłodszych?
fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Ministerstwo Cyfryzacji dalej pracuje nad tym, aby wzmocnić# ochronę dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w internecie. W sierpniu i wrześniu br. odbyły się kolejne spotkania nieformalnej grupy roboczej. W spotkaniach uczestniczą przedstawiciele administracji publicznej, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Celem dyskusji jest opracowaniem skutecznych rozwiązań, które będą chronić młodych ludzi przed negatywnym wpływem treści dostępnych w sieci.
7 sierpnia 2024 r. oraz 18 września 2024 r. odbyły się kolejne spotkania zespołu, które dotyczyły ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie.
Czwarte posiedzenie grupy roboczej
Podczas czwartego posiedzenia grupy, które odbyło się 7 sierpnia br. omówiono m.in kwestie związane z pojęciami prawnymi, które będą podstawą przyszłych regulacji. Dyskutowano o adekwatnych definicjach pojęć takich jak „małoletni”, „treści szkodliwe” oraz „treści pornograficzne”. Przedstawiono również odpowiednie akty prawny Unii Europejskiej oraz regulacje innych państw, które chronią dzieci przed szkodliwymi treściami.
Piąte spotkanie grupy roboczej
18 września br. odbyło się piąte spotkanie grupy, podczas którego omawiano założenia proponowanych rozwiązań legislacyjnych. Wstępnie dyskutowano o kształcie przyszłej regulacji, w tym o zakresie podmiotowym i terytorialnym jej obowiązywania, prawach oraz obowiązkach podmiotów związanych z ochroną małoletnich. Rozważano mechanizmy weryfikacji wieku, procedury egzekwowania przepisów oraz kompetencje organu właściwego.
Co dalej?
Kolejnym krokiem będzie opracowanie projektu ustawy i przeprowadzenie go zgodnie ze ścieżką legislacyjną. Projekt zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym, co umożliwi każdemu zainteresowanemu zgłoszenie uwag i realny wpływ na tworzone przepisy dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami w internecie.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Czytaj również
- Budowa drogi ekspresowej S-10. Start jeszcze w tym roku?
- Problem nieodwołanych wizyt lekarskich. Blokują miejsca innym pacjentom
- Jak chronić siebie i swoje dane w sieci? Miesiąc cyberbezpieczeństwa
- Jak utworzyć azyl dla zwierząt? Można składać wnioski
- Miesiąc świadomości raka piersi. Kluczowe znaczenie ma czas
Dodaj komentarz
Gotowi do zimowego utrzymania dróg. Co do dyspozycji?
Kilka tysięcy osób będzie pracować w trakcie sezonu zimowego# przy zwalczaniu śliskości i odśnieżaniu dróg krajowych, za które odpowiada GDDKiA. Do ich dyspozycji będzie około 2800 pojazdów, w tym m.in. 670 pługów i 2100 pługosolarek, a także 284 magazyny soli.
(czytaj więcej)Budowa drogi ekspresowej S-10. Start jeszcze w tym roku?
Sama budowa to finał wieloletnich przygotowań #inwestycji drogowej. W naszym województwie jeszcze w tym roku planujemy start budowy 50-kilometrowej drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz - Toruń. Czekamy na wydanie pierwszej decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
(czytaj więcej)"Noc Bibliotek". Wydarzenia w ramach ogólnopolskiej akcji
Prawie 1 500 bibliotek w całej Polsce przygotowało specjalne wydarzenia# w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Biblioteki to często serca lokalnych społeczności i lokalne centra żywej kultury i edukacji z ofertą dla osób w każdym wieku. Dziś szczególnie warto je odwiedzić.
(czytaj więcej)Usługa "Bezpieczny autobus". Informacje o pojeździe przed podróżą
Planowanie podróży autobusem lub autokarem z rodziną# może budzić obawy o bezpieczeństwo i komfort. Usługa „Bezpieczny autobus”, dostępna w aplikacji mObywatel, umożliwia szybkie sprawdzenie kluczowych informacji o pojeździe przed podróżą. Pozwala to na sprawdzenie ważności danych technicznych pojazdu i polisy OC.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Ja, w dniu 20-09-2024 15:44:56 napisał:
odpowiedz
woźny, w dniu 20-09-2024 16:53:04 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!