Dziś mamy 22 kwietnia 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

10 lutego 2019

Super daltoński przedszkolak bawi się w Szubinie. „W zdrowym ciele dobrze zorganizowany duch”

fot.pow

fot.pow

Karnawał to nie tylko czas pląsów i tańcowania. Dzieci z Samorządowego Przedszkola# nr 2 w Szubinie przekonały się, że czas zabawy można połączyć z konstruktywną pracą, w której rozwijanie samodzielności oraz umiejętności współpracy będzie podstawą harców i fetowania.

Na zorganizowanym Balu Daltońskim pod nazwą „W zdrowym ciele dobrze zorganizowany duch” dzieci odziały się w ubrania  kolorów dni tygodnia daltońskiego anturażu. Stając w obliczu wykonania zadań, które przyczyniają się do kształtowania prawidłowych nawyków zdrowotnych, odziani w koszulkach o barwie czerwonej, niebieskiej, pomarańczowej, zielonej i żółtej, zapoznały się z etapami przebiegu uroczystości. Każda grupa miała swojego przedstawiciela - „prawą rękę”, która była pomocnikiem i przewodnikiem swoich kolegów. To właśnie owi pomocnicy pokazywali dzieciom ilustracje, rozdawali karty pracy i sprawdzali poprawność wykonania zadań wraz z kontrolowaniem czasu ich realizacji.

Dzieci na powitanie zatańczyły „Kaczuchy”, by przywołać atmosferę właściwą dla karnawału, ale zaraz potem przyszedł czas na grupową pracę. Przedszkolaki w zespołach układały z puzzli znaczki dyżurnych oraz zegar daltoński, wyodrębniały chronologicznie plan dnia pobytu w przedszkolu i kolorowały odrysowane dłonie, symbolizujące „prawą i lewą rękę”. Zadania były dostosowane do możliwości dzieci, a na ich wykonanie miały 5 minut. Najważniejsza była w tej sytuacji współpraca, jako podstawowy czynnik sukcesu. Po sprawdzeniu zadań przez wybrane dzieci – pomocników- przyszedł czas na zespołową zabawę z balonem. Tańcząc razem z dziećmi i będąc przez nie prowadzonym, balon nie mógł upaść. Ostatnim zadaniem było wybranie, a później wykonanie zgodnie z instrukcją sałatki owocowej. Dzieci na otrzymanej instrukcji mogły odczytać, jaka ilość owoców jest im potrzebna, jakich przedmiotów muszą użyć oraz jak wywiązać się z zadania. Podczas gdy wybrane dzieci zmagały się z odczytywaniem etapów tego zadania, pozostali czerpali radość z wygłupów, które mimo wszystko są atrybutem dziecięcego świata, zaraz obok niepohamowanej ciekawości. Każde dziecko otrzymało również kartę refleksji, w której było zobligowane wskazać, jakie zadania były dla niego łatwe i czy poradziło sobie z nimi, a jakie wymaga dalszego doskonalenia, ponieważ nie należało do łatwych. Każda grupa przedszkolna otrzymała również słodkości oraz dyplom Super Daltońskiego Przedszkolaka.

Tętniący dziecięcą energią ruch, smaczne, ale przede wszystkim zdrowe przekąski, wzajemny szacunek, akceptacja i współpraca były podwaliną hasła przewodniego balu, które dało wyraz temu, jak każdego dnia dzieci stają się lepiej zorganizowane, zaradne, obyte i światłe. Czyli takie, na jakie każdy chce je wychować, tworząc naszą wspólną przyszłość. Pedagogika Planu Daltońskiego jest znakomitym obszarem do tworzenia rzeczonej przyszłości, dlatego jej wykorzystywanie w pracy z dziećmi jest tym cenniejsze.

materiał: Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 21 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)