Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

02 lutego 2020

Środki przymusu bezpośredniego. Zasady obowiązujące policjanta przy ich użyciu

fot. archiwum

fot. archiwum

Warto pamiętać, że użycie broni palnej lub środków przymusu bezpośredniego przez policjanta jest# jego własną decyzją, podjętą na podstawie przepisów prawa oraz oceny sytuacji faktycznej. O decyzji, jaki środek (np. broń palna, pałka służbowa, czy tzw. paralizator) zostanie użyty przez policjanta wykonującego czynności decyduje zachowanie osoby, wobec której policjant podejmuje interwencję.

Uwaga: Środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej używa się lub wykorzystuje się je w sposób wyrządzający możliwie najmniejszą szkodę. Od użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej policjant musi odstąpić, gdy cel ich użycia lub wykorzystania został osiągnięty. Środków przymusu bezpośredniego używa się lub wykorzystuje się je z zachowaniem szczególnej ostrożności, uwzględniając ich właściwości, które mogą stanowić zagrożenie życia lub zdrowia uprawnionego lub innej osoby. Podejmując decyzję o użyciu lub wykorzystaniu broni palnej, policjant musi postępować ze szczególną rozwagą i traktować użycie broni jako środek ostateczny.

Warto wiedzieć: W przypadku, gdy uzasadniają to okoliczności zdarzenia, policjant może użyć jednocześnie więcej niż jednego środka przymusu bezpośredniego lub wykorzystać jednocześnie więcej niż jeden taki środek. Przykładem może być założenie kajdanek oraz użycie odpowiedniego chwytu do przeprowadzenia osoby do radiowozu. Nie można natomiast używać paralizatora wobec osoby, która ma założone kajdanki.

materiał: policja.pl

Oceń artykuł: 9 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (14)

    Pawel, w dniu 02-02-2020 16:28:14 napisał:

    Teraz jednemu z drugim to powiedzą i myślą że mogą wszystko bo mundurek... A ci z nakla to nawet biegać nie potrafią.. Kiedyś im chłop z komendy uciekł.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 3 (5)

    ciekawy, w dniu 02-02-2020 21:15:50 napisał:

    Ciekawe jak ten przymus bezposredni zastosowałby jeden z drugim na uboczu bez munduru

    odpowiedz

    • 1 (3)

    nikuś, w dniu 02-02-2020 21:36:55 napisał:

    Czasami obserwuję interwencję młodych policjantów w internecie czy na żywo i odnoszę wrażenie, że są za mało wyszkoleni, albo zapominają czego się uczyli. Kiedyś sam się uczyłem kajdankowania, chwytów obezwładniających, czy transportowych i dam głowę, że o wiele sprawniej poradziłbym sobie z opornym przestępcą. Porada dla młodych policjantów, jeżeli już kogoś musisz kajdankować, to najpierw przechwyć jego dwa palce za kciukiem i już pacjent jest twój. Są jeszcze chwyty na opornych za nos czy uszy, ale to już pominę.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (1)

    czytelnik, w dniu 03-02-2020 10:48:03 napisał:

    Interwencja nie musi być szkodliwa dla zatrzymanego,jednak zatrzymany musi bezwzględnie poddać się sugestii policjanta.Stawianie jakiegokolwiek oporu ze strony osoby zatrzymywanej musi si skończyć regulaminową reakcją policjanta.Użycie broni,paralizatora jet nieodłącznym narzędziem pracy policji,szkoda,że nie chcą ich stosować ich w stosunku do kiboli w Święto Niepodległości,zadym podczas marszów faszystów itp.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa magazynów
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)